Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia inwestuje w zieloną energię. Dzięki temu zaoszczędzą mieszkańcy

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grodzisku Wielkopolskim otrzymała dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na projekt wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. Inwestycja zakłada budowę 19 instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym rachunki będą niższe, a w portfelach mieszkańców zostanie więcej pieniędzy.

Wniosek o dofinansowanie został złożony w 2017 roku, ale dopiero teraz, dzięki zwiększeniu środków, Spółdzielni Mieszkaniowej przyznano dotację w wysokości 65 procent wartości projektu. Podpisanie umowy odbyło się w środę, 5 maja. Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego umowę sygnował Marek Woźniak, a zarząd grodziskiej spółdzielni reprezentowali prezes Grzegorz Pełko oraz jego zastępca, Marcin Wojciechowski.

- Spotykamy się dziś, by dać zielone światło na realizację projektów w obszarze zielonej energii. To kolejny krok w kierunku zielonego ładu. Wszyscy staramy się robić co w naszej mocy, żeby opóźnić, a właściwie przeciwstawić się temu czarnemu scenariuszowi, który jest rysowany przez naukowców dla Ziemi- mówił Marek Woźniak.

Marszałek podkreślał, że realizacja projektu powinna pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości środowiska naturalnego. Wyjaśniał, że takie inwestycje to również oszczędności dla mieszkańców, a Urząd Marszałkowski będzie starał się znajdować kolejne środki na podobne projekty. - To na pewno będzie cieszyć mieszkańców Wielkopolski, którzy chcą oszczędzać na energii - dodał.

- Jesteśmy niedużą Spółdzielnią Mieszkaniową, ale dość aktywną. Możemy pochwalić się tym, że cały czas budujemy i realizujemy kolejne projekty. Jesteśmy jedną z pierwszych spółdzielni, która skorzystała z programu Jessica i przeprowadziła termomodernizację budynków wielorodzinnych - mówi prezes SM w Grodzisku, Grzegorz Pełko.

Dzięki podpisanej właśnie umowie spółdzielnia wybuduje 19 instalacji fotowoltaicznych, które zostaną zamontowane na dachach kotłowni i budynków wielorodzinnych. Na projekcie skorzystają przede wszystkim mieszkańcy. Mowa o około 2 tysiącach osób.

- Powinniśmy uzyskać około 100 tysięcy złotych oszczędności rocznie, a mieszkańcy odczują obniżenie ceny ciepłej wody o około połowę- zapowiada Grzegorz Pełko.

To wstępne szacunki, które były opracowane w 2017 roku, gdy składano wniosek o dofinansowanie. Wyliczenia będą zoptymalizowane, ale nie powinny diametralnie się zmienić. Prezes SM tłumaczy, że przeciętna rodzina, która dziś płaci 70 złotych miesięcznie za podgrzanie wody, po zrealizowaniu inwestycji powinna płacić połowę tej kwoty. Projekt obejmie te budynki wielorodzinne, w których nie ma jeszcze instalacji fotowoltaicznych (te istnieją już w blokach budowanych od kilku lat) oraz w najstarszych budynkach, w których znajdują się jeszcze pogrzewacze gazowe. Te, zgodnie z założeniami, mają być stopniowo likwidowane na rzecz instalacji fotowoltaicznych.

W tym roku zaplanowano wykonanie niezbędnej dokumentacji i przeprowadzenie procedury przetargowej. Prace związane z montażem instalacji to już rok 2022. Oszczędności mieszkańcy odczują najpewniej za dwa lata.

- Dziękujemy marszałkowi i zarządowi województwa za miłą wiadomość. Mówiąc szczerze nie liczyliśmy już na to, że uda nam się zdobyć te środki- dodał G. Pełko.

Całkowita wartość projektu to 2 miliony 300 tysięcy złotych. Dofinansowanie z WRPO wynosi 1 mln 21 tysięcy złotych. Montaż instalacji zaplanowano na Osiedlu Wojska Polskiego, jak i Osiedlu Chopina.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto