W Grodzisku NIE PORWANO dziecka! Na Facebooku krąży fałszywa informacja

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Facebook/zrzut ekranu
Porwanie 6-latki z Grodziska Wielkopolskiego to fake news! To może być próba oszustwa. Artykuł o porwanej dziewczynce pojawił się na jednej z grup na Facebooku. W krótkim czasie post z linkiem do artykułu udostępniło kilkadziesiąt osób. Grodziska policja zaprzecza tym doniesieniom i informuje, że nie prowadzi jakichkolwiek czynności w związku z porwaniem. Jednocześnie policjanci przestrzegają przed udostępnianiem tego typu informacji. Oszuści mogą za pomocą linków zamieszczonych w artykule próbować wyłudzić nasze dane.

To już kolejna taka akcja. Użytkownicy Facebooka - w dobrej wierze, ale bezrefleksyjnie - udostępniają na fałszywą informację o rzekomym porwaniu dziecka.

‼️‼️‼️ Proszę o chwilę uwagi ‼️‼️‼️
Kilka dni temu nieznajomy facet zaciągnął moją 6 letnią siostrzenice do samochodu i uciekł...
Na ten moment razem z policją nie udało się nic ustalić, wczoraj otrzymaliśmy nagranie z monitoringu , proszę udostepnijcie ten post , na nagraniu wszystko widać - głosił tytuł udostępnianego artykułu.

W artykule, który krąży w sieci czytamy, że "Dziewczynkę do samochodu zaciągnął bliżej nieustalony mężczyzna w wieku około 30 lat. Jeśli ktoś rozpoznaje sprawcę proszony jest o kontakt z najbliższym komisariatem policji. (...) Kiedy dziewczynka bawiła się na ślizgawce matka rozmawiała z koleżanką. Niespodziewanie pod płot podszedł podejrzany mężczyzna nawiązując kontakt z dzieckiem. Mężczyzna dał dziewczynce coś do ręki po czym przeprowadził ją przez płot do samochodu. Udało się jednak uchwycić twarz napastnika ,tablice rejestracyjne oraz kierunek w którym się udali."

Uwaga! Ta informacja to fake news i może być próbą oszustwa. Jak mówi rzecznik prasowy KPP w Grodzisku Wielkopolskim, kom. Kamil Sikorski, grodziska policja nie prowadzi, wbrew temu co sugeruje treść artykułu, żadnego postępowania w związku z uprowadzeniem dziecka i takie wydarzenie nie miało w ostatnim czasie miejsca.
Nieprawdziwy news to prawdopodobnie hakerska pułapka. Lepiej nie klikać w takie sensacyjne linki. Mogą być spreparowane przez hakerów i doprowadzić do przejęcia przez nich konta na Facebooku. Po co? Między innymi po to, by rozsyłać dalej fake newsy i pozyskiwać dane kolejnych osób. Z naszego konta przejętego w ten sposób oszuści mogą też wysyłać wiadomości z prośbą o wsparcie finansowe, na przykład poprzez wpłatę za pomocą BLIK.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Dodaj ogłoszenie