Nasza Loteria

Wykończenie mieszkania - dlaczego lepiej zostawić to specjalistom?

Redakcja
Pixabay
Mieszkanie prawie gotowe do zamieszkania? Zostały już tylko prace wykończeniowe i można się wprowadzać? Oficjalnie więc jesteśmy na ostatniej prostej. Nieoficjalnie jednak - przed nami przedsięwzięcie o wielkiej wadze (to od niego będzie bowiem zależał finalny wygląd mieszkania), które będzie nas kosztowało sporo pracy i czasu, stresu i nakładów finansowych, których wysokość będzie uzależniona od standardu wykończenia oraz... liczby złych decyzji i koniecznych poprawek.

Wykańczanie mieszkania samodzielnie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem i najczęściej - nie jest również rozwiązaniem najtańszym. Jakie prace trzeba wykonać w ramach wykończenia mieszkania pod klucz? Jakie wady i zalety mają samodzielne prace remontowe i zatrudnienie firmy wykończeniowej?

Mieszkanie w stanie deweloperskim - jakie prace trzeba w nim wykonać?
Stan deweloperski to pojęcie dość powszechnie stosowane w branży nieruchomości, choć wciąż nie posiadające swojej oficjalnej definicji. Zaleca się więc dokładne sprawdzenie zapisów umowy, w których każdy deweloper oferujący mieszkania czy domy w stanie deweloperskim, powinien dokładnie opisać zakres prac, które będą przeprowadzone przed oddaniem klientowi kluczy do nieruchomości. Najczęściej mieszkanie w stanie deweloperskim to nieruchomość zamknięta, posiadająca zewnętrzną stolarkę drzwiową i okienną (bez drzwi wewnętrznych) oraz wszystkie media, ale najczęściej bez gniazdek i grzejników. W mieszkaniu deweloperskim nie będzie również pomalowanych ścian i wykończonych podłóg (poza standardową wylewką).

Jakie prace wykończeniowe trzeba wykonać w mieszkaniu w stanie deweloperskim w ramach tzw. remontu pod klucz?

  • dopasowanie i ukrycie wszystkich instalacji (elektrycznych, wodno - kanalizacyjnych, gazowych, wentylacyjnych, centralnego ogrzewania) - jeżeli chcemy cokolwiek zmienić, np. w rozkładzie gniazdek elektrycznych w mieszkaniu, czy umiejscowieniu umywalki w łazience to odpowiednie prace należy przeprowadzić jako pierwsze;
  • wylewki na podłogach - część deweloperów odda nam mieszkanie z wylewkami, jednak ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia;
  • tynki na suficie i ścianach - podobnie jak w przypadku podłogi, mieszkanie może posiadać tynki na suficie i ścianach, ale ich jakość może być niesatysfakcjonująca, zwłaszcza gdy zależy nam na konkretnym sposobie ich dalszego wykończenia (np. idealnie równych i gładkich ścianach pod malowanie);
  • lekka zabudowa, czyli montaż ewentualnych sufitów podwieszanych czy ścianek działowych;
  • wygładzanie i szpachlowanie ścian, które zamierzamy malować - ściany, na których będzie kładziona tapeta lub inne wykończenie (np. modne cegły czy płyty betonowe) nie trzeba wygładzać;
  • malowanie i/lub tapetowanie ścian, prace glazurnicze i montaż ewentualnych dekoracji ściennych (cegieł, płyt betonowych itp.);
  • montaż widocznych elementów instalacji, m.in. włączników światła i kontaktów, grzejników, kratek wentylacyjnych itp;
  • montaż podłogi (np. parkietu drewnianego, paneli podłogowych czy płytek)

Zatrudnienie firmy wykończeniowej
Zatrudnienie firmy wykończeniowej to opcja, z której korzystamy coraz chętniej i coraz częściej. Przekalkulowując szczegółowo koszty (i czas!), które ponieślibyśmy podejmując się samodzielnego remontu (opcjonalnie ze wsparciem specjalistów szukanych na własną rękę) - okazuje się, że ekipa wykończeniowa będzie nas kosztowała tyle samo lub niewiele więcej, a satysfakcjonującego efektu możemy po prostu być pewni.

Oszczędność czasu i wysiłku
Zlecenie wykończenia mieszkania czy domu profesjonalnej firmie to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu oraz naszych sił i nerwów. W umowie z wybraną firmą zapisujemy szczegółowo zakres prac z wszelkimi naszymi wytycznymi i ustaleniami oraz ramy czasowe, w których remont ma zostać wykonany (w całości lub jego poszczególne etapy), a następnie... możemy zająć się swoją pracę, a prace wykończeniowe zostawić profesjonalistom. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również masę niepotrzebnego stresu, który z pewnością towarzyszyłby wykańczaniu mieszkania na własną rękę oraz sił, które możemy spożytkować na zdecydowanie przyjemniejsze rzeczy.

Doświadczenie pracowników firmy wykończeniowej
Zatrudniając firmę wykończeniową nie musimy się martwić o samodzielne szukanie fachowców specjalizujących się w kolejnych rodzajach prac do wykonania. Profesjonalna firma zatrudnia fachowców z różnych branż, posiadających odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, sprawdzonych i doświadczonych. To ekipy, które potrafią sprawnie poradzić sobie z każdym wyzwaniem, bez względu na zakres prac do przeprowadzenia.

Gwarancja!
Jednym z najważniejszych zalet zlecenia wykończenia mieszkania profesjonalnej firmie jest gwarancja na wszystkie wykonane przez fachowców prace. Tutaj nie ma miejsca na umowy na słowo (nawet słowo honoru) i ryzyka, że telefon firmy nagle zamilknie, a remont utknie w martwym punkcie. Nawet, jeżeli z jakiekolwiek powodu coś pójdzie nie po naszej myśli - naszym zabezpieczeniem i gwarancją jest umowa cywilno-prawna, którą zawrzemy z firmą. Zlecenie powinno być wykonane zgodnie z nią, na zasadach w terminie w niej opisanych. Jeżeli efekty prac wykończeniowych będą odbiegały od wcześniejszych ustaleń możemy zgłosić reklamację, a w przypadku odkrycia jakiś wad czy niedoróbek (nawet już w trakcie użytkowania mieszkania) - skorzystać z praw ustawowej rękojmi.

Wady samodzielnego wykończania mieszkania
Samodzielne wykańczanie mieszkania wydaje nam się rozwiązaniem tańszym. I faktycznie może być tańsze, jeśli... posiadamy wszelkie niezbędne umiejętności, wiedzę i doświadczenie, dysponujemy wszystkimi potrzebnymi maszynami i urządzeniami oraz czasem (nie cierpi na tym nasza praca zarobkowa). W praktyce niewielu z nas spełnia wszystkie wymienione wyżej kryteria i najczęściej już w trakcie remontu okazuje się, że nie będzie on ani tani, ani bezproblemowy, a na pewno będzie czasochłonny.

Czasochłonność
Samodzielne przeprowadzenie prac wykończeniowych wymaga sporej ilości wolnego czasu - tym większej, im szerszy jest zakres i stopień skomplikowania prac do wykonania. Czasochłonność remontu będzie oczywiście zależała również od poziomu naszych kompetencji.

Konieczność posiadania narzędzi i umiejętności
Brak sprzętów i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia prac remontowych wiąże się z koniecznością ich zakupy lub wynajęcia - obie opcje to dodatkowe nakłady finansowe, które mogą stanowić nawet 20-30% kosztu całego remontu. Z kolei brak umiejętności może wymagać w kluczowych momentach prac wykończeniowych skorzystania z pomocy specjalistów, co po pierwsze - będzie się kłóciło z ideą samodzielnie wykonanego remontu, a po drugie - będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami, których poniesienia zapewne nie zakładaliśmy planując własnoręczne wykańczanie mieszkania.

Duże ryzyko popełnienia błędu
Decydując się na samodzielne wykańczanie nieruchomości musimy liczyć się z błędami oraz tym, że mogą nas one... sporo kosztować. Nieumiejętne dobranie materiałów, zastosowanie nieodpowiednich narzędzi oraz nieodpowiednie użycie jednych i drugich może spowodować np. pojawienie się nierówności i pęknięć na sufitach, ścianach i podłogach czy uniemożliwić przeprowadzenie dalszych prac, zgodnie z planami, a w skrajnych przypadkach - wymusić konieczność zmiany planów (np. niemożność pomalowania jakiejś ściany). Nasze błędy mogą również dać znać o sobie już w trakcie użytkowania wykończonego lokum, np. w postaci "pływającej" pod stopami podłogi, w której szybko pojawią się szpecące ją szpary. Konieczność wykonania poprawek jest nie tylko bardzo frustrująca, ale może być również bardzo kosztowna, w skrajnych przypadkach nawet podwajając wydatki na prace wykończeniowe.

Czym się kierować wybierając firmę wykończeniową?
Jeśli czujecie się przekonani do oddania wykończenia mieszkania w ręce specjalistów - czas takich znaleźć! Dobry specjalista to rzadko człowiek, który "zna się na wszystkim" i "niech się szefowa nie przejmuje, jakoś to będzie". Takich domorosłych fachowców lepiej unikać, jeśli zależy nam na terminowym wykończeniu wnętrz mieszkania czy domu, na satysfakcjonującym poziomie i z użyciem wyłącznie dobrej jakości materiałów. Szukanie odpowiednich specjalistów do różnych zadań, które będą do zrealizowania w ramach prac wykończeniowych to zadanie czasochłonne i wymagające minimalnej znajomości branży lub... po prostu znajomości, czyli znajomych, którzy polecą nam sprawdzonych przez siebie fachowców.

Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie remontu firmie wykończeniowej, która oferuje kompleksowe usługi i dysponuje doświadczoną ekipą profesjonalistów, specjalistów w swoich dziedzinach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto