MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Jana Polaka, założyciela i wieloletniego dyrektora Teatru Impresaryjnego we Włocławku. Zdjęcia

Redakcja
Tak w Rużu, gmina Zbójno, przebiegał pogrzeb Jana Polaka, wieloletniego dyrektora Teatru Impresaryjnego we Włocławku, 6 grudnia 2023 roku.
Tak w Rużu, gmina Zbójno, przebiegał pogrzeb Jana Polaka, wieloletniego dyrektora Teatru Impresaryjnego we Włocławku, 6 grudnia 2023 roku. Tomasz Błaszkiewicz
W piątek 1 grudnia 2023 roku zmarł Jan Polak, były dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku. Miał 70 lat. W środę odbył się pogrzeb. Zobaczcie zdjęcia.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w środę 6 grudnia 2023 o godzinie 13.30 mszą świętą żałobną w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w m. Ruże (wieś w powiecie golubsko-dobrzyńskim, w gminie Zbójno). Następnie odbyło się odprowadzenie urny z prochami na cmentarz parafialny.

Oprócz rodziny, najbliższych w ostatniej drodze w towarzyszyli mu przyjaciele, znajomi oraz aktorzy, pracownicy teatru, placówek kulturalnych.

Jan Polak to rodowity włocławianin. Pierwsze kontakty z teatrem w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej, gdzie (1969) debiutował rolą Sędziego w "Panu Tadeuszu" w teatrze poezji prowadzonym przez prof. Włodzimierza Gniazdowskiego. Potem grał tytułowe role w "Korczaku" i "Eugeniuszu Onieginie", Skrzyneckiego w "Warszawiance", Radosta w "Ślubach Panieńskich". W szkole średniej odnosił również liczne sukcesy w ogólnopolskich konkursach recytatorskich (m.im. w roku 1970 zdobył tytuł "Recytator 1970"). W teatrze zawodowym od 1979 roku ("po drodze" studiował aktorstwo w PWST w Warszawie, pedagogikę w Bydgoszczy oraz scenariuszopisarstwo w PWSF, TviT w Łodzi). W 1981 roku zdobył jedną z nagród aktorskich na festiwalu Teatrów Polski Północnej za rolę w "Clownach" Andrzeja Strzeleckiego w reżyserii autora.

W 1982 na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora spektakl "Postrzyżyny" w jego adaptacji i reżyserii, w wykonaniu aktorki Teatru Polskiego w Szczecinie, Elżbiety Woronin, zdobył główną nagrodę. W 1996 roku monodram "Moskwa-Pietuszki" w adaptacji, inscenizacji i wykonaniu Jana Polaka na tym samym festiwalu został zakwalifikowany do ścisłego finału, w którym znalazło się osiem najlepszych monodramów z całej Polski. Od 1990 roku pracuje we Włocławku, najpierw jako dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury (którego pracę oparł o działalność impresariatu artystycznego), a od 1992 roku jako dyrektor Państwowego Teatru Impresaryjnego, utworzonego według jego planów i założeń.

10 lat temu Jan Polak, dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego spełnił swoje marzenie i zdobył dyplom reżysera teatralnego. Uprawnienia uzyskał przed komisją Związku Artystów Sceny Polskiej w Warszawie.

Był nie tylko dyrektorem Teatru Impresaryjnego, ale także aktorem i reżyserem wielu przedstawień. Od 2002 roku kierował również Teatrem Ludzi Upartych. W lipcu 2020 przeszedł na emeryturę, ale nadal działał w TLU.

Jan Polak 24 czerwca 2023 roku skończył 70 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jarosław Kaczyński nie stawił się przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto