Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt budżetu gminy Grodzisk na 2023 rok. Jakie inwestycje zaplanowano?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Najbardziej kosztownym zadaniem będzie budowa drogi łączącej Słocin z tak zwaną "szosą opalenicką"
Najbardziej kosztownym zadaniem będzie budowa drogi łączącej Słocin z tak zwaną "szosą opalenicką" Anna Borowiak
Radni już niebawem pochylą się nad budżetem na 2023 rok. Wśród tych kwestii, które najbardziej ciekawią mieszkańców, są oczywiście planowane inwestycje. Jakie są pomysły na najbliższe miesiące?

Burmistrz Grodzisk Wielkopolskiego Piotr Hojan przekazał na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej Józefa Gawrona projekt budżetu gminy Grodzisk Wielkopolski na 2023 rok. Podobnie jak w poprzednich latach sprawdzamy, jakie inwestycje zaplanowano do realizacji. Wśród pomysłów są remonty dróg, budowy nowych miejsc spotkań i rekreacji dla mieszkańców, termomodernizacje. Łącznie projekt budżetu zakłada, że na inwestycje gmina Grodzisk Wielkopolski przeznaczy w przyszłym roku ponad 20 milionów złotych (część tej kwoty pokryją dofinansowania).

To na razie propozycje, które ostatecznie muszą jeszcze zaakceptować radni. Poniżej najważniejsze inwestycje, które zaplanowano do realizacji w kolejnym roku.

Najbardziej kosztownym zadaniem będzie budowa drogi łączącej Słocin z tak zwaną "szosą opalenicką". Na ten cel burmistrz chce zarezerwować w budżecie 10 milionów złotych (z czego 9,5 miliona ma pochodzić z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych).

Pozostajemy w temacie inwestycji drogowych. W planie jest również remont placu św. Anny, ulicy Garbary i Poznańskiej (200 tysięcy złotych), który zakłada wymianę nawierzchni, montaż oświetlenia przejścia dla pieszych i sygnalizacji ostrzegawczej przed "zebrą". W tym przypadku gmina również stara się o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, wyników naboru jeszcze nie ma.

Trzymać kciuki powinni również mieszkańcy ulic Atletycznej i Wioślarskiej, bo i remont tych dróg znalazł się w projekcie budżetu na kolejny rok (wstępnie to kwota 250 tysięcy złotych). Złożony wniosek o dofinansowanie czeka jeszcze na ocenę.

Prawie 5 milionów złotych to kwota, którą zaplanowano na termomodernizację Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Polskich Olimpijczyków. Inwestycja ma być realizowana przy współudziale środków unijnych. Kolejnym pomysłem jest budowa świetlicy wiejskiej Kąkolewie (łącznie 3 miliony złotych z czego 2 miliony 940 tysięcy złotych ma pochodzić dofinansowania w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych). Obiekt miałby powstać obok remizy strażackiej.

W ramach Grodziskich Inicjatyw Społecznych ma powstać wiata biesiadna w Albertowsku (prawie 37 tysięcy złotych), z kolei Muzeum Grodziskich Drezyniarzy (stworzenie muzeum i wyeksponowanie zbiorów pamiątek kolejowych zgromadzonych przez członków Stowarzyszenia Grodziskiej Kolei Drezynowej) to pomysł, na który gmina zamierza przeznaczyć 33 tysiące.

Wiaty rekreacyjne mają powstać również w Kąkolewie (95 tysięcy) i w Grodzisku Wielkopolskim, na terenie Centrum Edukacyjno-Ekologicznego "Pod Chmurką" (85 tysięcy złotych) - te zadania mają być współfinansowane ze środków PROW, jeśli wniosek przejdzie pozytywną ocenę i zakwalifikuje się do dofinansowania.

300 tysięcy złotych gmina chce przeznaczyć na zakup używanego specjalistycznego samochodu pożarniczego dla OSP Grodzisk. 110 tysięcy to kwota, za którą zmodernizowane ma zostać oświetlenie Orlików przy ulicy 3 Maja i Chopina. Inwestycja będzie realizowana przy udziale środków z Ministerstwa Sportu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto