Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Społeczność grodziskiego LO uczciła setną rocznicę urodzin pani Walerii Milczyńskiej

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
W czwartek, 30 marca przypadała setna rocznica urodzin nauczycielki Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego, Walerii Milczyńskiej. Społeczność "Słowaka" nie zapomniała o tym ważnym dniu.

W rocznicę śmierci wieloletniej nauczycielki, dyrektor Katarzyna Nowak-Pierszalska, chór szkolny „LOJS” z Marianną Frąckowiak, uczniowie liceum oraz dawne chórzystki chóru szkolnego Pro Sinfonika udali się na grodziski cmentarz, gdzie spoczywa śp. Waleria Milczyńska.

Podczas spotkania dyrektor Nowak- Pierszalska przypomniała po krótce życiorys Walerii Milczyńskiej, a dawne chórzystki podzieliły się wspomnieniami. Następnie złożono na grobie kwiaty oraz zapalono znicze a chór szkolny wykonał pieśń szkoły „Testament Mój” oraz piosenkę Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia”.

Waleria Milczyńska we wspomnieniach społeczności grodziskiego "Słowaka":
Niezapomniana Pani Wala wpisała się w pamięć jej wychowanków jako osoba zawsze elegancka, perfekcyjna w tym, co robiła i niezwykle wymagająca.

Prof. Milczyńska związała się z grodziską oświatą już w marcu 1945 roku, najpierw jako nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 2, a następnie, po uzupełnieniu wykształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku oraz w Liceum w Nowym Tomyśl.

Praca pani prof. Milczyńskiej w naszym liceum w latach 1966-1978 była bardzo owocna i przyniosła jej i szkole wiele nagród i wyróżnień za działalność artystyczną. To dzięki jej zaangażowaniu powstał w 1968 r. znany nie tylko w kraju – Chór Dziewczęcy, a w 1970 r. jeden z pierwszych w województwie Klub „Pro Sinfonika”, którymi z wieloma sukcesami kierowała do przejścia na emeryturę w 1978 roku.

To dzięki sukcesom Chóru i Klubu „Pro Sinfonika” szkoła nasza była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, by wspomnieć choćby, nadany w 1978 r. Medal Komisji Edukacji Narodowej czy Grand Prix Pro Sinfoniki w 1972. Samą prof. Milczyńską za niestrudzoną pracę propagowania i poznawania świata muzyki wśród uczniów doceniono nagrodami MEN, kuratoryjnymi i wojewódzkimi.

Ale ważniejsze od nagród jest to, że zaszczepiła w wielu wychowankach miłość do muzyki i zostawiła godnych kontynuatorów jej dzieła, czego najlepszym dowodem są kolejne sukcesy Klubu „Pro Sinfonika” im. I. J. Paderewskiego i nadal działający Chór Szkolny „LOJS”.

W pamięci wielu grodziszczan pozostają też organizowane przez nią wyjazdy do Opery i Filharmonii Poznańskiej.

Prof. Waleria Milczyńska zmarła w 2005 r. i spoczywa na grodziskim cmentarzu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto