Zmieniamy Wielkopolskę: 13 milionów na projekt, który realizowany będzie na lotnisku w Kąkolewie

Redakcja
W przyszłym roku lotnisko w Kąkolewie nieopodal Grodziska Wielkopolskiego ożyje na całego. Aeroklub Poznański zapowiada, że w 2020 roku wszystkie sekcje będą działać już na terenie naszej gminy. Z kolei we wtorek, 26 listopada, w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak i Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. Tomasz Łodygowski podpisali umowę na dofinansowanie środkami unijnymi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 projektu „AEROSFERA. Lotnisko rzeczy”, który poznańska uczelnia zrealizuje we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym), Aeroklubem Poznańskim im. Wandy Modlibowskiej oraz Andrzejem Szymańskim „LARS”.

- To projekt wyjątkowy i niestandardowy, z kategorii badawczo – rozwojowych, na których nam bardzo zależy, a których w naszej ocenie jest wciąż za mało – mówił podczas spotkania Marszałek Woźniak. - W strategii rozwoju województwa, rozwój innowacyjności jest wyzwaniem, a projekt Politechniki Poznańskiej zmierza właśnie w tym kierunku. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć jego realizację tak dużą kwotą, bo aż 13 mln zł. Takie przedsięwzięcia wpisują się także w cele rozwojowe, które wytycza nam Unia Europejska – podkreślił Marszałek.

Politechnika zrealizuje projekt o łącznej wartości blisko 22 mln zł. Dzięki inwestycjom w nim przewidzianym znacząco zwiększy się potencjał badawczy uczelni w ramach takich obszarów innowacyjnych jak eksploatacja i zastosowanie Bezzałogowych/Załogowych Statków Powietrznych i przestrzeni laboratorium B+R czy bezpieczeństwo i ochrona funkcjonowania lotniska. Celem projektu jest przede wszystkim wyposażenie lotniska w Kąkolewie w infrastrukturę naukowo-badawczą do realizacji prac w obszarze B+R dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej, logistyki, monitorowania, nadzoru oraz neutralizacji zdarzeń i katastrof.

Na lotnisku zostaną wybudowane dwa hangary z zapleczem naukowo-badawczym.Projekt dotyczy prowadzenia badań w zakresie zarządzania lotniskami oraz pilotażu statków powietrznych. Naukowcy zajmą się tematami pilotażu statków powietrznych, logistyki obsługi naziemnej i powietrznej transportu lotniczego, nadzoru i zarządzania lotniczym ruchem komunikacyjnym oraz zastosowania technologii lotniczych, takich jak m.in. monitorowanie zasobów naturalnych, neutralizacja zdarzeń i katastrof, czy ochrona i nadzór zasobów środowiska naturalnego.W ramach unijnego wsparcia powstaną między innymi dwa hangary z zapleczem naukowo-badawczym oraz infrastrukturą inteligentnego monitorowania i zarządzania przestrzenią badawczą.

- Warto przypomnieć, że w minionym roku zakupiliśmy - także przy wsparciu środków unijnych przyznanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego - symulator lotów oraz samolot szkoleniowy z oprzyrządowaniem, który służy nam na nowym kierunku realizowanym przez uczelnię tj. Lotnictwo i Kosmonautyka – podkreślił prof. Łodygowski.

Przedsięwzięcie poznańskiej uczelni wpisuje się w ramy Działania 1.1 „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dotychczas Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził dofinansowanie w tym obszarze o łącznej kwocie ponad 52,5 mln zł.

Trwają również przenosiny Aeroklubu Poznańskiego na lotnisko w Kąkolewie. Jak mówi Piotr Haberland, dyrektor Aeroklubu Poznańskiego, w 2020 roku wszystkie sekcje będą działać już na terenie nowej siedziby. Przypomnijmy, że aeroklub dokonał zamiany gruntów z grodziskim przedsiębiorcą, który był poprzednim właścicielem lotniska w Kąkolewie. W zamian za grunt po byłym lotnisku wojskowym w naszej gminie, przedsiębiorca stał się właścicielem części terenu obecnego lotniska w Kobylnicy. W przyszłym roku aeroklub ponownie zaprosi na Zlot Gigantów czyli ogólnopolskie spotkanie dużych latających modeli samolotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie