Zmieniamy Wielkopolskę: Trwa remont byłego budynku dworca PKP w Grodzisku ZDJĘCIA

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Trwa modernizacja budynku dworca PKP w Grodzisku Wielkopolskim. Inwestycja realizowana jest dzięki wsparciu środków unijnych w ramach WRPO. Obiekt stanie się Centrum Ekonomii Społecznej.

Zniszczony i zaniedbany przez lata czekał na drugie życie. Budynek, który mógłby stać się wizytówką naszego miasta, niestety niszczał w oczach. Szansa na odzyskanie dawnego blasku pojawiła się, gdy na jego modernizację można było pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Niestety pierwszy pomysł władz, w ramach którego w budynku dworca miałaby działać między innymi biblioteka, nie został zakwalifikowany do przyznania wsparcia. Udało się dopiero za drugi razem, gdy zaplanowano utworzenie tu Centrum Ekonomii Społecznej. Fundusze unijne okazały się kołem ratunkowym dla budynku, którego koszt modernizacji znacznie przekraczał możliwości gminnego budżetu.

Trwają prace wewnątrz budynku i na zewnątrz budynku. Powstał już szyb windy, wymieniono stolarkę okienną, oczyszczono i uzupełniono elewację, która dawno już prosiła o remont. Trwają prace instalacyjne elektryczne, telekomunikacyjne i wodno - kanalizacyjne. Ekipa remontowa montuje już konstrukcje sufitów i ścian. Sporo się zmienia. Czasy świetności, co szczególnie było widać w środku, obiekt miał już dawno za sobą.

Prace rozpoczęły się w marcu, więc śmiało można powiedzieć, że są już na półmetku. Budynek ma być gotowy wraz z końcem października. Czy uda się na czas? Pracownicy twierdzą, że nie ma żadnych przeszkód, a wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.

Czym będzie Centrum Ekonomii Społecznej?

Głównym zamysłem projektu jest przywrócenie osób wykluczonych społecznie. Chodzi o wkluczenie z różnych przyczyn: niepełnosprawności, biedy i wielu innych czynników. W budynku dawnego dworca mają zatem znaleźć schronienie te osoby, które z różnych względów potrzebują pomocy w codziennym życiu.
W Centrum Ekonomii Społecznej organizowane będą warsztaty, zajęcia. Uruchomiona zostanie jadłodajnia, w której pracować będą podopieczni CES, pracownia komputerowa, sala rehabilitacyjna, strefa sztuki. Planowane jest również powstanie punktu krawieckiego, punktu kosmetycznego oraz miejsca animacji, spotkań z artystami czy pracowni rzeźby, ceramiki, malarstwa.

Na ten cel gmina ostatecznie pozyskała ponad 5 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane BUDOMONT Sp. z o.o. z Kościana..

Jak zmieniają się wnętrza byłego budynku dworca PKP w Grodzisku?

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Dodaj ogłoszenie