W szpitalu zostało jedno wolne łóżko dla pacjentów z Covid-19

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Od soboty, 20 marca, obowiązują jeszcze surowsze obostrzenia. To reakcja rządu na wzrost zakażeń koronawirusem w kraju. Również w grodziskim szpitalu sytuacja wygląda dramatycznie. Zostało tu tylko jedno wolne łóżko dla pacjentów z Covid-19. Dyrekcja placówki apeluje o ostrożność i wzajemne dbanie o siebie. O rozwagę w tym trudnym dla wszystkich czasie apeluje również starosta Mariusz Zgaiński.

Grodziski szpital informuje o trudnej sytuacji. Tylko przez ostatnie dwa dni przyjęto tutaj 12 pacjentów, 4 wypisano do domu. Aktualnie na oddziałach zakaźnych jest 58 pacjentów. Zajęte są wszystkie 3 stanowiska respiratorowe. Zostało zaledwie jedno wolne łóżko.

O rozwagę i troskę o wspólne bezpieczeństwo apeluje nie tylko dyrekcja szpitala, ale i starosta, Mariusz Zgaiński.

- Trzecia fala pandemii koronawirusa weszła w fazę krytyczną. Od kilku dni odnotowujemy dobową liczbę zachorowań na Covid-19, na poziomie przekraczającym 26 tysięcy przypadków w skali kraju. Od wczoraj zmarło kolejne 349 osób. Także na obszarze powiatu grodziskiego odnotowujemy dużą dynamikę wzrostu zachorowań, a w grodziskim szpitalu mamy zajęte wszystkie 61 łóżek, które przygotowaliśmy dla pacjentów covidowych. Cały system ochrony zdrowia znalazł się na skraju organizacyjnej i kadrowej wydolności. Wobec zaistniałej sytuacji, zwracam się do Państwa z gorącą prośbą i apelem o bezwzględne przestrzeganie zasad ostrożności i dystansu społecznego. Proszę o ograniczenie do niezbędnego minimum zakupów, spotkań towarzyskich oraz uczestnictwa w nabożeństwach i uroczystościach religijnych- apeluje starosta, Mariusz Zgaiński.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w grupie ryzyka są nie tylko osoby starsze.

- Mutacja koronawirusa, z którą mamy obecnie do czynienia, jest równie groźna dla wszystkich grup wiekowych. Chorują dzieci, młodzież, osoby w średnim wieku oraz seniorzy. Życząc Państwu zdrowia, raz jeszcze apeluję o ograniczenie kontaktów społecznych do niezbędnego minimum, bezwzględne noszenie maseczek oraz częste mycie i odkażanie rąk. A wszystkich Państwa mogących skorzystać z akcji szczepień ochronnych, gorąco do tego zachęcam- dodaje Mariusz Zgaiński.

Nadzieją na poprawę sytuacji w grodziskim szpitalu są kolejne łóżka covidowe uruchamiane w Wielkopolsce. Od soboty, 20 marca, Szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich zwiększy za akceptacją wojewody liczbę łóżek o kolejne 28. Maksymalny potencjał szpitala to 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.

Na podstawie decyzji wojewody podejmowanych w ostatnim czasie, do 27 marca liczba łóżek na II poziomie zabezpieczenia wzrośnie o 459, w tym o 26 łóżek respiratorowych. Zwiększenie bazy łóżkowej dotyczy między innymi sąsiednich szpitali w Wolsztynie i Nowym Tomyślu.

Są też jednak dobre wieści. Szpital cały czas otrzymuje wsparcie. Tylko w tym tygodniu do lecznicy dotarł bronchofiberoskop i mobilny aparat RTG z ramieniem C. Urządzenia zostały zakupione dzięki Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i dotacji z powiatu grodziskiego.

W szpitalu zostało jedno wolne łóżko dla pacjentów z Covid-19

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Dodaj ogłoszenie