Przenosiny Aeroklubu trwają. Co nas czeka w tym roku na lotnisku w Kąkolewie?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Anna Borowiak
Powrót Kąkolewa na lotniczą mapę Polski trwa. Wszystko za sprawą przenosin Aeroklubu Poznańskiego, który właśnie tutaj będzie miał swoją siedzibę. Na terenie lotniska prace postępują zgodnie z harmonogramem. Co przyniosą nadchodzące miesiące?

Sekcja szybowcowa jest pierwszą, która przeniosła się do Kąkolewa w ramach przeprowadzki Aeroklubu Poznańskiego z Kobylnicy do Kąkolewa. Kolejne będą zadamawiać się tam sukcesywnie wraz z upływem kolejnych miesięcy. Na lotnisku trwają intensywne przygotowania. Budowane są kolejne hangary, w których swoją działalność będą prowadzić zarówno Aeroklub, jak i Politechnika Poznańska. Działalność badawczą będzie prowadzić tutaj również Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

- Przenosiny trwają zgodnie z harmonogramem. Najbliższe miesiące będą jeszcze okresem przejściowym, ale w przyszłym roku nie będziemy już korzystać z lotniska w Kobylnicy- mówi dyrektor Aeroklubu Poznańskiego, Piotr Haberland.

Kąkolewo stanie się jednym z najważniejszych obszarów badawczych i innowacyjnych dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej, logistyki, monitorowania, nadzoru oraz neutralizacji zdarzeń i katastrof. Miejsce to ma stać się bazą do testowania innowacyjnych rozwiązań, które być może będą przyszłością lotnictwa.

Takie właśnie rozwiązania będzie można podziwiać między innymi podczas zaplanowanej na ten rok Droniady, która odbędzie się na przełomie lipca i czerwca. To będzie prawdziwa gratka dla fanów robotyki, dronów czy sztucznej inteligencji. Małe latające obiekty bezzałogowe, o różnym przeznaczeniu, będą pokazywać, jak może wyglądać kiedyś przyszłość.

To jednak nie wszystko, co zaplanowano na ten rok. Aeroklub Poznański zaprasza do wzięcia udziału w kolejnych szkoleniach szybowcowych. - To dwa miesiące spędzone na lotnisku, codzienne szkolenia i możliwość nauki latania- zachęca Piotr Haberland. W ubiegłym roku wyszkolono 6 osób. Tym razem, spośród wszystkich chętnych, organizatorzy chcą wyłonić maksymalnie 10 szczęśliwców, którzy wezmą udział w tej wyjątkowej przygodzie.

Darmowe szkolenie szybowcowe są dedykowane młodzieży w wieku od 16 do 18 lat. Spośród kandydatów zostanie wybrana grupa osób, których szkolenie zostanie w pełni sfinansowane przez Aeroklub Poznański. Do 15 czerwca zgłosić może się każdy, kto uczęszcza do szkoły w Poznaniu lub w okolicach Grodziska Wielkopolskiego i Nowego Tomyśla, która kończy się egzaminem maturalnym. Osoby, które uzyskają najlepsze wyniki testów, zostaną zakwalifikowane na szkolenie praktyczne.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spełnić swoje marzenia- zachęca dyrektor Aeroklubu Poznańskiego.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Dodaj ogłoszenie