MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powraca temat odwiertu geotermalnego w Wągrowcu. W związku z wyborem nowego burmistrza mieszkańców miasta nurtuje pytanie "co dalej?".

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Burmistrz Wągrowca (elekt) Alicja Trytt oraz Sławomir Lorek, prezes MPEC Konin Sp. z o.o.
Burmistrz Wągrowca (elekt) Alicja Trytt oraz Sławomir Lorek, prezes MPEC Konin Sp. z o.o. FB Alicja Trytt
Powraca temat odwiertu geotermalnego, który zakończył się w Wągrowcu. Mieszkańców miasta nurtuje temat "co dalej?". W tej sprawie wypowiedziała się Pani burmistrz (elekt), Alicja Trytt

Wiercenie odwiertu poszukiwawczo - rozpoznawczego GT-1, czyli znany wszystkim odwiert geotermalny, dawno za nami. Zakończono prace przy tej inwestycji - wwiercono się w tym czasie na poziom 2248 metrów. Wszystko zgodnie z planem. Zniknęła wieża, która była symbolem trwających prac, a teren został uporządkowany. Następnie - zgodnie z przyjętym harmonogramem - rozpoczęło się skrupulatne opracowywanie dokumentacji hydrologicznej. W miejscu odwiertu zamontowano hydrant, który, na tę chwilę rodzi wiele wątpliwości wśród mieszkańców, którzy przypatrują się tej, ważnej dla Wągrowca, inwestycji.

Przypomnijmy ważne informacje

Projekt rozpoczęto w 2019 r., maszyny wiercące stanęły na miejscu odwiertu 16 sierpnia 2023 roku. Początkowe założenia były zachęcające: woda geotermalna spod Wągrowca miała mieć temperaturę ok. 60°C, mineralizację mniejszą od 100 g/l, a wydajność co najmniej 120 m3/h.
Podczas panelu dyskusyjnego w tej sprawie, który odbył się w marcu tego roku, poznaliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące właściwości wody. Wynik tego kluczowego parametru, na który wszyscy czekali, okazał się bardzo dobry! Temperatura wody jest wyższa od zakładanej i wynosi 70 stopni Celsjusza. Od tego parametru zależało, czy cały projekt ma sens. Teraz wiadomo, że decyzja o podjęciu odwiertu była słuszna i daje to spore perspektywy dla Wągrowca w obszarze tańszego źródła ciepłej energii. Pozostałe wyniki badań, które poznaliśmy, to: wydajność otworu - 263 m3/h, mineralizacja wody złożowej - 94-96 g/l a typ hydrochemiczny wody - Cl-Na.

To jednak dopiero początek drogi...

Żeby jednak zacząć czerpać korzyści z tego ciepłego źródła, przed miastem jest jeszcze długa droga. Perspektyw jest kilka. Te najoczywistsze, to zbudowanie sieci ciepłowniczej, aby mieszkańcy mieli dostęp do taniego źródła ciepła. Kolejną opcją jest stworzenie obszaru przemysłowego dla przedsiębiorców. Najbardziej ambitne plany, to stworzenie w Wągrowcu uzdrowiska z termami, tężniami oraz całą infrastrukturą wykorzystującą wody geotermalne. Na to jednak potrzeba ogromnych kwot pieniędzy, sięgających nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Jak widać inwestycja jest ogromna, czy zatem będzie kontynuowana?

Nowa Pani burmistrz wypowiedziała się w tej kwestii

Pani burmistrz (elekt) Alicja Trytt twierdzi, że musimy teraz wykorzystać tę szansę.

- W najbliższym czasie będzie trzeba: sporządzić analizę potrzeb i zapotrzebowania na ciepło, opracować projekt sieci ciepłowniczej oraz wykonać koncepcję ciepłowni geotermalnej. Następnie należy aplikować o środki zewnętrze na budowę ciepłowni geotermalnej, wykonanie drugiego odwiertu oraz rozbudowę lub modernizację sieci ciepłowniczej. Skąd na to wszystko pieniądze? W tej chwili istnieje możliwość składania wniosków o dofinansowanie w ramach uruchomionego 16 kwietnia 2024 r. programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa" z Funduszu Modernizacyjnego, z którego można uzyskać wsparcie na potrzeby budowy ciepłowni geotermalnej, jak i wykonania sieci ciepłowniczej. Ponadto, będzie również możliwość aplikowania w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Geotermia jest ogromną szansą dla Wągrowca na tanie i przyjazne środowisku ogrzewanie domostw.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto