Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się w Karkonosze? Sprawdź jak się przygotować i na co uważać [GALERIA]

HAK
Według danych Karkonoskiego Parku Narodowego śnieg w Karkonoszach zalega średnio od 100 dni na niższych terenach do nawet 176 dni na Śnieżce. Zimy są więc tu długie, śnieżne, wietrzne, ale też zjawiskowo piękne. Warto się więc w Karkonosze wtedy wybrać, pamiętając przy tym o kilku podstawowych i niezwykle istotnych zasadach.

Zima to na nizinach coraz rzadziej niestety spotykane zjawisko. Klimatyczne zmiany powodują, że na terenach, którym niegdyś groziły zimowe paraliże (nawet w miastach), dziś śnieg bywa bardziej anomalią, niż czymś często spotykanym.

Całe szczęście w górach wciąż bywa go sporo, często nawet mnóstwo, w tym również w Karkonoszach, gdzie zima pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze.

Każdego roku Góry Olbrzymie przyciągają więc liczne rzesze pasjonatów górskich przygód, które niekoniecznie muszą oznaczać jedną czy dwie deski. Większość karkonoskich szlaków jest zimą dostępna, przy czym przed wybraniem się na szlak, niezwykle istotne jest zastosowanie się do kilku zasad. Odnoszą się one do naszego komfortu ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Prognoza pogody

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się rzecz oczywista. Dostępnych portali z dobrymi prognozami jest sporo. Tymczasem patrząc na różne sytuacje zdarzające się w wielu polskich pasmach, niestety nie wszyscy turyści zdają się baczniej prognozy analizować.

Pomijając serwisy typowo meteorologiczne, konieczne należy też rzucić okiem na dwie inne strony internetowe, które aż kipią od najważniejszych informacji, i to niezależnie od pory roku:

GPR Karkonosze
Karkonoski Park Narodowy

To przecież tylko chwila, a dowiedzieć się możemy, że np. w górach w nocy spadł metr śniegu, co powinno dać nam do myślenia przy planowaniu trasy. Karkonoski GOPR zawsze też z wyprzedzeniem ostrzega o poziomie opadów czy silniejszym wietrze, czyli o rzeczach, które zimą są absolutnie kluczowe.

Wybór trasy

Górską trasę najlepiej zaplanować wcześniej, a w wieczór poprzedzający wyjście na szlak zweryfikować jej przebieg na podstawie danych o panujących warunkach. Jak powinna ona przebiegać? Pomijając indywidualne oczekiwania musi być zimą takiej długości, aby zakładając opóźnienie, umożliwiała powrót „do bazy” przed zmrokiem.

Dzień zimą jest krótki. Jeśli niebo jest do tego zachmurzone, ciemno robi się jeszcze wcześniej. Zajście słońca oznacza też szybki spadek temperatury. Przebieg trasy musi więc uwzględniać wszystkie te czynniki. Lepiej zejść wcześniej do Karpacza i wypić jedną gorącą herbatę więcej, niż marzyć o niej błądząc gdzieś po kolana w śniegu, w ciemności i przy siarczystym mrozie.

Pamiętajmy też, że zimą czasowo zamykane są niektóre szlaki. I nie jest to bynajmniej widzimisię pracowników Parku, a coś, co związane jest wyłączenie z bezpieczeństwem turystów. W okolicach Karpacza są to szlaki prowadzące przez Kocioł Łomniczki, do którego opadają strome zbocza Śnieżki, niebezpieczny fragment żółtego szlaku w kotle Białego Jaru oraz fragmenty szlaków wiodących dnem kotła Małego Stawu (niebieski) oraz nad jego progiem (czerwony).

Ekwipunek

Osoby wybierające się zimą w Karkonosze powinny mieć spisaną listę, i przy pakowaniu plecaka po prostu odhaczać kolejne pozycje. Dobre buty, nieprzemakalna i najlepiej chroniąca przed wiatrem kurtka, czapka, rękawiczki, polar lub ciepły sweter (+ dodatkowe warstwy najlepiej termicznej bielizny), termos z herbatą, batoniki czy posiłki energetyczne, laminowana mapa, dobra latarka (a najlepiej dwie - czołówka + ręczna), naładowany telefon z zainstalowaną aplikacją RATUNEK - to absolutnie podstawowe rzeczy, bez których zimą w góry po prostu zapuszczać się nie powinno.

Wszystko to spakowane powinno być do dobrego, wygodnego i najlepiej wodoodpornego plecaka, którego transport nie przysporzy nam zbyt wiele wysiłku. Do tego oczywiście kije i przynajmniej tzw. raczki (koszt ok. 100 złotych), które pozwolą nam bezpiecznie i komfortowo poruszać się po zlodzonej bardzo często w Karkonoszach zimą powierzchni.

Odwrót to żaden wstyd!

Zima w górach to piękny, ale i wymagający czas. Jeśli zaskoczy nas pogoda, opadniemy z sił lub po prostu zrobi się ciemno, warto wycieczkę skrócić, rezygnując z postawionego wcześniej celu i wytyczonej trasy. Góry, Karkonosze poczekają, piękna zima zapewne jeszcze nie raz pokaże swe piękne oblicze. W tym czasie obowiązuje tam wiele zasad, ale jedna z nich bez najważniejsza - po pierwsze bezpieczeństwo.

źródło: Miasto Karpacz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto