Powiat grodziski pozyskał 3 miliony na utworzenie zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Powiat grodziski pozyskał 3 miliony na utworzenie zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego
Powiat grodziski pozyskał 3 miliony na utworzenie zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz powiatu grodziskiego w szpitalu utworzony zostanie zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 3 milionów złotych z rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

Zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny w Grodzisku Wielkopolskim będzie oddziałem szpitalnym udzielającym całodobowych świadczeń zdrowotnych, obejmujących leczenie, pielęgnację i rehabilitację pacjentów, którzy nie wymagają już hospitalizacji, ale ze względu na stan zdrowia wymagają fachowej opieki. O konieczności jego powstania starosta mówił już od dawna. Sukcesywnie czyniono ku temu kolejne kroki. Teraz, gdy gotowa jest dokumentacja i pozyskano dofinansowanie, prace powinny ruszyć pełną parą.

Rządowe wsparcie na utworzenie zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego w Grodzisku

Na ten cel władze powiatu grodziskiego pozyskały dofinansowanie w wysokości 3 milionów złotych z rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. - Wnioskowaliśmy o kwotę zgodną z kosztorysem, ale nie ukrywam, że finalnie otrzymaliśmy dokładnie tyle, ile przewidywaliśmy. Te 3 miliony to znacząca kwota, która pozwoli na utworzenie zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego w grodziskim szpitalu- mówi starosta, Mariusz Zgaiński.

Przy tworzeniu oddziału, zagospodarowane zostaną niewykorzystywane do tej pory powierzchnie, które dawniej pełniły funkcję oddziału ginekologiczno-położniczego. Dokumentacja techniczna jest już gotowa, więc gdy tylko radni uchwalą budżet na 2021 rok, rozpoczną się procedury przetargowe.

- W imieniu naszego samorządu powiatowego dziękuję przedstawicielom administracji rządowej za to wsparcie i cieszę się, że osoby, które decydowały o rozdysponowaniu tych środków finansowych, wzięły pod uwagę potrzeby mieszkańców powiatu grodziskiego. To inwestycja, która ze względu na sytuację demograficzną, jest niezwykle potrzebna, a w kolejnych latach jej znacznie jeszcze wzrośnie- zauważa Mariusz Zgaiński. W ocenie starosty, zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny będzie służył mieszkańcom powiatu grodziskiego jako dopełnienie oferty naszego szpitala.

Miejsce opieki dla 35 pacjentów

Jak zapowiada nasz rozmówca, ma to być miejsce przyjazne pacjentom, funkcjonalne, z pełnym wymaganym zapleczem rehabilitacji fizycznej i społecznej. - Do dyspozycji mieszkańców przekażemy 35 łóżek w pokojach z łazienkami, świetlicę oraz salę rehabilitacyjną. Wszystko zostanie zorganizowane na jednej kondygnacji, na poziomie dawnego położnictwa. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, prace adaptacyjno-budowlane zakończą się jeszcze w 2021 roku- dodaje starosta.

Trzy miliony będą pochodzić z rządowego dofinansowania, a środki, które zostaną na ten cel przeznaczone z budżetu powiatu grodziskiego, to około 2 miliony złotych.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Dodaj ogłoszenie