Premiera filmu „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” w Chacie Biesiadnej w Kamieńcu

OPRAC.:
Ania Borowiak
Ania Borowiak
W sobotę, 26 marca, w Chacie Biesiadnej w Kamieńcu odbyła się premiera filmu „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej”.

Kurhany w gminie Kamieniec należą do najważniejszych symboli kultury unietyckiej w tej części Europy. Znalezione w jednym z kurhanów berło sztyletowe, uważane za oznakę władzy i symbol zmiany cywilizacyjnej, stało się inspiracją do najnowszego filmu Krzysztofa Paluszyńskiego. Film ukazuje historię ziem polskich sprzed czterech tysięcy lat.

Przed projekcją profesor Janusz Czebreszuk – archeolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nakreślił tło historyczno-archeologiczne, wprowadzając zebranych w temat filmu. Reżyser Krzysztof Paluszyński zdał relację z powstawania projektu i uświadomił widzom, jak ogromne znaczenie ma ten fabularyzowany dokument dla rozwoju gminy Kamieniec oraz budowania tożsamości. Nie ukrywał też zaangażowania wójta we wszystkie kolejne etapy tworzenia dokumentu.

W filmie pokazana została między innymi uroczystość odsłonięcia obelisku, na którym umieszczono wykonaną replikę berła. Zaprezentowano również znajdujące się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu zabytki oraz zdjęcia z badań, które w latach 50. ubiegłego stulecia zostały przeprowadzone na terenie wspomnianego cmentarzyska.

Po projekcji filmu profesor Janusz Czebreszuk, reżyser Krzysztof Paluszyński oraz wójt Piotr Halasz chętnie odpowiadali na pytania zaciekawionych tematem widzów. Ta produkcja to wielka szansa na to, by kurhany na nowo zainteresowały turystów.

Premiera filmu „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej...

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie