MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Rakoniewicach trwają przygotowania do obchodów rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Jedną z inicjatyw w ramach 40 rocznicy wydarzeń był I Samorządowy Rajd Rowerami do "Wujka"
Jedną z inicjatyw w ramach 40 rocznicy wydarzeń był I Samorządowy Rajd Rowerami do "Wujka" Gmina Rakoniewice
W czterdziestą rocznicę pacyfikacji strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach gmina Rakoniewice chce w sposób szczególny uczcić pamięć poległych górników. Wśród ofiar tych tragicznych wydarzeń był pochodzący z Cegielska Zenon Zając.

16 grudnia 1981 roku oddziały Milicji Obywatelskiej, ZOMO i wojska spacyfikowały strajkujących i okupujących kopalnię Wujek górników. Użyto ostrej amunicji. Śmierć ponieśli Jan Stawisiński, Joachim Józef Gnida, Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Józef Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk i Zenon Zając, który pochodził z Cegielska.

16 grudnia 1981 roku Zenek zginął postrzelony w klatkę piersiową - miał zaledwie 22 lata. Jako nastoletni chłopiec z podrakoniewickiej wsi Cegielsko, wyruszył do Katowic spełniać swoje marzenia. Chciał być górnikiem. Chciał lepszego losu dla siebie i swoich najbliższych. Niestety los okazał się okrutny.

Gmina wspólnie ze Społecznym Komitetem Pamięci Górników Poległych w KWK „Wujek" chce, by tegoroczne obchody miały wymiar szczególny. Jedną z inicjatyw w ramach 40 rocznicy wydarzeń był I Samorządowy Rajd Rowerami do "Wujka". 26 września cykliści wyruszyli spod rostarzewskiego ratusza w kierunku Katowic i pokonali blisko 350 kilometrów.

Oficjalne obchody czterdziestej rocznicy pacyfikacji kopalni zaplanowano na 1 grudnia.

- Do udziału w uroczystościach zaprosiliśmy między innymi wicemarszałka, wojewodę, dyrektora Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Przy wejściu do szkoły wmurowana zostanie pamiątkowa tablica. Przeprowadzimy również szereg konkursów dla młodzieży - zapowiada burmistrz Rakoniewic, Gerard Tomiak.

W ramach obchodów odbędzie się również koncert i złożenie symbolicznych wiązanek na grobie Zenona Zająca.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rostarzewie przy współpracy z Rakoniewickim Ośrodkiem Kultury organizują również konkursy dla uczniów - plastyczne pt. „Górnik w pracy i od święta” oraz „Kopalnia Wujek – strajk i pacyfikacja”, które zakończą się wystawą prac laureatów. Odbędzie się również konkurs wiedzy o stanie wojennym w Polsce i wydarzeniach w Kopalni "Wujek". Wsparcie merytoryczne przy jego organizacji zapewnią pracownicy naukowych Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Jubileuszowe zakłada również rewitalizację rynku w Rostarzewie oraz skweru imienia Zenka Zająca. Prac, jak zapowiada burmistrz Gerard Tomiak, nie uda się jednak przeprowadzić w tym roku. Nic straconego, bo stanie się to w 2022 roku. Mowa o zagospodarowaniu zieleni, chodnikach i ławkach. Całość ma nabrać nowego charakteru. Koncepcja przewiduje również pojawienie się w miejscu studni pompy ręcznej, która być może zostanie uzupełniona o elementy interaktywne, które będą szczególnie przydatne turystom.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto