Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Wielkopolska bardziej obywatelska i ekologiczna z funduszami z UE

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski określa główne kierunki wydawania pieniędzy
Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski określa główne kierunki wydawania pieniędzy UMWW
2,058 mld euro to pieniądze, które mogą trafić do Wielkopolski w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Program trafił do Brukseli. Formalnie zaczęły się więc negocjacje.

Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 to następca Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Ten ostatni przyniósł naszemu regionowi około 2, 45 mld euro. Teraz będzie mniej. Dlaczego? Bo Wielkopolska jest już zamożniejsza.

Fundusze Europejskie z założenia służą wyrównywaniu szans poszczególnych jej części. Jeszcze w latach 2014-2020 Wielkopolska należała do regionów słabiej rozwiniętych, a więc takich w których PKB na głowę mieszkańca nie przekraczało 75 proc. średniej unijnej. Obecnie nasz region znalazł się wśród regionów w fazie przejściowej, co oznacza PKB w przeliczeniu na osobę mieszczące się w przedziale 75 – 90 proc. średniej UE. Oznacza to, że więcej niż dotąd będziemy finansować ze swoich własnych pieniędzy, a te które płyną z Unii przeznaczymy na nieco bardziej szczegółowo określone obszary, skoncentrowane wokół cyfryzacji, czystych technologii i większego udziału obywateli w życiu społecznym.

Dla starających się o dotacje z funduszy europejskich istotną zmianą będzie też konieczność zgromadzenia większego wkładu własnego. Dotąd wystarczało przeciętnie 15 proc. W nowej perspektywie będzie trzeba mieć na ogół 30 proc. własnych pieniędzy, by zrealizować projekt.

W ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 w większym zakresie niż dotąd będą wykorzystywane Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. To instrument pozwalający realizować samorządom wspólne projekty na obszarze wykraczającym poza gminę lub powiat. W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w Wielkopolsce takie możliwości miała Aglomeracja Kalisko-Ostrowska i Aglomeracja Poznańska. W nowym programie zaplanowano dodatkowo ZIT-y, których centralnymi punktami będą Gniezno, Konin, Leszno i Piła, obejmujące teren faktycznego oddziaływania tych miast.

Większość unijnych pieniędzy, które trafią do Wielkopolski będzie pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Z tych źródeł może trafić do naszego regionu ponad 1,67 mld euro.

Pieniądze te zostały rozdzielona na dziewięć osi priorytetowych. Największa ich część - prawie 372 mln euro zostanie przeznaczona na działania w ramach osi priorytetowej Społeczeństwo. Będą to pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego. 331, 1 mln euro to kwota do wydania w ramach osi Środowisko i Energia. Kolejne pule, powyżej 190 mln euro to Infrastruktura dla Społeczeństwa oraz Transport. Ponad 186 mln euro zaplanowano na działania w ramach osi priorytetowej Gospodarka. 170 mln euro wesprze przedsięwzięcia z zakresu zrównoważonej mobilności miejskiej.

Warto zwrócić uwagę na osi priorytetowe Rozwój Kierowany przez Społeczność. Zaplanowano na nie łącznie 50 mln euro. Choć o szczegółach trudno jeszcze mówić, o projektach, zarówno infrastrukturalnych i społecznych będą decydowali bezpośrednio obywatele.

Poza pieniędzmi z EFRR i EFS+ (łącznie 1,67 mld euro) do Wielkopolski trafią jeszcze pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 387 mln euro to kwota przeznaczona wyłącznie dla Wielkopolski Wschodniej. Przed nią w najbliższych latach stoi jedno z największych być może wyzwań, czyli przebudowanie gospodarki tak, by nie była ona, tak jak jest obecnie, oparta na wydobyciu węgla brunatnego i zależnej od węgla energetyce.

Pieniędzmi, które trafią do naszego regionu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021- 2027 będzie dysponował zarząd województwa wielkopolskiego, podobnie jak było to w poprzednich latach.

Większość tych środków będzie rozdzielana w konkursach. Poza nimi samorząd województwa chce dofinansować z funduszy europejskich siedem przedsięwzięć strategicznych - m.in. dwie inwestycje linie kolejowe, rozbudowę szpitala w Kaliszu, poprawienie standardu opieki onkologicznej, wspieranie kształcenia zawodowego, budowę Centrum Muzyki, a także pomoc dla migrantów.

Prace nad programem Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 trwały ponad dwa lata. W jego powstawaniu w ramach grup konsultacyjnych brały także aktywny udział organizacje pozarządowe.

- Ten 300-stronicowy program wciąż ma ogólny charakter Uszczegółowienie będzie zawarte w kolejnym dokumencie - podkreśla Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Tym niemniej zasadnicze cele są już jasne - Neutralność klimatyczna - gospodarka cyfrowa - silne społeczeństwo, to trzy filary, które budować będą naszą pozycję dziś i jutro - mówił Marek Woźniak. marszałek województwa.

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Wielkopolska bardziej obywatelska i ekologiczna z funduszami z UE
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Wielkopolska bardziej obywatelska i ekologiczna z funduszami z UE - Głos Wielkopolski

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto