Trzy skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jak możesz oszczędzić pieniądze?

RED
Na wysokość naszych rachunków mają wpływ również koszty ogrzewania domu. Jak skutecznie je obniżyć? Podajemy trzy proste sposoby, które każdy może zastosować.

Ogrzewanie pochłania ok. 70 proc. energii wykorzystywanej w gospodarstwach domowych. Dzięki odpowiedniemu korzystaniu z instalacji grzewczych możemy znacząco zaoszczędzić. Najbardziej efektywnym sposobem na oszczędność energii cieplnej jest izolacja budynku, szczególnie drzwi, okien i dachów. W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji budynku. Inwestorzy, którzy zdecydują się na ocieplenie swojej nieruchomości, otrzymają zwrot nawet do 90 proc. poniesionych kosztów.

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić od razu na taką inwestycję, dlatego podpowiadamy, jak inaczej można oszczędzić na ogrzewaniu

Zmniejszenie rachunków za ogrzewanie – jaka temperatura jest optymalna
Sprawnie działające termostaty przy kaloryferach pozwalają na racjonalne gospodarowanie ciepłem w mieszkaniu. Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5-6 proc. ciepła. Temperatura w pokojach powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jednak warto pamiętać, że komfort cieplny odczuwamy wtedy, gdy nie jest nam ani za gorąco, ani za zimno. Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni, podczas gdy śpimy, 18°C, dla łazienki 24°C. Gdy w domu jest małe dziecko możemy ustawić temperaturę w pokoju dziennym na 22°C.

Gdy wyjeżdżamy np. na weekend, nie powinnyśmy wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je o kilka stopni. Wtedy ponowne nagrzanie pomieszczenia nie potrwa długo. Całkowite wyłączenie ogrzewania zamiast oszczędności, spowoduje wzrost kosztów za energię. Wychłodzonych ścian nie można nagrzać w kilka godzin nawet, gdy termostat będzie ustawiony na maksymalne nagrzewanie.

Podziałki zastosowane w termostatach w nowych typach kaloryferów, które obecnie instaluje się w mieszkaniach, mają najczęściej skalę od 1 do 5. Standardowo, ustawiając wskaźnik na 3, powinniśmy uzyskać temperaturę ok. 20°C.

Mniejsze rachunki za ogrzewanie – jak wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym
Podczas wietrzenia mieszkania tracimy od 30 do 60 proc. ciepła. Wymiana powietrza jest jednak konieczna, ponieważ zalegająca wilgoć przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni na ścianach.

Zamiast pozostawiania uchylonych okien przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie, otwierając okna na krótko na oścież. Dzięki temu nie stracimy ciepła i nie wychłodzimy pomieszczenia. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana. Pomieszczenia powinny być wietrzone przez co najmniej 5 minut dziennie.

Wietrzenie nie musi się wiązać ze stratą ciepła. Nowe technologie zastosowane w produkcji okien, zapewniają ciągłą wymianę powietrza bez konieczności otwierania okien. Ciepło można odzyskiwać dzięki rekuperatorom. Urządzenie to zapewnia mechaniczną wentylację pomieszczenia przez cały rok. Rekuperator pobiera powietrze z zewnątrz, usuwając te z mieszkania, jednocześnie przekazując mu ciepło. Dzięki zastosowaniu tej metody można oszczędzić 50 proc. wykorzystywanej energii.

Niższe opłaty za ogrzewanie – jak zwiększyć wydajność grzejników
Wszelkiego rodzaju obudowy, zasłony, meble ustawione blisko grzejników, czy grube warstwy farby na nim, zakłócają pracę grzejnika i rozprzestrzenianie się ciepła na pomieszczenie. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika. Jeżeli zdecydujemy się na malowanie grzejników żeliwnych, pamiętajmy o usunięciu starej farby przed nałożeniem nowej. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie ekranów zagrzejnikowych z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu jest on kierowany do wewnątrz pomieszczenia, co eliminuje straty energii.

Dużo ciepła tracimy przez okna, szczególnie jak są nieszczelne. Gdy czujemy chłodny powiew powietrza, mimo że okna są zamknięte, warto przy okazji remontu pomyśleć o ich wymianie. Zimą raczej nie podejmiemy takich kroków, ale możemy je dobrze uszczelnić.

Wymiana okien jest jednym z najbardziej wymiernych działań przy oszczędzaniu energii. Dzięki temu możemy zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o połowę, co znacznie przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Zastosowanie tych kilku prostych zasad sprawi, że w naszym mieszkaniu będzie ciepło i przyjemnie, a ponadto może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie