Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżki cen gazu o 170 proc. G.EN. Gaz nie potrafi się wytłumaczyć. Zobacz wideo

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Anna Borowiak
Anna Borowiak
Wideo
od 16 lat
Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Przeciwko Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu został powołany podczas spotkania 40 wójtów gmin dotkniętych podwyżką gazu o 170 proc. We wtorek, 19 października w Tarnowie Podgórnym samorządowcy spotkali się z przedstawicielem G.EN. Gaz Energia.

Podwyżki cen gazu o 170 proc.: zjazd samorządowców dotkniętych gmin

Zjazd samorządowców reprezentujących mieszkańców poszkodowanych przez podwyżki cen gazu o 170 proc. odbył się we wtorek, 19 października w Tarnowie Podgórnym. Uczestniczyło w nim 40 wójtów z województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. Podczas spotkania samorządowcy zadawali pytania Ireneuszowi Sawickiemu, członkowi zarządu i przedstawicielowi G.EN.Gaz Energia.

od 16 lat

- Spotkaliśmy się z członkiem zarządu G.EN. Gaz. Wiązaliśmy duże nadzieje z tym, że wspólnie będziemy działać na rzecz obniżenia ceny gazu. Niestety czuję się dzisiejszym spotkaniem rozczarowany. Prezes mówił oględnie o działalności spółki i nie odpowiadał konkretnie na żadne pytania

– mówił po spotkaniu Dariusz Strugała, burmistrz miasta i gminy Jaraszewo dodając, że G.EN. Gaz kupuje polski gaz o PGNiG, dlatego konieczna jest interwencja państwa.

Wójtowie chcieli dowiedzieć się m.in. co G.EN. Gaz zrobił ws. podwyżek cen gazu przez ostatnie dwa tygodnie. Ireneusz Sawicki kilkukrotnie podkreślał, że spółka nawiązała dialog z PGNiG, jednak zapytany przez kilku wójtów o szczegóły tych rozmów, nie wskazał konkretów. - Podjęliśmy działania w kierunku podjęcia dialogu z dostawcą - mówił Ireneusz Sawicki.

Przedstawiciele gmin chcieli dowiedzieć się też, czy wnioskowana przez G.EN. Gaz podwyżka do URE była większa niż zatwierdzone 170 proc. - Firma G.EN. Gaz zgodnie z prawem złożyła wniosek i został on przeanalizowany prze Urząd Regulacji Energetyki zgodnie z obowiązującym prawem - odpowiadał Ireneusz Sawicki, co spotkało się z komentarzami z sali: "Nie odpowiada pan na pytanie".

Kolejne pytanie zadał Roman Boguś, wójt Dusznik, który chciał dowiedzieć się kiedy spółka zakupiła gaz, który teraz sprzedaje, bo jak zwracał uwagę wiosną 2021 roku ceny gazu nie były jeszcze aż tak wysokie. Reprezentant G.En. Gaz nie odpowiedział na nie.

W końcowej części spotkania przedstawiciele 40 gmin powołali Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Przeciwko Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu i złożyli podpisy pod pismami do Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Pod pismami podpisało się też ok. 19 tys. mieszkanek i mieszkańców gmin dotkniętych drastyczną podwyżką cen gazu.

O komentarz do wtorkowego spotkania poprosiliśmy wójtów powiatu grodziskiego, którzy brali w nim udział.

- Przykro było mi słuchać tych tłumaczeń. Jeśli tak drastyczną podwyżkę spowodował wzrost ceny zakupu surowca od PGNiG, to czego więcej można oczekiwać od operatora (firmy G.EN GAZ - przyp. red.), który był skazany na takie koszty? Moim zdaniem jedynie działania na szczeblu rządowym mogą pomóc rozwiązać tę sytuację - mówi wójt gminy Kamieniec, Piotr Halasz.

Jak dodaje, w jego ocenie na spotkaniu zabrakło przedstawiciela PGNiG, który wyjaśniłby, skąd różnica w cenie dla poszczególnych odbiorców, na którą powoływał się G.EN Gaz.

- Przykro mi, że środowisko naszych mieszkańców zostało tak potraktowane i to wina PGNiG, które ustaliło firmie G.EN GAZ taką cenę. Jeśli byłoby inaczej, URE nie zaakceptowałby tej podwyżki, jestem przekonany, że została ona dogłębnie sprawdzona. Taki wzrost cen w ogóle nie powinien mieć miejsca. To oburzające tym bardziej, że w naszej gminie wydobywa się gaz, a mieszkańcy mają płacić zdecydowanie więcej niż odbiorcy PGNiG. Konieczne są działania na szczeblu rządowym, sprawą powinny zająć się instytucje odpowiedzialne za energetykę, które wpłyną na zmianę stanowiska PGNiG- dodaje Piotr Halasz.

Wójt gminy Granowo podkreśla z kolei, że w całej tej sytuacji cieszy go jednakowy głos samorządowców.

- Spotkaliśmy się po to, żeby zaprotestować i jasno powiedzieć, że podwyżki w takiej formie są nieakceptowalne. Z jednej strony jestem podbudowany stanowiskiem wszystkich wójtów i burmistrzów, którzy stanęli w obronie mieszkańców. Z drugiej strony na spotkaniu zabrakło przedstawiciela PGNiG, a firma G.EN GAZ nie przedstawiła nam szczegółowych wyjaśnień i argumentowała, że taka cena zależy właśnie od PGNiG. Mam nadzieję, że solidarność samorządowców we wspólnej sprawie pozwoli na złagodzenie tak drastycznych podwyżek - komentuje Zbigniew Kaczmarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki cen gazu o 170 proc. G.EN. Gaz nie potrafi się wytłumaczyć. Zobacz wideo - Grodzisk Wielkopolski Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto