Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat grodziski: Coraz drożej! Podwyżki cen gazu nawet o 170 procent!

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Pixabay
Mieszkańcy już chwytają się za portfele, bo podwyżki gazu będą bardzo dotkliwe. Ludzie są oburzeni, bo ceny gazu dostarczanego przez G.EN. Gaz wzrosły o 170 proc. Tak drastyczna podwyżka dotyczy części odbiorców w powiecie grodziskim.

Powiat grodziski: Coraz drożej! Podwyżki cen gazu nawet o 170 procent!

Gdy od 1 października ceny gazu od PGNiG, czyli największego w Polsce dystrybutora i dostawcy wzrosły o 7,4 proc., w gminach, gdzie gaz dostarcza spółka G.EN. Gaz Energia, cena tego surowca wzrosła o 170 proc. W nowej taryfie koszt kilowatogodziny (kWh), to ok. 21,77 gr, natomiast przed podwyżką było to 8 gr/kWh.

Gigantyczny wzrost cen gazu w gminie Kamieniec

- Otrzymaliśmy informację o podwyżce, która została nam dostarczona zgodnie z umową. Na terenie gminy mamy dwie sale wiejskie w Dołach i Szczepowicach, które są podłączone do sieci PGNiG. Pozostałe ponad 20 gminnych obiektów oraz domy mieszkańców zasilane są z sieci G.EN Gaz Energia - mówi zastępca wójta gminy Kamieniec, Sławomir Kurkiewicz.

Jak dodaje, podwyżki są drastyczne i znacząco wpłyną na budżet gminy. Nasz rozmówca podkreśla, że szkoły, sale wiejskie i inne obiekty użyteczności publicznej, ogrzewane są siecią gazową. Wzrost cen sprawi, że pieniądze na rachunki trzeba będzie wygospodarować. Skąd?

- Najpewniej trzeba będzie przeznaczyć mniej pieniędzy na inwestycje drogowe i wszelkiego rodzaju inne działania, podejmowane przez gminę - tłumaczy S. Kurkiewicz. To, jak można się domyślić, finalnie odbije się na mieszkańcach, bo gmina zamiast budować nowe drogi i rozwijać infrastrukturę, będzie zmuszona płacić kolosalne rachunki.

Wójtowie i burmistrzowie niektórych gmin, które również korzystają z dystrybucji G.EN Gazu, rozważają różne scenariusze działania, w tym wystosowanie petycji do odpowiednich instytucji.

- Rozmawialiśmy o tym kilka dni temu, bo tak naprawdę zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Nikt nie spodziewał się aż takich podwyżek. Co dalej? W poniedziałek będziemy rozmawiać z wójtem o dalszych krokach - zapowiada Sławomir Kurkiewicz.

Dużo drożej będzie też w części gminy Granowo

Gmina Grodzisk Wielkopolski również jest klientem firmy G.EN Gaz, ale tylko w przypadku jednej sali wiejskiej - tej w Snowidowie. Pozostała część gminy korzysta z sieci PGNiG, a tu podwyżki nie są aż tak wysokie. Mieszkańcy Snowidowa zapłacą jednak więcej, bo otrzymali już pisma z G.EN Gazu o podwyżkach rzędu 170 procent.

Wzrost cen odczują również mieszkańcy gminy Granowo, ale tylko jej części. Jak wyjaśnia sekretarz gminy Hanna Kaczmarek, z sieci tej firmy korzystają mieszkańcy Kubaczyna, Niemierzyc, Strzępinia, Drużynia, Bielaw, Zemska, Januszewic i Separowa. Do pozostałych miejscowości gaz dostarcza PGNiG.

- Otrzymaliśmy pismo informujące o wzroście cen. Jesteśmy na etapie konstruowania budżetu na przyszły rok i trzeba będzie uwzględnić w nim te środki. Niestety odbędzie się to kosztem inwestycji. Może nie tych najważniejszych, ale pewnie tych nieco mniejszych, które przecież również są potrzebne - mówi Hanna Kaczmarek.

Jak dodaje, gmina Granowo również rozważa dołączenie do petycji kierowanej przez pozostałe samorządy do odpowiednich instytucji.

- Mam nadzieję, że wszystkie gminy dotknięte tak drastycznymi podwyżkami, przyjmą wspólny front - dodaje.

Drożej w Grodzisku, najgorzej będzie na osiedlach

Z niepokojem w przyszłość spogląda również prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Grodzisku Wielkopolskim, którą zgodnie z zapowiedziami może dosięgnąć podwyżka rzędu aż 40 procent. O ile od 1 października ceny gazu od PGNiG dla odbiorców indywidualnych wzrosły o 7,4 proc., o tyle w przypadku osiedli będzie zdecydowanie drożej.

- Nie mamy jeszcze dokładnych danych, ale PGNiG informuje o przewidywanym wzroście rzędu aż 40 procent. W większości kotłowni mamy podpisaną umowę na stałą cenę do końca roku, zobaczymy, jak w praktyce będzie wyglądała ta podwyżka. Jeśli jednak byłaby aż tak wysoka, jak wynika z zapowiedzi, oznaczałoby to, że na przeciętnym, 50 metrowym mieszkaniu, koszty wzrosną o około 600-700 złotych rocznie- mówi Grzegorz Pełko.

Prezes wyjaśnia, że wzrost cen w przypadku spółdzielni będzie zdecydowanie większy niż w przypadku tak zwanych odbiorców indywidualnych, czyli domów jednorodzinnych.

- Do tej pory mieliśmy możliwości negocjowania cen. Zobaczymy, jak będzie w tym roku. Zależy nam na tym, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie, które będzie wiązało się z jak najmniejszą podwyżką dla mieszkańców. Wystąpimy do PGNiG z prośbą o jak najszybsze przesłanie szczegółów dotyczących konkretnych planowanych podwyżek - zapowiada prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Grodzisku Wielkopolskim, Grzegorz Pełko.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto