Te wielkopolskie porodówki były najpopularniejsze w 2022. Ile porodów odebrano w Grodzisku?

OPRAC.:
Ania Borowiak
Ania Borowiak
Pixabay
W 2022 roku w Wielkopolsce odebrano prawie 30 tysięcy porodów. Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia sprawdził, które szpitale najczęściej wybierają przyszłe mamy.

Od blisko trzech lat Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ regularnie publikuje ranking najczęściej wybieranych przez pacjentki porodówek w Wielkopolsce. Warto pamiętać, że liczba hospitalizacji porodowych nie jest równa liczbie urodzonych w tym okresie dzieci, ponieważ nie uwzględnia np. ciąż mnogich.

W 2022 r. szpitale w Wielkopolsce odnotowały około 30 tys. porodów. W pierwszym kwartale ubiegłego roku liczba ta wynosiła 7,2 tys., na półrocze było ich łącznie 14,9 tys., a po trzecim kwartale – 23 tys. Natomiast w 2021 r. w szpitalach naszego regionu odebrano około 33 tys. porodów.

- Ranking oparty o liczbę porodów w najbardziej obiektywny sposób pokazuje rzeczywiste wybory przyszłych mam. Warto też pamiętać, że większa liczba porodów odebranych w danym szpitalu, to jednocześnie bardziej doświadczona kadra – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Najwięcej porodów w Wielkopolsce w 2022 roku odebrano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu (5856 porodów). Na drugim i trzecim miejscu zestawienia są odpowiednio: Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1977 porodów) oraz SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1969 porodów).

Z zestawienia przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że w wolsztyńskim szpitalu odebrano 897 porodów (17 procent pacjentek to mamy z powiatu grodziskiego).

Szpital w Grodzisku Wielkopolskim znalazł się na 19. miejscu rankingu najchętniej wybieranych przez pacjentki w Wielkopolsce. W 2022 roku w naszym szpitalu odebrano 558 porodów. Było ich więcej niż w roku 2021, gdy porodów odebrano 513.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie