Węgiel w preferencyjnej cenie. Gdzie w powiecie grodziskim można już składać wnioski? Pierwsze gminy wydały komunikaty

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Paweł Dubiel / zdjęcie ilustracyjne
W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 27 października 2022 roku o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, samorządy mogą dystrybuować węgiel dla mieszkańców. Pierwsze gminy w powiecie grodziskim przygotowują się już do tego zadania i sprawdzają, jak wielu będzie chętnych do zakupu surowca.

Kto może kupić tani węgiel od gminy?
Do dokonania zakupu preferencyjnego będzie uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego lub dokonała wpisu głównego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków CEEB (w przypadku, gdy nie złożyła wniosku o dodatek węglowy).

Gospodarstwa domowe będą mogły nabyć maksymalnie 3 tony węgla w preferencyjnej cenie 2000 zł brutto w następujących transzach:

  • do końca 2022 roku – można będzie nabyć 1,5 tony węgla,
  • od 1 stycznia 2023 roku – kolejne 1,5 tony węgla.

Możliwość zakupu węgla po preferencyjnej cenie nie będzie dotyczyła osób, które nabyły węgiel w cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w sezonie grzewczym 2022/2023 – mieszkańcy będą zobowiązani do złożenia stosownego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Pierwsze samorządy w powiecie grodziskim wydały już w tej sprawie komunikaty.

- (...) Gmina Kamieniec podejmuje działania w sprawie zaopatrzenia mieszkańców gminy w węgiel. Mając powyższe na uwadze, proszę wszystkich zainteresowanych mieszkańców z terenu gminy Kamieniec do składania wniosków na zakup węgla, celem złożenia zapotrzebowania - czytamy w komunikacie wójta, Piotra Halasza.

Wzór wniosku, który należy złożyć w Urzędzie Gminy, dostępny jest na stronie internetowej KLIKNIJ TUTAJ. Termin składania wniosków wyznaczono na 21 listopada.

O zgłaszanie się osób, które zainteresowane są zakupem węgla, apelowała również gmina Wielichowo. Zgłoszenia przyjmowano tylko do środy, 9 listopada. Kolejnym krokiem będzie składanie wniosków przez mieszkańców o zakup węgla. Terminów jeszcze nie podano.

Wnioski można składać również w gminie Granowo w wersji papierowej w urzędzie lub elektronicznie za pośrednictwem ePUAP (przed wysłaniem wniosku należy go podpisać: podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym). Wzór wniosku dostępny jest TUTAJ.

Wniosek można złożyć już także w gminie Rakoniewice. Formularze dostępne są w wersji papierowej w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w wersji elektronicznej TUTAJ.

- Uprawnionych mieszkańców, zainteresowanych zakupem węgla w tym programie, prosimy o możliwie jak najszybsze (najlepiej do 21 listopada włącznie) złożenie wniosku – to pomoże nam na oszacowanie wielkości zapotrzebowania na opał i na złożenie zamówienia u wskazanych w ustawie dostawców - czytamy w komunikacie urzędu.

Wnioski w wersji papierowej przyjmowane są w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Rakoniewicach, można je składać również za pośrednictwem platformy ePUAP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie