Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaginione dzieci w Wielkopolsce. Te dzieci poszukiwane są przez rodziców i policje

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
OlyaSolodenko / Getty Images
25 maja to Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, dlatego przypominamy, że co roku, aż 5 procent dzieci zaginionych w Polsce nie udaje się odnaleźć. Są to jedne z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych spraw prowadzonych przez policję. Publikujemy bazę dzieci zaginionych w Wielkopolsce, odostępnioną przez Fundację ITAKA. Sprawdź, czy nie widziałeś któregoś z nich?

Zaginione dzieci w Wielkopolsce. Te dzieci poszukiwane są przez rodziców i policje

25 maja to Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jest to dzień uczczenia pamięci dzieci które zaginęły i nigdy się nie odnalazły oraz solidarności z ich rodzinami. Symbolem tego dnia stał się kwiat niezapominajki, ponieważ rodziny nigdy nie zapominają i nigdy nie tracą nadziei na ich odnalezienie.

Zaginięcia dzieci dawniej

Jeśli wydaje nam się, że kiedyś było bezpieczniej, a dzieci nie ginęły bez śladu, jesteśmy w dużym błędzie. Główna różnica polega na tym, że informacje o takim zdarzeniu nie rozprzestrzeniały się tak szybko i tak łatwo jak dzisiaj.

-Kilkadziesiąt lat temu świat wyglądał inaczej. Być może było mniej zagrożeń, znaliśmy sąsiadów, żyliśmy wolniej. Ale inna była także świadomość ludzi na temat bezpieczeństwa dzieci, a informacje o zaginięciu dziecka nie rozprzestrzeniały się tak szybko, jak dziś. Brak stałego kontaktu telefonicznego z dzieckiem i z innymi bliskimi powodował, że rodzice dopiero po pewnym czasie orientowali się, że ich dziecko nie dotarło tam, gdzie powinno, lub nie wróciło do domu. A przecież wiemy, że przy poszukiwaniach dziecka najważniejszy jest CZAS-informuje Komenda Główna Policji

Zaginięcia dzieci dziś

-Najczęstszym powodem zaginięć maluchów jest niewłaściwie sprawowana opieka dorosłych, w przypadku starszych dzieci – niemożność poradzenia sobie z problemami związanymi z okresem dojrzewania, kłopoty rodzinne, szkolne czy sercowe. Coraz częściej, niestety są to ryzykowne znajomości nawiązywane w sieci. Na szczęście bardzo rzadko przyczyną zaginięcia małoletniego jest popełnione na jego szkodę przestępstwo np. uprowadzenie. Odrębną grupę stanowią małoletni będący ofiarami porwań rodzicielskich, w wyniku czego jedno z rodziców/opiekunów prawnych nie ma kontaktu ze swoim dzieckiem- czytamy na oficjalnej stronie KGP

Najczęstsze sytuacje i miejsca zaginięć dzieci:

  • pozostawienie dziecka samo na podwórku,
  • podczas powrotu ze szkoły,
  • z łatwością może zgubić się na plaży,
  • podczas zakupów w supermarkecie

-Dzieci swoją energią i pomysłowością nieraz zaskakują rodziców, przyprawiając ich o szybsze bicie serca. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć je prawidłowych zachowań, aby potrafiły unikać zagrożeń związanych z tą trudną sytuacją. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów może uchronić pociechę przed zaginięciem, zwłaszcza te najmłodsze dzieci. Nie chodzi jednak o to, aby sprawić, że dziecko będzie bało się otaczającego go świata. Chodzi o to, żeby było bezpieczne, żeby umiało postępować w sytuacji, która może stanowić dla niego zagrożenie- dodaje Policja

Zaginięcie dziecka. Jak wyglądają poszukiwania?

Najważniejszy w takich wypadkach jest czas. Wachlarz możliwości, którym dysponuje Policja znacząco przyspiesza prowadzenie takich akcji.

-Zaginięcie dziecka zawsze traktowane jest priorytetowo, a Policja podejmuje działania natychmiast po jego zgłoszeniu. Policjanci, często wspomagani przez inne służby i grupy poszukiwawczo-ratownicze przeszukują teren, w okolicach którego dziecko było widziane po raz ostatni. Wykorzystują do swoich działań sprzęt techniczny, specjalnie wyszkolone psy, a nawet drony i śmigłowce. Rozpytują osoby najbliższe i świadków, którzy jako ostatni widzieli dziecko. Sprawdzają wszystkie ślady mogące doprowadzić do jego odnalezienia- tłumaczy KGP

Informacja o zaginięciu dziecka natychmiast trafia do policyjnych baz danych, krajowej i międzynarodowej. Znaczącą rolę w tego typu poszukiwaniach odgrywają media, dzięki którym informacja rozprzestrzenia się wśród społeczeństwa od razu.

Swoje działania rozpoczyna również Fundacja ITAKA, która zaraz po zwróceniu się o pomoc w sprawie zaginięcia przez rodzinę/bliskich osoby zaginionej, podejmuje pierwsze kroki w takich sytuacjach. W takich momentach ważne jest nie tylko wsparcie poszukiwawcze, ale także wsparcie psychologiczne, czasem konieczne do uzyskania ważnych informacji na temat okoliczności zaginięcia.

Child Alert w Polsce

Fundacja ITAKA

W Polsce od 2013 roku działa system Child Alert, który pozwala na natychmiastowe upublicznienie określonego komunikatu na temat zaginięcia dziecka oraz informacji dotyczących poszukiwań za pośrednictwem dostępnych mediów, takich jak radio, telewizja, Internet, telefony komórkowe oraz nośniki reklamy zewnętrznej.

Operatorem systemu Child Alert w Polsce jest Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Koncepcja platformy CA opiera się na współpracy Policji i jej partnerów medialnych. Podstawowym założeniem Child Alertu jest bowiem jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania.

Bezpłatny numer kontaktowy (alarmowy) pod który należy dzwonić z wszystkim informacjami dotyczącymi zaginięcia to 995. Nie każde zaginięcie dziecka jest przesłanką do uruchomienia systemu. Kryteria wszczęcia alertu są ściśle określone przepisami. Do tej pory system Child Alert uruchomiony został w Polsce pięciokrotnie. Wszystkie alerty zakończyły się szczęśliwym powrotem dziecka do domu.

Od 2009 r. Fundacja ITAKA prowadzi numer 116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Specjaliści fundacji obsługujący tę infolinię odbierają informacje dotyczące zaginięć dzieci oraz udzielają pomocy dzwoniącym, czy to w formie porady czy wsparcia w poszukiwanych. Dyżurujący przy telefonie to osoby przeszkolone - specjaliści ds. poszukiwań, prawnicy oraz psycholodzy. Numer 116 000 jest numerem ogólnoeuropejskim, który działa w 32 krajach Europy i obsługiwany jest przez lokalnych operatorów.

Artykuł powstał w oparciu o informacje uzyskane ze strony https://policja.pl

Zaginione dzieci w Wielkopolsce. Te dzieci poszukiwane są pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaginione dzieci w Wielkopolsce. Te dzieci poszukiwane są przez rodziców i policje - Oborniki Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto