Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasjonaci wojennej historii- TDH imienia Feliksa Pięty 57pp

Ania Borowiak
W pobliżu nas znajdują się nietypowi pasjonaci historii czasów wojennych. Grupa wyjątkowych osób łączy swoją pasję z działaniami na rzecz okolicznych mieszkańców. W niesamowity sposób przedstawiają kawałek historii, która 70 lat temu dotykała między innymi tereny powiatu nowotomyskiego.

Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii zostało powołane w dniu 14 lutego 2014 roku. Organizacja przybliża lokalnej społeczności wygląd i zachowanie żołnierzy przedwojennego Wojska Polskiego. Przede wszystkim za cel postawili sobie kultywowanie chlubnej tradycji żołnierzy 57 pułku piechoty, a zwłaszcza zwiadu porucznika Władysława Polaszka, który swój drugowojenny szlak bojowy rozpoczął 1. września działaniami w przygranicznym Zbąszyniu i okolicach Nowego Tomyśla.

-Pasja pojawiła się już w dzieciństwie. W tamtym okresie rozpoczęła się ogromna fascynacja wojskiem. W 2009 roku powołaliśmy stowarzyszenie, aby w jakiś sposób spełniać swoje marzenia. Działaliśmy w jednej z poznańskich grup. Przyszedł dzień, kiedy stanęliśmy na wysokości zadania i rozpoczęliśmy własną przygodę z rekonstruowaniem bitew roku 1939- mówi nam Dariusz Kaczmarek, Prezes TDH 57pp.

Członkowie organizacji często wyjeżdżają na wydarzenia do miast odległych nawet o setki kilometrów. Największą bitwą, w której brali udział, była bitwa pod Mławą organizowana w okolicach Olsztyna. Była to siódma edycja, w której wzięło udział około 100 rekonstruktorów cywilnych, mieszkańców miasta oraz ok. 40 rekonstruktorów wojskowych. Uliczne widowisko teatralno –historyczne zorganizowano z okazji obchodów 75. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Olbrzymie wrażenie na widzach zrobiła doskonała gra aktorska rekonstruktorów wojskowych i cywilnych. Na polu bitwy pod Mławą zaprezentowali się członkowie 26 grup rekonstrukcji historycznych z całej Polski, po 13 z obu stron konfliktu, w tym Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii . –Była to największa inscenizacja, w jakiej wzięliśmy udział. Czołgi, samoloty, masa rekonstruktorów- to wszystko wpłynęło na niesamowity klimat. Zdecydowaliśmy, że tak jak himalaiści zdobywają ośmiotysięczniki, tak my będziemy odwiedzać największe widowiska- usłyszeliśmy. Członkowie grupy brali udział także w bitwie pod Łomiankami. W wydarzeniu wykorzystano samoloty, pojazdy pancerne i wiele innego ciężkiego sprzętu. Gwoździem programu był epizod z 17 września 1939, kiedy polska kawaleria nacierała na odział sowiecki.

-Dziś przywiązuje się ogromną wagę do szczegółów, dlatego rekonstrukcje powoli zyskują status spektakli teatralno-historycznych. Żeby wzmocnić realizm, na polu bitwy pojawiają się coraz większe ilości czołgów, samolotów, broni. Ogromną rolę odgrywa pirotechnika, która zawsze robi na widzach spore wrażenie- usłyszeliśmy. Towarzystwo Działań Historycznych za główny cel postawiło sobie edukację lokalnej społeczności- mało kto zna przeszłość tamtejszych terenów. Już sam patron organizacji jest przykładem oddania hołdu tym wszystkim cichym bohaterom, którzy przelali swoją krew za Ojczyznę. Wybór Feliksa Pięty, który spoczywa na bukowieckim cmentarzu, nie był przypadkiem. Żołnierz brał udział w Powstaniu Wielkopolskim w 1 Opalenickiej Kompanii 3 Batalionu Grupy Zachód. 9 lutego 1919 roku około godz. 15 w bitwie pod Łomnicą „ dał życie za Wiarę i Ojczyznę”. Uroczysty pogrzeb bohatera odbył się 14 lutego 1919 roku na cmentarzu w Bukowcu.

-Jeśli ktoś wierzy w to, co robi i nie jest to tylko zabawa, to niesamowite uczucie. Znajdujemy się w miejscu, w którym kilkadziesiąt lat temu działo się coś wyjątkowego, ludzie walczyli w obronie swoich domów. Odtwarzamy losy osób, które w 1939 roku walczyły o naszą wolności- dodaje Dariusz Kaczmarek.
Członkowie towarzystwa wyjeżdżają na liczne inscenizacje. Sami także organizują rekonstrukcje, które mają unaocznić mieszkańcom wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Według autorskiego scenariusza przedstawili wyzwolenie Nowego Tomyśla. Wykorzystali budynek dzisiejszej szkoły muzycznej i sądu, który w czasie wojny służył jako więzienie dla jeńców. Inscenizacja ukazywała moment przechwycenia i brutalnego zamordowania mieszkańców przez okupantów. –Wyposażenie pułku, w rolę którego się wcielamy, nie było ogromne. Korzystamy z broni zespołowej, czyli ręcznego karabinu maszynowego. Każdy z nas ma swoją broń osobistą. Przy organizacji dużych imprez korzystamy z pomocy zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych. Wypożyczamy ciężki sprzęt, który jest nam niezbędny do właściwego przedstawienia danego kawałka historii- dodaje nasz rozmówca. Wydarzeniem, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem był zorganizowany dwa lata temu rowerowy rajd pamięci – śladami wrześniowego zwiadu por. Polaszka z 57pp. Mieszkańcy otrzymali przygotowane z tej okazji ulotki, wszyscy wzięli udział w uroczystych obchodach upamiętniających 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Trasa rajdu prowadziła przez miejsca historycznie związane z czasami wojennymi.

Planów na przyszłość jest wiele. Głównym celem jest wyjazd i udział w kolejnej rekonstrukcji bitwy pod Mławą. Pojawia się także pomysł na własne inscenizacje, które na ten moment pozostają jeszcze tajemnicą. –Każde nasze wystąpienie jest próbą zachowania pamięci o bohaterskich czynach, które dokonały się na tym terenie. Mamy nadzieję, że w ten sposób docieramy do ludzi i przekazujemy im naszą pasję- mówi prezes Towarzystwa.
Odtwarzanie losów prawdziwych bohaterów nie jest rzeczą łatwą. Wymaga ogromnej wiedzy, pokory i pasji, której nie można odmówić członkom Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii. Dzięki nim poznajemy karty historii, które pamięta już coraz mniej ludzi. Miejmy nadzieję, że dzięki naszym rekonstruktorom historia pozostanie wciąż żywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto