W powiecie grodziskim powstanie tylko jeden punkt szczepień masowych

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W Rakoniewicach nie zostanie uruchomiony zapowiadany wcześniej punkt szczepień masowych. Powód? Brak lekarza. Zgodnie z planem, dodatkowe miejsce, w którym będzie można przyjąć szczepionkę, powstanie w Grodzisku Wielkopolskim.

W powiecie grodziskim powstanie tylko jeden punkt szczepień masowych

Nie w budynku Liceum Ogólnokształcącego, a w obiektach Zespołu Szkół Technicznych. Skąd ta zmiana?

- Taką decyzję podjęliśmy po przeprowadzonych wizjach lokalnych. Warunki lokalowe w budynku szkoły są dobre, jest wystarczająco dużo miejsca aby zachować dystans społeczny, budynek dysponuje dużymi pomieszczeniami, kilkoma wejściami, są łazienki, umywalki oraz możliwość zorganizowania pomieszczenia socjalnego dla personelu. W bezpośredniej bliskości szkoły znajduje się także odpowiednia ilość miejsc parkingowych- wyjaśnia starosta Mariusz Zgaiński.

Jak dodaje, udało się tak skompletować kadrę, by punkt mógł działać przez 7 dni w tygodniu. W punkcie tym oprócz pielęgniarek, ratowników medycznych i pracowników administracyjnych będzie pracował także lekarz, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem osób przystępujących do szczepienia, a także bezpośrednio po szczepieniu.

Zapowiadany wcześniej punkt w Rakoniewicach nie powstanie. Przynajmniej na razie. Powód? Brak lekarza.

- Zachowujemy możliwość utworzenia tego punktu w przyszłości, jeżeli tylko zgłoszą się odpowiedni lekarze. Nadal funkcjonuje i będzie funkcjonował punkt szczepień w grodziskim szpitalu, ale o tym, czy szpital także będzie realizował szczepienia masowe, czy jak do tej pory będzie szczepił wybrane grupy zawodowe - ostatecznie zdecydują dyspozycje administracji rządowej- wyjaśnia starosta.

Przypomnijmy, że zgodnie z rządowymi deklaracjami, w każdym punkcie może być szczepionych około 200 osób dziennie. Do 18 kwietnia ma trwać organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły mają rozpocząć szczepienia ludności.

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Dodaj ogłoszenie