Więcej kontroli policyjnych na drogach powiatu grodziskiego

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
Na drogach powiatu grodziskiego, tak samo jak na terenie całego województwa wielkopolskiego, policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

- Genezą policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Dlatego też w ostatnich dniach grodziscy policjanci objęli szczególnym nadzorem te odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe- informuje oficer prasowy grodziskiej policji, kom. Kamil Sikorski.

Jednocześnie zauważa, że bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w naszym kraju z każdym kolejnym rokiem poprawia się. Zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, rannych i zabitych. Jednak mimo poprawy trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne.

- Odnosząc się, chociażby do zdarzeń z udziałem pieszych to zatrważa fakt, że wciąż blisko połowa wypadków z ich udziałem miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Dlatego w ramach realizowanych działań policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych- wyjaśnia.

Policjanci przypominają, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. - Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość, a zwiększyć swoją uwagę- mówi.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Dodaj ogłoszenie