Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmarł Adam Gocel. Miał 84 lata. W czasach PRL był twórcą "Piłkarskiej kadry czeka". Zobaczcie zdjęcia!

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Adam Gocel był lekarzem weterynarii (6 lat pracował na wsi), a potem dziennikarzem telewizyjnym. 

Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczął od redakcji rolnej. 

- Pewnego razu zadzwonił do mnie dyrektor programu pierwszego Telewizji Polskiej, wezwał mnie i mówi: "Słuchaj, prezes mówi, że ma ciebie już po kokardki. Od jutra nie będziesz pracował. Chyba że zrobisz program, który w żaden sposób nie tyka rolnictwa i polityki rolnej". Wtedy pojawił się pomysł - sport na wsi - opowiadał Adam Gocel w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2. 

Adam Gocel zorganizował więc w Telewizji Polskiej akcję z hasłem przewodnim: "Nie stój, nie zwlekaj! Piłkarska kadra czeka!". 


Zobaczcie archiwalne zdjęcia z kultowego programu "Piłkarska kadra czeka" >>>>>
Adam Gocel był lekarzem weterynarii (6 lat pracował na wsi), a potem dziennikarzem telewizyjnym. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczął od redakcji rolnej. - Pewnego razu zadzwonił do mnie dyrektor programu pierwszego Telewizji Polskiej, wezwał mnie i mówi: "Słuchaj, prezes mówi, że ma ciebie już po kokardki. Od jutra nie będziesz pracował. Chyba że zrobisz program, który w żaden sposób nie tyka rolnictwa i polityki rolnej". Wtedy pojawił się pomysł - sport na wsi - opowiadał Adam Gocel w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2. Adam Gocel zorganizował więc w Telewizji Polskiej akcję z hasłem przewodnim: "Nie stój, nie zwlekaj! Piłkarska kadra czeka!". Zobaczcie archiwalne zdjęcia z kultowego programu "Piłkarska kadra czeka" >>>>>screen z programu "Pytanie na śniadanie w TVP oraz z programu "Piłkarska kadra czeka"
Zmarł Adam Gocel, twórca "Piłkarskiej kadry czeka", kultowego programu z czasów PRL. "Piłkarska kadry czeka" to kultowy program z czasów PRL, który skutecznie zachęcał do gry w piłkę nożną setki tysięcy nastolatków. Twórcą programu był Adam Gocel, lekarz weterynarii, dziennikarz telewizyjny, a potem bioenergoterapeuta. W latach 80. XX wieku przyciągał przed telewizory tłumy widzów.

Adam Gocel był lekarzem weterynarii (6 lat pracował na wsi), a potem dziennikarzem telewizyjnym.

Adam Gocel pracę w Telewizji Polskiej rozpoczął od redakcji rolnej.

- Pewnego razu zadzwonił do mnie dyrektor programu pierwszego Telewizji Polskiej, wezwał mnie i mówi: "Słuchaj, prezes mówi, że ma ciebie już po kokardki. Od jutra nie będziesz pracował. Chyba że zrobisz program, który w żaden sposób nie tyka rolnictwa i polityki rolnej". Wtedy pojawił się pomysł - sport na wsi - opowiadał Adam Gocel w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2.

Adam Gocel zorganizował więc w Telewizji Polskiej akcję z hasłem przewodnim: "Nie stój, nie zwlekaj! Piłkarska kadra czeka!".

Program przyciągał przed telewizory tłumy widzów. Profesjonalni trenerzy odwiedzali małe wioski i na często prowizorycznych boiskach pokazywali dzieciakom, jak się trenuje. W programach "Piłkarskiej kadry czeka" można było zobaczyć, jak grają i trenują najlepsi piłkarze na świecie. Mało wówczas znany Michał Listkiewicz z PZPN objaśniał widzom bardziej zawiłe piłkarskie przepisy. To w programie Adama Gocela zadebiutował Janusz Chomontek, później rekordzista Księgi Rekordów Guinnessa w podbijaniu piłek. W Polsce przy współpracy Zrzeszenia LZS, Szkolnych Związków Sportowych, PZPN i Ministerstwo Oświaty i Wychowania zaczęto organizować turnieje dla drużyn z małych wsi.

- Tysiące nieznanych mi ludzi pchało przez 10 lat prawie nieznaną wcześniej imprezę. Ja dotąd im dziękuję, bo ich nie znam - wyznał Adam Gocel.

Ten program był robiony w dość amatorski sposób. Wiele mu można byłoby dziś zarzucić po względem technicznym. Ale na brak widzów nie mógł narzekać.

- My na ten program nie mieliśmy za wiele pieniędzy. To był program wariatów z telewizji w i Polsce, którym piłka zaburzyła w głowie - komentował w "Pytaniu na śniadanie" Adam Gocel.

Uczestnikiem programu był między innymi Piotr Mosór, wówczas mały chłopiec z małej wsi, a później zawodnik takich topowych zespołów jak choćby: Legia Warszawa, GKS Katowice, Ruch Chorzów, Pogoń Szczecin, Widzew Łodź. Dziś jest trenerem Znicza Pruszków.

- Mam bardzo miłej wspomnienia związane z tym programem. Pochodziłem z małej wioski. Grałem w klubie LKS Garbarz Zembrzyce. Awansowaliśmy do mistrzostw Polski organizowanych dla małych klubów ze wsi. Przez Piłkarską kadrę czeka" wieku chłopców weszło do ekstraklasy. W tej kadrze grał między innymi Jurek Brzęczek. Ten program pokazywał młodym chłopcom z małych miejscowości, że można żyć inaczej. Dzięki programowi "Piłkarska kadra czeka" większe kluby zaczęły zauważać piłkarzy z mniejszych klubów - wyznał w "Pytaniu na śniadanie" Adam Gocel.

W pierwszym roku akcji "Piłkarska kadra czeka" w piłkę grało 70 tysięcy dzieci, później nawet po 100 tysięcy rocznie. Szacuje się, że łącznie udział w niej wzięło nawet milion chłopców.

- Ten program jest dowodem na to, że człowiek ma zawsze szanse. Potrzebuje jednak kogoś, kto go popchnie. Ta akcja popychała dzieciaki do grania w piłkę - mówi dziś Adam Gocel. - Program zdjęto z anteny, bo wieś była biedna i brzydka. Nie mogłem przecież pudrować boisk. Pokazywałem takie życie, jakie było - dodaje.

Dziś Adam Gocel był też bioenergoterapeutą.

- Zostałem obdarzony energią, którą wykorzystuję, aby pomóc ludziom. Taką moc daje mi bioenergoterapia. Nie wiem, skąd wzięła się u mnie ta zdolność i dlaczego zostałem nią obdarzony. Staram się wykorzystywać swoje właściwości w jak najlepszy sposób. Człowiek cierpiący zawsze był w centrum moich zainteresowań - mówił w radiowej "Trójce" Adam Gocel.

Zmarł w wieku 84 lat.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z kultowego programu "Piłkarska kadra czeka":

od 7 lat
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmarł Adam Gocel. Miał 84 lata. W czasach PRL był twórcą "Piłkarskiej kadry czeka". Zobaczcie zdjęcia! - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto