Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Kobiet Gminy Kamieniec - tu tradycja łączy się z nowoczesnością

Anna Borowiak
Anna Borowiak
„Głos Wielkopolski” oraz serwisy naszemiasto.pl przygotowują album, prezentujący działalność Kół Gospodyń Wiejskich prężnie działających na terenie województwa wielkopolskiego. Już niedługo trafi on do naszych czytelników. W albumie przeczytacie także o Stowarzyszeniu Kobiet Gminy Kamieniec.

Album "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"
Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet. Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności.

„Głos Wielkopolski” oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w całej Wielkopolsce. W tej wyjątkowej książce znajdą się także przepisy na pyszne dania, rady jak nauczyć się szydełkowania oraz opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

Gmina Kamieniec

Gmina Kamieniec położona jest w środkowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie grodziskim. Zamieszkuje ją ok. 6600 mieszkańców. W jej skład wchodzi 28 miejscowości. Siedzibą władz jest liczący ok. 1280 mieszkańców Kamieniec.

Dominującą funkcją gminy jest rolnictwo oraz jego obsługa. Oprócz tego istotnymi sektorami gospodarki są prywatne podmioty prowadzące działalność w takich branżach jak budownictwo, handel czy transport. Dumą gminy są zabytki sakralne, z których najstarszymi są kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Parzęczewie zbudowany w 1774 roku oraz kościół św. Katarzyny i Niepokalanego Serca Marii w Łękach Wielkich z 1776 roku.

Warte zobaczenia są również pałace w Szczepowicach, Parzęczewie, Karczewie, Goździchowie oraz dwory w Ujeździe czy Cykowie. Pałac w Szczepowicach został całkowicie odrestaurowany i obecnie znajduje się w nim elegancki i stylowy hotel, centrum konferencyjne oraz ośrodek wypoczynkowy.

Na uwagę zasługują też cztery wielkie, częściowo zakrzewione kopce, zwane „Wielkopolskimi piramidami” znajdujące się w okolicach Łęk Małych i Wilanowa. Mają konstrukcję kamienno-ziemną, średnicę do 45 m i wys. do 4,6 m. Kryją groby naczelników rodów z czasów kultury unietyckiej z wczesnego okresu epoki brązu (ok. 1700-1500 lat p.n.e.). Warte uwagi są także tzw. „Kopce wolności” w Ujeździe, które powstały w 2019 r., w celu upamiętnienia ofiar i walczących w Powstaniu Wielkopolskim.

Gmina może też pochwalić się wspaniałymi lasami. Posiadamy wiele dróg, które z powodzeniem spełniają funkcje tras rowerowych głównie w okolicach Kotusza, gdzie znajdują się ciekawe krajobrazowo i przyrodniczo tereny. Prężnie działa także Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Kamieńcu. Wydarzenia organizują również sołectwa, które są bardzo aktywne. Dzięki środkom pozyskanym z programów unijnych wybudowano wiele obiektów, m.in. nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Sepnie, Chatę Biesiadną oraz nowe przedszkole w Kamieńcu. Postawiono kolorowe place zabaw dla dzieci, wyremontowano drogi.

Na terenie gminy ciągle rozbudowywana jest infrastruktura sportowa, która daje społeczności coraz szersze możliwości uprawiania wszelakich dyscyplin. Wszystkie działania władz skierowane są na podnoszenie komfortu i jakości życia mieszkańców oraz zaspokajanie ich potrzeb w różnych dziedzinach życia.

Wójt gminy Kamieniec o kołach gospodyń wiejskich

Szanowni Państwo,

Koła gospodyń wiejskich wywierają silny wpływ na rozwój wsi i całej naszej gminy. Kultywują tradycję życia rodzinnego i sąsiedzkiego. To nasze Panie ratują od zapomnienia lokalne tradycje, produkty, tworzą wspaniałe rękodzieła, zachowując dla przyszłych pokoleń kulturowe dziedzictwo. Niezwykle ważną działalnością jest aktywizowanie mieszkańców wsi. Wspólnie z sołtysami organizują wszelakiego rodzaju uroczystości, takie jak dożynki, zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, łącząc całe pokolenia. Składam wyrazy uznania, że pomimo codziennych obowiązków znajdujecie drogie Panie chęć i czas na działalność w KGW. Zapraszam Was do dalszej współpracy na rzecz mieszkańców gminy Kamieniec. Życzę Wam wytrwałości i satysfakcji ze swej działalności, sukcesów w konkursach, zdrowia i osobistego szczęścia.

Wójt gminy Kamieniec
Piotr Halasz

Stowarzyszenie Kobiet Gminy Kamieniec

Pierwsze działania stowarzyszenia datuje się na kwiecień 2007 roku. Formalnie zostało zarejestrowane rok później. Aktualnie stowarzyszenie zrzesza 82 panie z terenu gminy Kamieniec, które przede wszystkim chcą aktywnie działać na rzecz lokalnej społeczności, pielęgnować polską tradycję, rodzimą kulturę i dbać o rozwój regionu. Ponadto stowarzyszenie wspiera integrację środowisk wiejskich poprzez ich aktywizację kulturalną, rekreacyjną i towarzyską. Patronuje wszelkim inicjatywom służącym rozwojowi zainteresowań, uzdolnień i aktywizacji zawodowej oraz działalności gospodarczej kobiet wiejskich. Podejmuje, realizuje i propaguje wdrażanie wszelkich inicjatyw edukacyjno-kulturalnych i artystycznych, jak i również działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

Liczne spotkania integracyjne adresowane są do dzieci i osób starszych. Stowarzyszenie promuje gminę Kamieniec na spotkaniach w gminach ościennych. Członkinie stowarzyszenia to osoby z pasją, które posiadają wieloletnie doświadczenie i wiedzę z zakresu realizacji przedsięwzięć artystyczno-kulturalnych. Swoją działalnością podkreślają rolę kobiety w życiu rodzinnym i społecznym. Panie ponadto aktywnie współpracują z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy, tj. z jednostkami ochotniczych straży pożarnych oraz z kołami gospodyń wiejskich. Swoją działalnością wykraczają poza zwykłą aktywność dnia codziennego, dają siłę, przekazują doświadczenie i inspirują młode pokolenie do działania. Cały czas aktywne, zaangażowane, twórcze, odważne, wrażliwe, wytrwałe, pełne energii - takie są panie tworzące Stowarzyszenie Kobiet Gminy Kamieniec.

Skład zarządu w roku 2021: Dorota Juskowiak - prezes, Krystyna Andrzejewska - wiceprezes , Krystyna Ciesielska - sekretarz, Honorata Prałat - skarbnik, Maria Popiołkiewicz - członek zarządu, Donata Maniecka-Grygier - członek zarządu.

Stowarzyszenie Kobiet Gminy Kamieniec w trakcie dotychczasowej działalności zrealizowało ok. 60 różnorodnych projektów wykonywanych w ramach zadań publicznych. Do najważniejszych zaliczyć można m.in.: kursy informatyczne, kulinarne oraz te związane z prowadzeniem działalności agroturystycznej promującej hipoterapię dla dzieci niepełnosprawnych.

Panie brały udział w licznych prelekcjach i szkoleniach, m.in.: „Uprawy winorośli i produkcji win”, „Leczenie pięknem roślin”, „Kuchnia włoska pikantnie i na słodko”, „Zamknąć smak lata w słoiku”.

Warte podkreślenia i uznania są organizowane corocznie (poza rokiem 2020) spotkania wigilijne z udziałem osób samotnych i niepełnosprawnych z terenu gminy. Uroczystość ta na stałe wpisała się do kalendarza ważnych wydarzeń w gminie Kamieniec. Ostatnie, dwunaste już spotkanie, po raz kolejny pokazało zaradność naszych pań, szyk i dobrą organizację. Jak przystało na wigilijny wieczór, na stołach pojawiły się potrawy z ryb, kapusty i grzybów, a na koniec spotkania poczęstowano gości domowymi wypiekami.

Panie działają aktywnie i nie boją się podejmować nowych inicjatyw. Dzięki nim życie kulturalne w gminie Kamieniec jest bogate w szereg wydarzeń. Nie brak im pomysłów i chęci do współpracy z samorządem, organizacjami pozarządowymi, innymi stowarzyszeniami. Niezmiennie, od kilku lat, zaskakują ciekawymi działaniami i ich doskonałą organizacją. Godne podziwu są ich umiejętności realizowane na wielu płaszczyznach: od tych plastycznych, po kulinarne.

Działalność Stowarzyszenia Kobiet Gminy Kamieniec to powód do dumy i największych wyrazów uznania. Członkinie stowarzyszenia to kobiety kreatywne, pomysłowe i zawsze gotowe do pomocy. Cieszy fakt, że dzięki ich pracy małe lokalne społeczności mogą się rozwijać.

Przepis Pań na risotto z grzybami i roladą wieprzową z ogórkiem kiszonym
Składniki: (ilość wg uznania) ryż do risotto, grzyby leśne lub pieczarki, mięso mielone, jajka, ogórki kiszone.

Sposób przygotowania: Doprawione mięso mielone rozkładamy na folii aluminiowej na grubość ok. 1 cm. Na środku mięsa układamy wcześniej ugotowane jajka, całość zawijamy w roladę. Następnie zawiniętą roladę gotujemy ok. 30-40 min w doprawionej wodzie bądź pieczemy w piekarniku ok. 40-50 min.

Ryż na risotto wrzucamy do garnka na rozgrzany tłuszcz, podsmażamy ok. 1 minutę (nie dłużej), stopniowo dolewamy rosół lub wodę, dodajemy grzyby i co chwilę dozujemy ilość rosołu, żeby ryż się nie przypalił. Całość gotujemy ok. 15-20 minut. Na risotto nakładamy ogórek kiszony pokrojony w kostkę, na to układamy plaster pieczeni grubości 1 cm. Do dekoracji potrawę można polać pesto.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto