Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie są choinki naszych czytelników: kolorowe, rozświetlone i piękne. W Waszych domach czuć klimat świąt

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Przepiękne choinki naszych czytelników! Robią wrażenie!
Przepiękne choinki naszych czytelników! Robią wrażenie! Ewelina Kupiec/ Beata Kaczmarek/Anna Bielecka/ Emilia Kęsa
Zapytaliśmy dzisiaj naszych wspaniałych czytelników o to, czy mają już w domach ubrane choinki? Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Wielu mieszkańców regionu dawno rozpoczęło przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Mowa nie tylko o zakupach, ale przede wszystkim o świątecznym wystroju i nastroju. Dostaliśmy sporo zdjęć pięknie udekorowanych choinek! Sami zobaczcie!

Choinki naszych czytelników zachwycają!

Niektórzy ubierają ją w wigilię, inni wolą cieszyć się zdecydowanie szybciej. Choinka to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Jest w niemalże każdym polskim domu. Ozdabiamy ją bombkami, cukierkami, łańcuchami, kolorowymi światełkami. Niektórzy wolą bardziej stonowane kolory. Do wyboru, do koloru! Każda rodzina ma swoje zwyczaje, a my pokażemy Wam galerię pięknych choinek, którą otrzymaliśmy od naszych Czytelników:

Pochodzenie zwyczaju

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo poznania dobra i zła" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które, jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia.

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Rozpowszechnienie choinki w poszczególnych krajach

Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinka spopularyzowana została w Anglii i Francji, a potem w krajach Europy Południowej. Stała się w Europie najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła oraz popularny od XIII w. żłóbek, oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.

Drzewka bożonarodzeniowe naszych czytelników

Dzisiaj rano poprosiliśmy czytelników naszego portalu, by podesłali nam zdjęcia swoich choinek. Publikujemy nadesłane kadry i życzymy miłego oglądania. Które zdjęcie podoba Wam się najbardziej?

Przepiękne choinki naszych czytelników! Robią wrażenie!

Takie są choinki naszych czytelników: kolorowe, rozświetlone...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie są choinki naszych czytelników: kolorowe, rozświetlone i piękne. W Waszych domach czuć klimat świąt - Nowy Tomyśl Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto