Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skorzęcin: Czy jezioro Niedzięgiel zmieni się w kałużę? Zobacz unikatowe zdjęcia! [FOTO]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Pocztówka znaleziona w Internecie
O jeziorze w Skorzęcinie od lat słyszy się różne scenariusze, a w ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nadchodzącej katastrofie ekologicznej. Jaką przyszłość ma jezioro Niedzięgiel – akwen położony w wielkopolskiej perełce turystycznej?

Pomimo, że rok 2021 był rokiem przekropnym i natura pomogła w tym, że z jeziorami na Pojezierzu Gnieźnieńskim powinno być lepiej, lepiej nie jest: - W jeziorze Niedzięgiel
w Skorzęcinie wody nie przybyło, a ubyło - mówi Józef Drzazgowski, prezes stowarzyszenia EKO Przyjezierze. Jakie scenariusze pisane są jednemu z najbardziej znanych akwenów turystycznych w Wielkopolsce?

Skorzęcin: czy Jezioro Niedzięgiel czeka katastrofa ekologiczna?

Jezioro Niedzięgiel, nad którym położony jest słynny ośrodek wypoczynkowy w Skorzęcinie, jest zagrożone: eksperci alarmują, że jeśli w tym tempie będzie obniżać się poziom wody, to katastrofa ekologiczna jest nieunikniona.

- Liczenie na przyrodę to czekanie, aż wydarzy się cud. To człowiek doprowadził do tego, że stan wody na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest taki, jaki jest i to człowiek powinien temu teraz jakoś pomóc – podkreśla Józef Drzazgowski, prezes stowarzyszenia EKO Przyjezierze.

Naturalny proces przybytku wody, zakładając, że czekają nas przekropne lata, trwałby dziesiątki lat.

- Trzeba zrobić wszystko, by wodę w jeziorze Niedzięgiel w Skorzęcinie zatrzymać. Jeżeli nie będziemy próbować, to akwen ten za 20-30 lat zamieni się w małe wysychające bajorko – dodaje ekolog.

Podkreślić trzeba, że jezioro Niedzięgiel miało już swoje kryzysy: - Najniższe położenie zwierciadła wody w potocznie zwanym jeziorze Skorzęcińskim odnotowano w 1992 roku, a najwyższe w 2011 – informuje Marian Gadziński, Burmistrz Miasta i Gminy Witkowo, na której obszarze znajduje się jezioro Niedzięgiel.

Według „Ekspertyzy” przygotowanej przez poznańskie środowisko naukowe we współpracy
z Parlamentarnym Zespołem ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich wynika, że w latach 2018-2020 zwierciadło wody obniżyło się aż o 68 cm, a ubytek wody wyniósł około 4 097 000 m3.

Na ratunek. Nadzieja umiera ostatnia, ale wody znowu ubyło …

Jak informuje Drzazgowski: - Pomocnym rozwiązaniem w przypadku Niedzięgiel może być regulacja wód pomiędzy jeziorami dzięki wybudowanym zastawkom. Ich zastosowanie będzie miało jednak sens tylko wtedy, gdy lata będą przekropne.

Nadzieją dla jeziora Niedzięgiel jest sprzyjający klimat, zaprzestanie rzezi lasów, ograniczenie eksploatacji wód podziemnych i presji turystycznej oraz budowa zastawek w jeziorze.

- Niech wrócą śnieżne zimy, wtedy uda nam się wodę zatrzymać i zmagazynować. W przeciwnym razie, jeżeli klimat będzie tak szalał jak szaleje, ten zbiornik wodny zniknie. Zbiornik naturalny zastąpi zbiornik sztuczny. A wtedy razem z nim nastąpi wymieranie lasów sosnowych, a także upadnie okoliczne rolnictwo – mówi Drzazgowski.

Ważną rolę w przywróceniu równowagi biologicznej odgrywają także bagna i torfowiska, które zostały osuszone - a podkreślić trzeba - są to naturalne magazyny wody i magazyny dwutlenku węgla. - Bagna i torfowiska to oazy bioróżnorodności biologicznej jak oazy na pustyni. Co się z nimi stało? - pyta retorycznie Drzazgowski.
Ekspert tłumaczy, że zostały one zniszczone i zaorane, by usprawnić rolnictwo wielkoobszarowe. - Należy przywrócić te zdegradowane obszary naturze, by znowu stały się magazynami wody i życia biologicznego. Należy również podkreślić, że wody głębinowe powinny być tylko eksploatowane na potrzeby bytowe ludności.
Jeziorze Niedzięgiel może pomóc mieszkaniec rejonu, co podkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Witkowo, Marian Gadziński: - Może to zrobić poprzez rezygnację z budowy i korzystania ze studni głębinowych lub korzystanie z nich bardziej świadome. Jak tłumaczy Drzazgowski, korzystając z nich doprowadzamy do zmniejszenia ciśnienia wód, jakie panuje pod ziemią i tym samym nie ma naturalnego zasilania wód do naszych jezior. Zamiast wodę zasilać to my ją odsysamy – podkreśla Drzazgowski. - Studnie są potrzebne - owszem - ale niech będą używane do celów, w których są niezbędne – dodaje burmistrz Witkowa.

Należy zatrzymać każdą kroplę wody w regionie, a nie ją eksploatować nie przewidując skutków

Obecnie jezioro Niedzięgiel znajduje się w zanikającym zasięgu oddziaływania odkrywki Jóźwin IIB, co powoduje, że może być uznane za jezioro referencyjne – jak podkreślają eksperci – obrazujące wszelkie inne niż górnicze oddziaływania, które są niekorzystne na stan jego zasobów wodnych. Mowa o oddziaływaniach o charakterze naturalnym, do których należą: wzrost parowania, brak pokrywy śnieżnej i roztopów zasilających efektywnie wody podziemne czy długotrwałe susze i o charakterze cywilizacyjnym, tj. poborze wód powierzchniowych i podziemnych.

Wnioski są takie, że należy zatroszczyć się o wszystkie wymienione elementy, by ośrodek wypoczynkowy Skorzęcin, czy szerzej Pojezierze Gnieźnieńskie, nie stało się pustynią. - Problem jest tylko to, kto nas słuchał, jak mówiliśmy o tym dwie dekady temu. Wtedy się wyśmiewano, że opowiadamy bzdury. Teraz wszystkie ręce kładzione są na pokład, by ratować nasze jeziora. Bo woda nie ma barw politycznych i powinna nas wszystkich łączyć – konkluduje Józef Drzazgowski.

Zapraszamy do galerii zdjęć. Opublikowane kadry zostały znalezione w Internecie, głównie są to stare kartki pocztowe, na których widnieje Ośrodek Wypoczynkowy Skorzęcin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skorzęcin: Czy jezioro Niedzięgiel zmieni się w kałużę? Zobacz unikatowe zdjęcia! [FOTO] - Września Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto