Strażacy zaprosili na szkolenie z obsługi AED. Wszystko po to, by skutecznie ratować życie

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Strażacy z Grąblewa zaprosili na szkolenie z obsługi AED. Wszystko po to, by skutecznie ratować życie
Strażacy z Grąblewa zaprosili na szkolenie z obsługi AED. Wszystko po to, by skutecznie ratować życie Anna Borowiak
Strażacy z OSP w Grąblewie nie czekają aż ktoś da im coś w prezencie. Biorą sprawy we własne ręce i pokazują, że każdy pomysł można zrealizować. Zamontowany na budynku remizy automatyczny defibrylator to jedno z ostatnich marzeń, które udało im się spełnić. By urządzenie w razie potrzeby można było wykorzystać skutecznie, druhowie zaprosili wszystkich chętnych na szkolenie z jego obsługi.

Dzięki funduszom pozyskanym ze sprzedaży złomu i elektrośmieci, strażacy mogli kupić nowy sprzęt. Udało się zebrać ponad 10 ton elektrośmieci, co przełożyło się na kwotę nieco ponad 7 tysięcy złotych. Pozostałe środki na defibrylator druhowie pozyskali podczas charytatywnych zabaw karnawałowych, część tej kwoty pokryli też przyjaciele jednostki i sponsorzy.

Na ścianie remizy zamontowano automatyczny defibrylator. To przenośny aparat, który może przywrócić poprawny rytm pracy serca u pacjenta z nagłym zatrzymaniem krążenia. Strach przed udzieleniem pierwszej pomocy – a zwłaszcza podjęciem resuscytacji krążeniowo-oddechowej – towarzyszy bardzo wielu osobom. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli nie jesteś związany zawodowo z medycyną. Obawy, że „zrobimy coś źle” sprawiają, że wiele osób paraliżuje strach. By urządzenie w razie potrzeby można było wykorzystać skutecznie, druhowie zaprosili wszystkich chętnych na szkolenie z jego obsługi.

- Spotykamy się tutaj w bardzo ważnej sprawie, a właściwie w najważniejszej. W sprawie ratowania życia ludzkiego - mówili rozpoczynając szkolenie, które odbyło się w sobotę, 1 kwietnia.

Na zaproszenie druhów odpowiedziało około 50 osób, wśród których byli nie tylko mieszkańcy Grąblewa. Szkolenie przeprowadzili ratownicy medyczni grodziskiego pogotowia - Paweł Wojtysiak i Tomasz Kurkowiak. W obszernej części teoretycznej przedstawili zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy dzieciom i dorosłym, pozwalające posiąść cenną wiedzę, która realnie zwiększa szansę na przeżycie osoby poszkodowanej.

W drugiej części wszyscy uczestnicy szkolenia mieli okazję nauczyć się w praktyce, jak w prawidłowy sposób przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby znajdującej się wstanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Dodajmy, że otwarcie kapsuły, w której umieszony jest defibrylator, automatycznie zaalarmuje strażaków. Dzięki temu błyskawicznie otrzymają informację, że ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Strażacy z Grąblewa zaprosili na szkolenie z obsługi AED. Wszystko po to, by skutecznie ratować życie

Strażacy zaprosili na szkolenie z obsługi AED. Wszystko po t...

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie