Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra Miejska odbędzie się już po raz czwarty! Tym razem śladami Antoniego Thuma

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Organizatorzy tegorocznej Gry Miejskiej - Sebastian Tuliński, Bożena Klapa, Żaneta Dominiak i Remigiusz Stopa
Organizatorzy tegorocznej Gry Miejskiej - Sebastian Tuliński, Bożena Klapa, Żaneta Dominiak i Remigiusz Stopa Anna Borowiak
W tym roku odbędzie się już czwarta edycja Gry Miejskiej. Tym razem szlak poprowadzi śladami Antoniego Thuma, w 70. rocznicę jego śmierci. Konkurs, dzięki któremu można poznać ważne miejsca Grodziska, adresowany jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych. - Chcemy przygotować ich do tego, czego uczy nasza szkoła – przedsiębiorczości i umiejętności biznesowego myślenia – mówią organizatorzy Gry Miejskiej.

Za przeprowadzenie tegorocznej edycji odpowiadają nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych – Bożena Klapa, Żaneta Dominiak i Sebastian Tuliński. Wsparcie graficzne projektu zapewnia absolwent Liceum Plastycznego w Kole i właściciel Pracowni Kreatywnej Lightmoon, Remigiusz Stopa. Gra Miejska odbędzie się 17 września i ma zachęcić młodzież do bliższego poznania miejsc, które choć są ważnymi punktami na mapie Grodziska, dla młodych ludzi często są nieznane.

To odpowiedź na potrzeby młodzieży

- Sam pomysł organizacji Gry Miejskiej to efekt zmieniających się czasów. Trzeba było zaproponować młodzieży coś, co odpowiadało sposobowi jej myślenia- mówi Bożena Klapa.

- Choć młodzi ludzie mieszkają w Grodzisku, często nie zdają sobie sprawy, co warto tutaj zobaczyć. Przechodzą obok wielu interesujących miejsc, jednak nie wiedzą, jaka historia się z nimi wiąże. Poprzednie edycje pokazały już, że to forma, która bardzo młodzieży odpowiada. Zdrowa rywalizacja, zagadki, odkrywanie pewnych miejsc – to bardzo ich pasjonuje- mówi dyrektor ZST, Anna Matysiak.

Gra Miejska polega na poruszaniu się po Grodzisku według określonej mapy, której punkty wyznaczają wcześniej organizatorzy. W tym roku będą to miejsca związane bezpośrednio i w sposób nieco mniej oczywisty z Antonim Thumem. Po drodze uczestnicy odpowiadają na pytania i zdobywają punkty. Trudność polega na tym, by zmieścić się w określonym czasie. Finał tradycyjnie odbędzie się w Centrum Kultury Rondo.

- Każde podsumowanie Gry Miejskiej to niesamowite emocje. Jak co roku odbędzie się część artystyczna, po której ogłosimy wyniki. Jako pomysłodawczyni tej idei bardzo podoba mi się ta fascynacja uczniów i nauczycieli, ta ogromna euforia. Po pandemii, podczas której wiele miesięcy spędzaliśmy oddzielnie, możliwość współpracy i wspólnego spędzenia czasu będzie naprawdę ważna- dodaje B. Klapa.

Podobnego zdania jest dyrektor szkoły, Anna Matysiak.

- Bardzo się cieszę, że mamy takich nauczycieli, którym chce się realizować podobne inicjatywy. Dzięki takim pomysłom uczniowie nie tylko mogą poznać miejsce, w którym żyją i uczyć się poprzez zabawę, ale także miło spędzić czas w swoim gronie. To, szczególnie po wszystkich obostrzeniach, z którymi żyliśmy w ostatnim czasie, jest bezcenne- zauważa.

Szlakiem Antoniego Thuma

W Grze Miejskiej wezmą udział trzyosobowe drużyny ze szkół podstawowych i średnich. Start zaplanowano w Muzealnej Izbie Tradycji Ziemi Grodziskiej, a poprzedzi go krótka prelekcja o patronie tegorocznej edycji. Trasa będzie wiodła śladami Antoniego Thuma. Jej opracowaniem zajął się nauczyciel historii, Sebastian Tuliński.

- Jednym z punktów będzie kościół św. Ducha. Antoni Thum był osobą bardzo wierzącą, a ta świątynia była jedną z jego ulubionych na ziemi grodziskiej. Tuż obok znajduje się pomnik Grodziskich Kosynierów, a Thum był jednym z jego fundatorów. Kolejnym przystankiem będzie dzisiejsza "Ratuszowa", a dawniej restauracja Schneidera, często odwiedzana przez patrona tegorocznej edycji Gry Miejskiej, a następnie pomnik samego Antoniego Thuma przy ulicy Poznańskiej - wylicza S. Tuliński.

Uczestnicy Gry Miejskiej będą też odwiedzać inne punkty: studnię św. Bernarda, browar przy ulicy Przykop, Ławkę Patrona przy Zespole Szkół Technicznych oraz rodzinny dom Karola Thuma, ojca Antoniego.

- Nasza szkoła jest placówkę technikalną, a jej patronem jest Eugeniusz Kwiatkowski. Bardzo ważną rzeczą jest to, żebyśmy uczyli przedsiębiorczości i biznesowego myślenia. Antoni Thum był bez wątpienia biznesmenem swoich czasów. Thum i Kwiatkowski łączą się podobną wizją działalności, dlatego jednym z punktów jest właśnie wspomniana Ławka - wyjaśnia Bożena Klapa.

- Planujemy udział 8 grup ze szkół podstawowych z terenu gminy Grodzisk oraz 8 grup ze szkół średnich. Przekazaliśmy już informacje do dyrektorów poszczególnych szkół. Mamy ogromną nadzieję, że uczniowie zgłoszą się i wezmą udział w tej inicjatywie - dodaje Żaneta Dominiak.

Przez całe wakacje warto śledzić profil szkoły na Facebooku. Regularnie będą tam publikowane ciekawostki związane z życiem Antoniego Thuma, które być może okażą się pomocne podczas odpowiedzi na przygotowane przez organizatorów pytania.

Gra została objęta patronatem burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

- Współpraca była i nadal jest, co bardzo nas cieszy. Dla uczestników będą przygotowane atrakcyjne nagrody- zapewniają nasi rozmówcy.

Konkurs adresowany jest przede wszystkim do absolwentów szkół podstawowych, którzy swoją przyszłość wiążą z Zespołem Szkół Technicznych. Zgłoszenia będą przyjmowane na początku września. Jeśli czujecie, że to coś dla was – już dziś zapiszcie tę datę w kalendarzu!

Film promujący Grę Miejską śladami Antoniego Thuma możecie zobaczyć poniżej

ZST
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto