Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Stobnicy wciąż rośnie. Czy budowany jest zgodnie z prawem?

Marta Danielewicz
O tej inwestycji głośno zrobiło się w lipcu 2018 roku. To wtedy sieć obiegły zdjęcia olbrzymiego obiektu, który powstaje w Puszczy Noteckiej. Jak wygląda zamek w Stobnicy w marcu 2019 roku? Jest jeszcze większy! Nad lasem góruje już kilkudziesięciometrowa wieża.
O tej inwestycji głośno zrobiło się w lipcu 2018 roku. To wtedy sieć obiegły zdjęcia olbrzymiego obiektu, który powstaje w Puszczy Noteckiej. Jak wygląda zamek w Stobnicy w marcu 2019 roku? Jest jeszcze większy! Nad lasem góruje już kilkudziesięciometrowa wieża. Zbyszek Snusz
Zamek w Stobnicy jest coraz wyższy, co oznacza, że mimo zapowiedzi Ministerstwa Środowiska, nic budowy nie zatrzymało.

Latem 2018 roku powstający zamek w Stobnicy został skontrolowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska na wniosek Ministerstwa Środowiska. W jej wyniku ministerstwo zleciło działania, które miałyby wstrzymać budowlę. Ujawniono bowiem, że inwestor - spółka D.J.T. z Poznania - mogła wprowadzić w błąd organy administracji, nie określając faktycznej powierzchni planowanej do przekształcenia w związku z budową zamku.

Powierzchnia inwestycji w dokumentacji złożonej przez inwestora do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu miała wynosić ok. 1,7 ha, dzięki czemu nie było konieczne uzyskanie decyzji środowiskowej. To o tyle kontrowersyjne, że zamek w Stobnicy piętrzy się już w górę w otulinie Puszczy Noteckiej, gdzie jest obszar chroniony Natura 2000. Jednak te dane odbiegają znacząco od rzeczywistych rozmiarów przedsięwzięcia, które jest obecnie realizowane i ma ponad 2 ha.

Czytaj też:

- W trakcie realizacji inwestycji okazało się, że jej obszar przekracza powierzchnię 2 ha, a inwestor obliczając powierzchnię (w celu odpowiedniej kwalifikacji przedsięwzięcia) najprawdopodobniej uwzględnił jedynie powierzchnię terenu, która miała zostać zajęta przez obiekty budowlane, a pominął zaplecze budowy - tłumaczy Jacek Przygocki, rzecznik RDOŚ w Poznaniu.

Dlatego też MŚ zlecił wznowienie postępowania w celu jego przeanalizowania pod kątem tego, czy inwestor nie wprowadził pracowników RDOŚ w Poznaniu w błąd zaniżając powierzchnię inwestycji. - Do końca kwietnia planujemy je zakończyć - mówi J. Przygocki i dodaje. - Dodatkowo MŚ zlecił podjęcie prac legislacyjnych odnośnie wprowadzenia definicji pojęcia powierzchni terenu przekształconego bądź takie jej doprecyzowanie, które pozwoli uniknąć wątpliwości, że terenem przekształcanym na potrzeby inwestycji jest również teren przeznaczony pod zaplecze budowy.

Kontrola RDOŚ to jedno. Sprawa zamku w Stobnicy została skierowana też do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. MŚ złożył tam wniosek o o zastosowanie środków zmierzających do usunięcia stanu niezgodnego z prawem.

Co nowego w sprawie budowy zamku w Stobnicy mają do powiedzenia poznańska prokuratura, Centralne Biuro Antykorupcyjne i rzecznik wojewody wielkopolskiego?

Cały tekst przeczytasz na stronie serwisu Głos Wielkopolski Plus: Zamek w Stobnicy: Mimo wielu wątpliwości budowla na skraju Puszczy Noteckiej rośnie w górę

Zobacz też: Zamek w Stobnicy już z kilkudziesięciometrową wieżą. Moloch góruje nad Puszczą Notecką. Tak wygląda w 2019 roku!

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zamek w Stobnicy wciąż rośnie. Czy budowany jest zgodnie z prawem? - Poznań Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto