Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy w powiecie grodziskim. Sprawdź, w jakim zawodzie najłatwiej o zatrudnienie!

Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
pixabay/ zdj. ilustracyjne
Rynek pracy w powiecie grodziskim odnotowuje wzrost bezrobotnych. Z miesiąca na miesiąc przybywa osób bez pracy. W porównaniu z grudniem 2022 roku, w styczniu przybyło prawie 100 osób. W jakich zawodach najciężej o zatrudnienie, a w jakich brakuje rąk do pracy? Sprawdź!

Rynek pracy w powiecie grodziskim. Sprawdź, w jakim zawodzie najłatwiej o zatrudnienie!

Według danych statystycznych z Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku Wielkopolskim na koniec stycznia 2023 roku zarejestrowanych zostało 180 nowych bezrobotnych, w porównaniu z grudniem 2022 było to o 31 osób mniej. Jednak w grudniu więcej osób (109) podjęło pracę - w styczniu bieżącego roku było ich tylko 44.

Jeśli chodzi o ogólną liczbę bezrobotnych na koniec pierwszego miesiąca tego roku, to wynosi ona 1044 - jest to o 94 osoby więcej niż było ich na koniec 2022 roku. Wniosek jest prosty - bezrobocie w powiecie grodziskim rośnie.

W jakim zawodzie najłatwiej o zatrudnienie?

Oferty pracy podzielone zostały, według barometru zawodów, na trzy kategorie deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

- Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy). Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. Zawody nadwyżkowe to te, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie)

- tłumaczy Beata Hejmann.

Duży deficyt został odnotowany w zawodach takich, jak lekarze, gdzie po prostu brakuje wystarczającej liczby kandydatów oraz pielęgniarki i położne - w tym przypadku warunki pracy nie odpowiadają potencjalnym pracownikom albo brakuje wykwalifikowanej kadry.

Poszukiwani są także kierowcy autobusu, magazynierzy, kosmetyczki, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz diagności laboratoryjni medyczni - brakuje wykwalifikowanej kadry oraz rozbudowa szpitala wygeneruje kolejne miejsca pracy.

Do zawodów zrównoważonych zaliczają się m.in. agenci ubezpieczeniowi, analitycy, architekci, brukarze, dentyści, monterzy, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, ślusarze, tapicerzy, weterynarze.

Złóż wniosek, podnieś swoje kwalifikacje

W powiecie grodziskim trwa aktualnie nabór wniosków przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracodawcy i pracowników. Pieniądze przyznane zostaną na wsparcie kształcenia ustawicznego dla m.in. w zidentyfikowanych w powiecie grodziskim zawodach deficytowych albo dla tych, którzy wracają na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem lub takich, którzy są członkami wielodzietnej rodziny. Więcej informacji na ten temat na stronie Powiatowego Urzędu Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto