Zmiana koloru tablicy z imitacją płuc na ul. Szerokiej. Nie dopuśćmy do pogarszania się jakości powietrza

Patrycja Bartkowiak OPR.
Różnego rodzaju zanieczyszczenia obecne w powietrzu doprowadziły do zmiany koloru imitacji płuc na ul. Szerokiej w Grodzisku Wielkopolskim. To pokazuje, że mimo poprawy stanu powietrza, wciąż mamy wiele do poprawy w tej kwestii.

Minął miesiąc od momentu zamontowania tablicy z imitacją płuc na ul. Szerokiej. Biały kolor zamienił się w szary, między innymi wskutek zanieczyszczeń, unoszących się w powietrzu i będących efektem emisji z nieprawidłowo użytkowanych urządzeń grzewczych.

Jak uświadamia Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim, choć tego nie widzimy, zanieczyszczenia trafiają również do naszych płuc, stopniowo uszkadzając narządy wewnętrzne. Możemy to w istotny sposób ograniczyć poprzez samą zmianę nawyków i rozpalanie pieców tzw. metodą od góry. Zmniejsza ona emisję pyłów do atmosfery nawet do 80 % i przynosi wymierne korzyści finansowe wskutek oszczędności środków pieniężnych przeznaczanych na opał.

Cieszy nas, że coraz więcej mieszkańców przekonało się i stosuje tę technikę rozpalania.

- możemy przeczytać na stronie urzędu

Musimy pamiętać o tym by dbać o to w jaki sposób i czym palimy w piecu. Ponadto Urząd Miasta Grodzisk informuje, że na budynku CK rondo zamontowany został wyświetlacz poziomu zanieczyszczenia powietrza, dzięki któremu na bieżąco możemy śledzić jego jakość i być poinformowanym co trafia do naszych płuc. To niezwykle ważne by stan powietrza utrzymywać na jak najlepszym poziomie, w końcu od tego zależy zdrowie nasze i naszych bliskich oraz stan ogólny środowiska naturalnego.

Nastolatkowie będą szczepieni na COVID-19?

Wideo

Dodaj ogłoszenie