Tereny po byłej Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej oficjalnie przekazane gminie Wielichowo

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Tory po kolejce wąskotorowej od wielu lat pozostają nieużywane. Składy już dawno nie pojawiają się na terenie gminy Wielichowo. Po wielu latach starań teren oficjalnie stał się własnością gminy. Dotychczasowe plany będą mogły doczekać się szczęśliwej realizacji, a mieszkańcy zyskają ścieżkę, na którą czekają od lat.

Sprawa przez wiele lat była skomplikowana, bowiem choć tory znajdowały się na terenie gminy Wielichowo, formalnie ich właścicielem była gmina Śmigiel. Przez wiele lat zastanawiano się, co zrobić z infrastrukturą, która praktycznie nikomu nie służy. Gdy pojawiła się propozycja zlikwidowania torowiska i wybudowania ścieżki pieszo-rowerowej, mieszkańcy Wielichowa zareagowali entuzjastycznie.

Teraz plany te będą mogły doczekać się realizacji. W piątek, 19 czerwca, gmina Wielichowo podpisała akt notarialny z gminą Śmigiel, na podstawie którego nabyła w formie darowizny nieruchomości położone w Wilkowie Polskim, Śniatach i Zieminie, czyli tereny po byłej Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej.

- Przejęcie nieruchomości jest zwieńczeniem wielu lat starań i trudnych negocjacji w sprawie pozyskania przedmiotowych gruntów- nie ukrywa burmistrz Wielichowa, Honorata Kozłowska. Przejęcie było możliwe dzięki podjętej przez śmigielskich radnych uchwale.

- Pozyskanie nieruchomości umożliwi gminie planowanie w nadchodzących latach inwestycji polegającej na budowie ścieżki pieszo-rowerowej - mówi burmistrz Wielichowa.

O ścieżce mieszkańcy marzą od dawna. Kilka lat temu w tej sprawie składano nawet petycję. W piśmie wskazano, że trasa wojewódzka łącząca Ziemin z Wielichowem z roku na rok staje się coraz bardziej ruchliwa. Na poparcie tego twierdzenia w petycji umieszczono wyniki badań natężenia ruchu. Mieszkańcy Ziemina wskazywali również, że powstanie trasy dla pieszych i rowerzystów mogłoby znacznie wpłynąć na poprawę jakości życia ludzi, którzy często korzystają ze sklepów, szkół, przedszkola czy urzędu w pobliskim Wielichowie, a jedyną możliwością bezpiecznej podróży do miasta jest udanie się tam samochodem.

Przypomnijmy również, że w 2016 roku gmina Wielichowo przejęła nieruchomość znajdującą się w Wielichowie-Wsi, na której znajduje się budynek po dawnym dworcu kolejowym, w którym aktualnie siedzibę ma Liga Obrony Kraju Sekcja Turystyki Motocyklowej w Wielichowie. Dzięki temu obiekt odzyskał dawny blask i drugie życie. Czy w tym przypadku będzie podobnie, a mieszkańcy niebawem zyskają bezpieczną trasę? Wszystko na to wskazuje.

Podatek od psa

Wideo

Dodaj ogłoszenie