Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W lipcu może brakować niektórych leków. Wśród nich m.in. te na cukrzycę, astmę, schizofrenię czy depresję

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Wśród leków zagrożonych niedostępnością są m.in. preparaty na astmę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy depresję. Pojawiło się także mleko modyfikowane dla dzieci
Wśród leków zagrożonych niedostępnością są m.in. preparaty na astmę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy depresję. Pojawiło się także mleko modyfikowane dla dzieci pixabay.com
Leki na zakrzepicę, cukrzycę, ale także na depresję i schizofrenię - wkrótce pacjenci mogą mieć problem z zakupem niektórych z nich. Co jest tego powodem?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków i wyrobów medycznych, których może zabraknąć w lipcu w aptekach. Lista publikowana przez resort pojawia się co dwa miesiące. Na lipcowym wykazie znalazło się 215 pozycji - to o trzy więcej niż w maju.

Lipcowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności

Wśród leków zagrożonych niedostępnością są m.in. preparaty na astmę, zakrzepicę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy depresję. Pojawiło się także mleko modyfikowane dla dzieci.

Resort wymienia m.in. takie leki, jak: Clexane - lek przeciwzakrzepowy wydawany na receptę, stosowany głównie u pacjentów po operacjach; Berodual - stosowany w leczeniu astmy i chorób układu oddechowego, Humulin R i Humulin N - czyli insulinę stosowaną w leczeniu cukrzycy, obniżająca stężenie glukozy we krwi; Kreon - zawierający mieszaninę enzymów trawiennych, wskazany w zaburzeniach trawienia; Neocate Junior - dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla dzieci; a także Nutramigen - hipoalergiczny preparat mlekozastępczy, stosowany u niemowląt z nietolerancją białek mleka krowiego.

Lipcowa lista niedostępnych leków wskazuje także na braki pięciu preparatów stosowanych w leczeniu schizofrenii. Są to: Abilify Maintena, Rispolept Consta, Trevicta, Xeplion, czy Zolaxa i jednego leku o działaniu przeciwdepresyjnym - Brintellix.

Cała lista dostępna jest tutaj.

Brak leków w aptekach. Z czego to wynika?

Co jest przyczyną braku tak wielu leków? Jak zauważają farmaceuci, powodów może być kilka.

- Z jednej strony są to ograniczenia firm farmaceutycznych, które mogą wynikać ze zmniejszenia podaży na rynek polski, bo w pozostałych krajach dostaną więcej. Ale czasami jest to zwykłe wstrzymanie, bo np. jest problem z substancjami chemicznymi, albo wynika to ze zmian wizerunkowych - np. zmienia się szata graficzna danego leku, co też powoduje opóźnienia

- wyjaśnia dr n. farm. Stefan Piechocki, wojewódzki konsultant w dziedzinie farmacji aptecznej.

Zdarza się również, że niektórzy pacjenci wykupują leki „na zapas”, w obawie właśnie przed ewentualnymi brakami. To prowadzi do błędnego koła, bo przez takie zachowania liczba opakowań danego leku znacząco się zmniejsza. Jednak, jak tłumaczy dr Piechocki, nie ma na to innej rady.

- Sam namawiam starszych pacjentów do tego, żeby od razu zrealizowali całą receptę. Właśnie z tego powodu, żeby za chwilę nie okazało się, że tego danego leku nie będzie

- przyznaje wojewódzki konsultant w dziedzinie farmacji aptecznej.

Twojego leku brakuje w aptece? Co robić?

Co w takim razie mogą zrobić pacjenci, których leków zabraknie w aptekach? - Jeżeli rzeczywiście jest zupełny brak danego leku, to najlepiej zwrócić się do lekarza rodzinnego z prośbą o zmianę czy próbę poszukania czegoś bardziej dostępnego - mówi dr Piechocki.

- Apeluję też do samych pacjentów, by zaufali także farmaceutom, którzy niejednokrotnie sami proponują zastosowanie jakiegoś zamiennika. Nasza wiedza jest tak specjalistyczna, że nikt z nas nie wciśnie pacjentowi byle czego. Tu nie ma się czego obawiać.

- dodaje.

Farmaceuta zachęca też do korzystania z portali, które na bieżąco monitorują dostępność danych leków w aptekach.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto