Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces Jagody Pawlik z Wolsztyna! Zajęła drugie miejsce na Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Jagoda Pawlik zdobyła srebro w ścisłym finale. Jest jedyną laureatką z Wielkopolski
Jagoda Pawlik zdobyła srebro w ścisłym finale. Jest jedyną laureatką z Wielkopolski Eliza Pawlik
W poznańskim Teatrze Nowym przez trzy dni - od 8 do 10 października – można było wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu. Mowa o 24. edycji Festiwalu Pamiętamy o Osieckiej. Wieczór okazał się szczęśliwy dla 18-letniej Jagody Pawlik z Wolsztyna, która uplasowała się na drugim miejscu! To ogromny sukces tym bardziej, że był to pierwszy występ wokalistki na deskach teatru z orkiestrą. Warto dodać, że wolsztynianka jest jedyną laureatką z Wielkopolski.

W Teatrze Nowym w Poznaniu odbył się trzydniowy festiwal muzyczny, który zgromadził utalentowanych wokalistów z całej Polski. Wydarzenie jest tym bardziej wyjątkowe, ponieważ 9 października minęło 85 lat od narodzin mistrzyni polskiej piosenki – Agnieszki Osieckiej. Dla widzów, którzy nie zdołali dotrzeć na widownię Teatru Nowego, organizatorzy przygotowali transmisję na żywo.

W konkursie udział wzięło 150 uczestników z całej Polski - 10 osób dostało się do ścisłego finału i odbyło warsztaty w sierpniu na scenie Teatru Atelier w Sopocie. W miniony weekend odbywały się spektakle w Poznaniu w Teatrze Nowym.

Pierwszego festiwalowego wieczora finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego zaprezentowali widzom po dwie piosenki. Z kolei 9 października artystów wysłuchało jury. Wystąpił też Andrzej Nosowski - finalista programu "The Voice Senior 2". Ostatniego dnia zaplanowano wręczenie nagród oraz występy finalistów, ale tym razem w jednopiosenkowej wersji. Wieczór uświetnili również Andrzej Nosowski i Martyna Kasprzycka - zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji.

Jagoda Pawlik zdobyła srebro w ścisłym finale

Wśród laureatów znalazła się pochodząca z Wolsztyna Jagoda Pawlik, która na co dzień uczy się w klasie teatralnej Liceum im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Jak mówi, śpiew był w jej życiu od zawsze i przyszło to bardzo naturalnie.

- Nigdy nie chodziłam na zajęcia stricte wokalne. Muzyka zaczęła fascynować mnie znacznie bardziej, gdy dotarłam do jej korzeni, poznając jej zasady w Szkole Muzycznej I stopnia w Wolsztynie. A im starsza byłam, tym więcej chciałam wiedzieć, nie tylko o muzyce, ale też kreowaniu postaci, zachowaniu na scenie

– wyjaśnia.

Celem Jagody jak na razie jest zdanie matury, w międzyczasie będzie przygotowywała się na egzaminy do szkół teatralnych.

- W gimnazjum poznałam Osiecką, co za tym idzie, poezję śpiewaną i chciałam zagłębiać się w nią jeszcze bardziej. Ponieważ byłam naprawdę zafascynowana całą otoczką artystyczną samego śpiewania, zdecydowałam się na naukę w Liceum Ogólnokształcącym XVII we Wrocławiu, w klasie o profilu teatralnym. Obecnie jestem w trzeciej klasie, a po maturze będę stawiała czoła egzaminom do szkół teatralnych. Chociaż dostanie się do szkoły jest moim ogromnym marzeniem, zawsze warto mieć plan B, w moim przypadku jest to turystyka, być może logopedia

– opowiada.

„Zawsze gdy schodzę ze sceny, czuję jakbym opuszczała inny wymiar”

Zdaniem Jagody, z każdym kolejnym występem celem staje się przekazanie historii słuchaczowi w taki sposób, aby wyniósł jak najwięcej, z tego co chce wyśpiewać. Jak podkreśla, sztuka jest bardzo względna, być może go to poruszy, być może nie.

- Jedno jest pewne, śpiewając na scenie zawsze stawiam się w sytuacji tu i teraz - zapominając zupełnie o wszystkim, co mnie rozprasza i tworząc przed oczami obraz opowiadanej historii. Daje mi to niesamowitą satysfakcję i przynosi wiele spokoju ducha, poruszając też moją wrażliwość. W takiej sytuacji, nawet najgorszy stres gdzieś się chowa i ustępuje miejsca emocjom, bardzo silnym, które bez wątpienia towarzyszą mi, gdy jestem na scenie.

Był to pierwszy występ wokalistki na deskach teatru z orkiestrą.Eliza Pawlik

Pamiętajmy o Osieckiej to pierwszy poważny konkurs Jagody. Przyznaje, że nie spodziewała się, że tak daleko w nim zajdzie.

- Ideą festiwalu jest to, aby teksty Osieckiej ciągle wybrzmiewały, przy okazji otaczając uczestników wspaniałą atmosferą. W przyszłości chciałabym częściej brać udział w takich przedsięwzięciach, ponieważ nie tylko dają ogromną okazję do poznania wszelkiego rodzaju piosenek, tekstów i ich interpretacji. Umożliwiają też rozwój osobisty jako artysty

– wskazuje.

Jagoda zmierzyła się ze stresem, który często jej towarzyszy, ale i mogła zbadać pewne granice, zarówno wokalne, jak i aktorskie. Była to też okazja do spróbowania nowych rzeczy. W tym roku nasza artystka ma jeszcze w planach wystartować w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas minionego festiwalu zaprezentowała dwa utwory. Pierwszym z nich była „Ballada o Chmielnej” z muzyką Jarosława Abramowa-Newerlego.

- Znalazłam ten utwór kilka lat temu, w śpiewniku piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej. Od razu poczułam, że chciałabym go kiedyś zaśpiewać, ponieważ jest bardzo sytuacyjny i wiele można w nim było zdziałać aktorsko. Opowiada o ulicy Chmielnej w Warszawie, na której dzieją się różne rzeczy. Widzimy na niej ludzi, którzy mają swoje za uszami i to wszystko z perspektywy obserwatorki, przekazującej nam co tak właściwie się tam dzieje

– tłumaczy.

Drugim wyborem była „Piosenka o ostatnim Doboszu”, która została podsunięta przez nauczyciela muzyki z liceum Krzysztofa Żesławskiego. Był to tekst Osieckiej, z muzyką skomponowaną właśnie przez niego.

- Utwór, który może nie jest tak dynamiczny jak „Ballada o Chmielnej” ma charakter sentymentalny i jest niezwykle wzruszający, dlatego zdecydowałam się z nim zmierzyć. Jego głównym bohaterem jest Andrzej Dobosz - rówieśnik Agnieszki Osieckiej. Krytyk literacki, erudyta i publicysta, znany z roli filozofa w filmie „Rejs”

– zaznacza. Utwór opowiada o rzeczach z życia codziennego, które już nie wrócą - tramwaje, dorożki, monokle. Andrzej Dobosz ma być tym ostatnim Doboszem, jedynym w swoim rodzaju reprezentantem przeszłych czasów.

- Zmierzenie się z tak dojrzałym utworem było dla mnie wyzwaniem, ale gdy opowiadałam tę historię, sama byłam w stanie poczuć tą samą nostalgię co Osiecka. Dlatego ta piosenka za każdym razem stawała się dla mnie coraz bardziej magiczna

– podkreśla.

Radości z sukcesu Jagody nie kryją jej najbliżsi

- Jagoda jest bardzo skromną dziewczyną. Wierzę, że to osiągnięcie ośmieli ją do odważnych działań. Z uwagi na pasję zgodziliśmy się na liceum w Wrocławiu w klasie teatralnej, gdzie dostrzegł jej potencjał Krzysztof Żesławski - muzyk, kompozytor i nauczyciel Jagody. To on napisał muzykę do "Piosenka o ostatnim Dobosza ", którą m.in. zaśpiewała na konkursie

- mówi Eliza Pawlik, mama Jagody.

Werdykt Jury 24. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej

Jury finałowego etapu konkursu w składzie: Paweł Dampc, Janusz Grzywacz, Maja Kleczewska, Agata Passent, Jan Wołek - po wysłuchaniu 9 października 2021 roku dziewięciu podmiotów muzycznych - przyznało:

  • Wyróżnienie dla Pauliny Lendy i Piotra Kozuba, którzy otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN
  • Wyróżnienie dla Krzysztofa Stępnia, który otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN
  • Wyróżnienie dla Pauliny Talarskiej, która otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN
  • Laureatce III miejsca, Martynie Guzy, nagrodę pieniężną w wysokości 5000 PLN
  • Laureatce II miejsca, Jagodzie Pawlik, nagrodę pieniężną w wysokości 7000 PLN
  • Laureatce I miejsca, Julii Mice, Główną Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w wysokości 15000 PLN

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe od firmy Solar Company, Apart, Dr Irena Eris.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto