Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce uwalniane są kolejne łóżka covidowe, ale znów nie u nas

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Anna Borowiak
W trzech szpitalach: w Ludwikowie, Wolicy i Chodzieży przywróconych zostanie w najbliższych dniach 170 łóżek dla pacjentów z chorobami pulmonologicznymi. W Narodowym Funduszu Zdrowia pytamy, co dalej z grodziskim szpitalem, który prawie w całości został przekształcony dla pacjentów z podejrzeniem bądź zakażeniem koronawirusem.

Nadchodzące zmiany i uwolnienie łóżek dla pacjentów bez COVID-19 dotyczą m. in. trzech wielkopolskich szpitali: dwóch oddziałów Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, czyli Szpitala w Ludwikowie i Szpitala w Chodzieży oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

– Liczymy, że uwolnienie kolejnych łóżek usprawni leczenie pacjentów z chorobami płuc, a także zmagającymi się z powikłaniami po przejściu COVID-19. Bardzo ważne jest, że obecnie „odmrażane” szpitale prowadzą oddziały rehabilitacji pulmonologicznej, które będą musiały sprostać przywracaniu do sprawności osób po przejściu COVID-19. Stąd rekomendacja dla Wojewody Wielkopolskiego, wcześniej gruntownie konsultowana z ekspertami. Podejmując decyzje o uwolnieniu łóżek covidowych, bierzemy pod uwagę przede wszystkim dostęp do leczenia dla wszystkich pacjentów oraz ich bezpieczeństwo

– tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rzecznik prasowa WOW NFZ w Poznaniu wyjaśnia, że odmrażanie kolejnych łóżek jest możliwe także dzięki nadchodzącemu otwarciu szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich planowanego z początkiem lutego. W rozmowie z nami wyjaśnia, że szpitale w Ludwikowie, Wolicy i Chodzieży wracają do stanu sprzed epidemii, ponieważ istnieje duża potrzeba leczenia pacjentów pulmonologicznych. - Poza pulmonologią uwalniamy w pierwszej kolejności pojedyncze oddziały, które wprowadzały konieczność reorganizacji pracy szpitala- mówi.

Co dalej z grodziskim szpitalem? Jakie są szanse na powrót do jego normalnego funkcjonowania? - Zobaczymy, co będzie działo się po otwarciu szpitala tymczasowego. Wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegać epidemia. Nie możemy przegapić żadnego momentu. To, że aktualnie jest niewiele zakażeń nie oznacza, że nie będzie ich więcej- zauważa Marta Żbikowska-Cieśla.

Jak dodaje, na ten moment nie ma żadnych planów, by w najbliższym czasie grodziski szpital miał przestać pełnić funkcje placówki dla osób z podejrzeniem bądź potwierdzeniem zakażenia koronawirusem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto