Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sensacja w gospodarstwie rolnym pod Grodziskiem. Krowa urodziła trojaczki!

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Właścicielem stada, jest gospodarujący tam wraz z żoną Mariką, rodzicami Rafałem i Arletą oraz dziadkami Andrzejem i Małgorzatą na 90-hektarowym gospodarstwie Przemysław Kaczmarek.
Właścicielem stada, jest gospodarujący tam wraz z żoną Mariką, rodzicami Rafałem i Arletą oraz dziadkami Andrzejem i Małgorzatą na 90-hektarowym gospodarstwie Przemysław Kaczmarek. Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt
– Potrójna radość w gospodarstwie Pani Mariki i Pana Przemysława Kaczmarek z miejscowości Ujazd-Huby – tak w mediach społecznościowych skomentowali te sensacyjne narodziny przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt.

– Ciąże wielopłodowe u krów zdarzają się rzadko, ale nie jest, że nie występują w ogóle – mówi nam Dariusz Gudek, dyrektor gostyńskiej filii Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt. To właśnie na podległym jej terenie przyszły na świat wspomniane trojaczki.

– Obecnie szacuje się, że występowanie ciąż bliźniaczych stanowi ok. 5%, a trojaczków 0,1%

– precyzuje jego zastępca, Krzysztof Grobelny.

Potrójna radość w gospodarstwie

– Potrójna radość w gospodarstwie pani Mariki i pana Przemysława Kaczmarek z miejscowości Ujazd-Huby. Składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów hodowlanych

– skomentowali narodziny trojaczków w mediach społecznościowych współpracujący na co dzień z jego gospodarstwem przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt. To spółką ze 100% polskim kapitałem, skupionym w rękach ponad 7000 hodowców bydła i trzody. Rozrodem w hodowli bydła i trzody chlewnej zajmuje się od ponad 60 lat. Co ciekawe w ostatnich kilkunastu sezonach 60 – 70% wśród 25 najwyżej ocenionych buhajów krajowych należy właśnie do tej spółki.

„Byliśmy naprawdę zaskoczeni”

Ojcem krowy, dla której był to już trzeci poród jest buhaj Herimont ET, a ojcem 2 byczków i 1 jałóweczki jest buhaj Danko Wild. Zwierzęta przyszły na świat we wsi Ujazd-Huby pod Kamieńcem.

Właścicielem stada jest Przemysław Kaczmarek, gospodarujący na 90-hektarowym gospodarstwie wraz z żoną Mariką, rodzicami Rafałem i Arletą oraz dziadkami Andrzejem i Małgorzatą. Jego stado liczy obecnie 70 krów i 150 jałówek.

– Proszę sobie wyobrazić, że to był samodzielny poród

– opowiada pan Przemysław.

– Przychodzimy, a tu jeden cielak. Przychodzimy po raz drugi, a tu są kolejne. Byliśmy naprawdę zaskoczeni. Mam nadzieję, że zwierzęta szybko dojdą do siebie, bo ciąża wielopłodowa to zarówno dla krowy jak i cieląt, duże wyzwanie.

Więcej nie znaczy lepiej

Właśnie, ciąża mnoga nie jest jednak marzeniem hodowców.

– Urodzenie trzech cieląt to duże obciążenie dla organizmu. Zwierzę wymaga indywidualnego traktowania, zapewnienia odpowiedniego dobrostanu i żywienia w celu zapobiegania chorobom metabolicznym

– wylicza przedstawiciel Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt.

W ocenie portalu tygodnik-rolniczy.pl, ciąża mnoga przysparza hodowcy więcej problemów niż korzyści, gdyż wymaga zwiększonej kontroli ze strony hodowcy i niesie za sobą zwiększone ryzyko wystąpienia resorpcji zarodków we wczesnym okresie ciąży czy zamierania płodów w późniejszych fazach.

– Zwielokrotnia także ryzyko poronienia i to trzykrotnie, co jest spowodowane niedoborami w pokryciu zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Krowy z ciążami bliźniaczymi zwykle wcześniej się cielą, mają więcej problemów w okresie okołoporodowym i częściej występuje u nich zaleganie poporodowe, zapalenie macicy czy też zatrzymanie łożyska, a cielęta są słabsze i nie w pełni dojrzałe. Nawet pomimo wycielenia w terminie cielęta z ciąż bliźniaczych, w porównaniu z tymi z ciąż pojedynczych, są słabsze, bardziej podatne na różnorodne infekcje

– wylicza portal.

– Jestem doświadczonym hodowcą i oczywiście zdaję sobie sprawę z tych zagrożeń

– uspokaja Przemysław Kaczmarek.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]     
                  
Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sensacja w gospodarstwie rolnym pod Grodziskiem. Krowa urodziła trojaczki! - Głos Wielkopolski

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto