Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogownica kutnerowata wygląda pięknie i uda się każdemu. Uwielbia słońce i znosi suszę. Poznaj tajniki uprawy rogownicy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Rogownica to wyjątkowo łatwa w uprawie roślina, która ładnie kwitnie.
Rogownica to wyjątkowo łatwa w uprawie roślina, która ładnie kwitnie. Katarzyna Laszczak
Rogownica kutnerowata oraz bardzo do niej podobna rogownica Bibersteina to ładne rośliny, które są bardzo łatwe w uprawie i wytrzymałe na trudne warunki. Świetnie nadają się na skalniaki, murki oraz rabaty kwiatowe. Radzimy, jak uprawiać rogownice i jak je wykorzystać.

Spis treści

Zalety rogownicy kutnerowatej i Biebersteina

Rogownica kutnerowata Cerastium tomentosum) oraz jej kuzynka rogownica Biebersteina (Cerastium biebersteinii) to bardzo wdzięczne rośliny, które mają sporo zalet. Do podstawowych należy to, że rogownice są:

  • wieloletnie,
  • odporne na mróz,
  • odporne na suszę,
  • łatwe w uprawie,
  • ładne.

Jak wygląda rogownica kutnerowata?

Rogownica kutnerowata to niska roślina. Jej pędy są pokryte wydłużonymi liśćmi, które mają wyraźny szaroszrebrzysty kolor. To zasługa tzw. kutneru, czyli drobnych włosków, który je porasta i sprawia, że roślina jest wytrzymała na słońce i upał. Pędy ścielą się i szybko rozrastają, a wyglądają pięknie niemal przez cały rok (jeśli zima jest łagodna, to długo utrzymują się). W maju-czerwcu pojawiają się bardzo liczne, białe kwiaty rogownicy. Jednak ze względu na kolor liści, ta roślina wygląda ładnie również, gdy nie kwitnie. Rogownica Biebersteina jest bardzo do niej podobna (również pod względem wymagań), ale ma nieco większe liście.

Uprawa rogownicy kutnerowatej

Rogownice są łatwe w uprawie. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie im słonecznego miejsca oraz przepuszczalnej ziemi. Na podłożu mokrym i w cieniu nie udadzą się, nie służą im też miejsca wystawione na mocny wiatr. Rogownica nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeśli bardzo długo nie pada, szczególnie wiosną, przed kwitnieniem, to roślinę można podlewać, w praktyce jest to jednak rzadko konieczne. Można ją zasilać kompostem, ale i bez tego doskonale rośnie.

Oryginalny kolor liści sprawia, że wygląda ładnie nawet wtedy, gdy nie ma kwiatów.
Oryginalny kolor liści sprawia, że wygląda ładnie nawet wtedy, gdy nie ma kwiatów. Katarzyna Laszczak

Dywan z rogownicy. Uwaga na nadmierny rozrost

Rogownica szybko i dobrze rozrasta się. To świetna roślina zadarniająca na słoneczne miejsca. Ale może być uciążliwa dla sąsiadujących z nią, bardziej delikatnych roślin. Sadząc ją można od razu zadbać o bariery korzeniowe, ale trzeba też pilnować ścielących się pędów, przez które rozrasta się. Między innymi dlatego warto ją przycinać. Rogownica nie korzeni się głęboko, a nadmiar pędów jest łatwy do usunięcia, więc jej rozrost można kontrolować.

Przycinanie rogownicy

Pędy rogownicy najlepiej przyciąć wiosną. Dzięki temu zagęści się. Można ją również przyciąć po kwitnieniu. W praktyce pędy, które wychodzą poza wyznaczony obszar można ciąć i usuwać przez cały sezon.

Jak wykorzystać rogownicę w ogrodzie?

Te rośliny są świetne do obsadzania skalniaków, ale też różnych murków i skarp. Dobrze komponują się m.in. z floksami szydlastymi, żagwinami, gęsiówką, ubiorkiem wiecznie zielonym, czy smagliczką skalną. Bobrze czują się na murkach, przez które ładnie przewieszają się. Można je też wykorzystać na obwódki rabat, ale będziemy musieli uważać, by rozrosły się nadmiernie i nie zagłuszyły innych roślin.

Rozmnażanie rogownicy

Rogownicę najłatwiej rozmnożyć przez podział, dzieląc po prostu jej kępę na mniejsze części i rozsadzając. Można też wykorzystać pędy, które same ukorzeniają się. Odcinamy je od rośliny matecznej i sadzimy. Najlepiej robić to wiosną lub jesienią. Rogownicę można uprawiać też z nasion, ale jest to bardziej kłopotliwe. Ponieważ wymagają okresu przechłodzenia, najlepiej siać je późnym latem lub jesienią. Bywa, że roślina rozsiewa się sama. Jej sadzonki bez problemu kupimy w sklepach ogrodniczych.

Kiedy sadzić rogownicę?

Tę rośliną najlepiej sadzić wiosną lub wczesną jesienią, ale gotowe sadzonki w doniczkach możemy sadzić przez cały sezon.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rogownica kutnerowata wygląda pięknie i uda się każdemu. Uwielbia słońce i znosi suszę. Poznaj tajniki uprawy rogownicy - RegioDom.pl

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto