Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej planuje wystawę dotyczącą grodziskich pielgrzymek

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej planuje organizację wystawy i wydanie okolicznościowej publikacji dotyczącej tradycji pielgrzymowania przez grodziszczan do sanktuariów w Górce Duchownej i Wieleniu Zaobrzańskim. Regionaliści proszą o pomoc i udostępnienie materiałów, które pomogą przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Grodziskie pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej to wieloletnia tradycja. Już od blisko 170 lat mieszkańcy Grodziska pielgrzymują do tego miejsca na tradycyjny odpust. Słynący wieloma cudami i łaskami obraz Matki Boskiej jest miejscem kultu dla wiernych z całej Polski. Od dziesiątek lat pielgrzymka cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży szkolnej, która pod koniec wakacji pielgrzymowała do Górki Duchownej w intencji rozpoczynającego się kolejnego roku szkolnego.

- To cudowne miejsce zawsze cieszyło się powodzeniem mieszkańców Grodziska. Brak dogodnych połączeń kolejowych i autobusowych sprawiał , że w okresie minionego systemu pielgrzymowano najczęściej pieszo. Niektóre z nich potrafiły liczyć do 500 osób.W naszych zbiorach zachowało się sporo zdjęć z minionych pielgrzymek, a wiele z nich pochodzi z roku 1965- wspomina Jacek Gawron.

Fotografii potrzeba jednak więcej, dlatego członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej zwracają się z prośbą o udostępnienie pamiątek i informacji dotyczących tradycji grodziskich pielgrzymek do sanktuarium w Górce Duchownej i Wieleniu Zaobrzańskim.

- Mamy już trochę zdjęć, ale będziemy wdzięczni za udostępnienie kolejnych, które z pewnością znajdują się w zasobach mieszkańców Grodziska Wielkopolskiego i okolic- mówi Dariusz Matuszewski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej i zachęca do włączenia się w przygotowanie planowanej wystawy.

Wszystkie dokumenty, pamiątki i fotografie, po stosownym opracowaniu, zostaną zwrócone właścicielom. - Celem naszego apelu jest udokumentowanie tej wielowiekowej grodziskiej tradycji. Jeżeli ilość informacji, materiałów i pamiątek na to pozwoli, efektem będzie okolicznościowa wystawa i publikacja książkowa, a także cykl artykułów prasowych- informują przedstawiciele TMZG.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć tę ideę, mogą przekazywać materiały drogą elektroniczną na adres [email protected], osobiście w siedzibie muzeum, a także po mszach świętych w zakrystiach grodziskich parafii oraz bezpośrednio do pana Bogdana Pawłowicza, z którym można skontaktować się pod numerem 691 972 312.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto