Szpital w Grodzisku Wielkopolskim stara się o zakup nowej karetki i tomografu

Ania Borowiak
Ania Borowiak
4 stycznia 2022 roku ratownikom podstacji w Wielichowie oficjalnie przekazano nową karetkę. Czy uda się pozyskać środki na kolejną?
4 stycznia 2022 roku ratownikom podstacji w Wielichowie oficjalnie przekazano nową karetkę. Czy uda się pozyskać środki na kolejną? Anna Borowiak
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim złożył wniosek o dofinansowanie zakupu nowej karetki i tomografu. W grze jest blisko blisko 1,7 miliona złotych unijnego wsparcia.

Jak informuje Agnieszka Linkiewicz - Mendel, kierownik działu logistyki i administracji grodziskiego szpitala, w piątek, 20 stycznia, szpital złożył wniosek o dofinansowanie zakupu nowej karetki i tomografu komputerowego.

Lecznica stara się o wsparcie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Cały projekt to kwota blisko 2 milionów złotych. Unijne dofinansowanie, jeśli uda się je pozyskać, pokryje 85 procent kosztów. Pozostała kwota, jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, ma pochodzić ze środków własnych szpitala.

Nowa karetka ma kosztować około pół miliona złotych. O konieczności wymiany ambulansu typu "S", który stacjonuje w grodziskim szpitalu, mówi się już od dłuższego czasu. Pojazd, którym dziś dysponują ratownicy, ma już swoje lata. I sporo na liczniku, bo przejechał już ponad 270 tysięcy kilometrów.

Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, nowa karetka będzie w kolorze żółtym. Dlaczego? Według aktualnych wytycznych to wspólny kolor transportu medycznego w całej Unii Europejskiej. Stopniowo zatem białe karetki będą znikać z naszych ulic. Co się stanie z pojazdem, którego dziś używają ratownicy? Jak przekazała nasza rozmówczyni, nadal pozostanie w dyspozycji szpitala, jako karetka transportowa.

W planie jest również zakup nowego tomografu, którego koszt sięga kwoty około 1,5 miliona złotych. Jak tłumaczy Agnieszka Linkiewicz-Mendel, ten, z którego dziś korzysta szpital na zasadach dzierżawy, został wyprodukowany w 2008 roku. Urządzenie jest 16-rzędowe, a w planie jest zakup nowszego modelu, który wspomnianych rzędów będzie miał dwukrotnie więcej. Dzięki temu prowadzone badania mają być bardziej szczegółowe.

- Informacja o ewentualnym dofinansowaniu powinna trafić do nas do końca czerwca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa karetka i tomograf pojawią się w szpitalu jeszcze we wrześniu tego roku - zapowiada.

Przypomnijmy, że 4 stycznia 2022 roku ratownikom podstacji w Wielichowie oficjalnie przekazano nową karetkę. To pierwszy w powiecie grodziskim ambulans w kolorze żółtym, na którego zakup Ministerstwo Zdrowia przyznało grodziskiemu szpitalowi 500 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ustawa o wyrównywaniu szans w przygotowaniu - skrót

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie