Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Dorawa w Księdze Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego - zdjęcia. "To wyróżnienie byłoby dla dziadka niezmiernie wzruszające"

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wpis Jana Dorawy do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego podczas sesji rady powiatu sępoleńskiego >>>>>
Wpis Jana Dorawy do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego podczas sesji rady powiatu sępoleńskiego >>>>>powiat-sepolno.pl
Historyk, regionalista, publicysta i pedagog śp. Jan Dorawa z Kamienia Krajeńskiego trafił do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego. Uroczysty wpis miał miejsce na sesji rady powiatu w obecności najbliżej rodziny zmarłego Jana Dorawy.

Księga Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego liczy odtąd 28 wybitnych osobowości. Mogą do niej trafić mieszkańcy, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w tworzeniu, umacnianiu i rozwoju powiatu sępoleńskiego, od momentu jego powstania w 1920 roku. Kandydatury mogą zgłaszać samorządy gmin oraz powiatu, a wnioski o wpis muszą zostać poparte przynajmniej 200 podpisami.

Postulat, by w poczet zasłużonych osób trafił zmarły w ubiegłym roku Jan Dorawa, na ręce przewodniczącego rady powiatu Marka Charta złożyli Władysław Dobber oraz Leszek Skaza. Koordynatorzy akcji zebrali 266 podpisów.

- Podpisani reprezentują 33 miejscowości naszego powiatu oraz – w kilku przypadkach - leżące poza jego granicami. Akcja zbierania podpisów prowadzona była wyłącznie wśród osób, które znały prace historyczne Jana Dorawy, znały go osobiście bądź słyszały o nim i o jego pracy – argumentowali we wniosku inicjatorzy.

Wpis Jana Dorawy w poczet zasłużonych

Kapituła Księgi Zasłużonych, w której skład wchodzą przewodniczący rady gmin i powiatu, jednogłośnie poparła kandydaturę zmarłego historyka z Kamienia Krajeńskiego. Uroczyste wpisanie do księgi Jana Dorawy miało miejsce podczas sesji rady powiatu. Duplikat wpisu przewodniczący Marek Chart przekazał na ręce małżonki zmarłego pani Wiesławy Dorawy.

- Moja rodzina i ja ponieśliśmy dużą stratę. Ta piękna uroczystość koi moje samopoczucie i wielką stratę po mężu Jasiu. Dziękuję serdecznie – powiedziała wzruszona pani Wiesława.

W imieniu całej rodziny głos zabrała wnuczka Jana Dorawy, Zuzanna.

- Chciałabym podziękować szanownej kapitule za wyróżnienie mojego dziadka. Szczególne słowa podziękowania kieruję do panów Władysława Dobbera i Leszka Skazy, inicjatorów i koordynatorów tego uhonorowania. To wyróżnienie byłoby dla dziadka, miłośnika Krajny, niezmiernie wzruszające i doceniające wkład w szerzenie historii rodzinnych stron. Znaleźć się wszak wśród tak zacnego grona ludzi zasłużonych dla powiatu sępoleńskiego to wielki zaszczyt i uznanie – podkreśliła latorośl Aleksandry Kugiel, córki Jana i Wiesławy Dorawów.

Burmistrz Kamienia Wojciech Głomski wspomniał, że dobrze by było, gdyby to „muzeum”, które pozostawił w rodzinnym domu Jan Dorawa, trafiło w dobre ręce.

Jan Dorawa – popularyzator historii Krajny i edukator młodzieży

Jan Dorawa zmarł 29 lipca 2022 roku w wieku 83 lat. Pasjonat i popularyzator historii regionu z Kamienia Krajeńskiego był znany mieszkańcom Sępólna, Kamienia, Więcborka i okolic. O historii Krajny mógł opowiadać godzinami.

Urodził się w 1939 roku Sępólnie Krajeńskim. Najpierw pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Budowlanych. Po ukończeniu studium nauczycielskiego w Gorzowie Wielkopolskim na kierunku śpiew i muzyka w 1962 roku podjął pracę w oświacie.
Zanim pochłonęły go dzieje Krajny, uczył muzyki i historii w szkołach podstawowych w Sępólnie („Jedynce”), Dużej Cerkwicy i Orzełku. W tej ostatniej stworzył Izbę Historyczną, w której gromadzono dawne sprzęty gospodarstwa domowego i inne artefakty. Udzielał się również jako instruktor w Powiatowym Domu Kultury.

W 1988 roku Rada Państwa nadała mu Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej. W 2003 roku został wyróżniony nadaniem mu tytułu honorowego członka „Krajeńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego” w Więcborku.

Jan Dorawa jest autorem setek artykułów historycznych m.in. w „Gazecie Pomorskiej”, „Mówią Wieki”, „Ilustrowanym Kurierze Polski”, „Głosie Nauczycielskim” i „Wiadomościach Krajeńskich”, a także współautorem monografii Kamienia Krajeńskiego, Sępólna Krajeńskiego i kilku innych publikacji.

Nazwisko Jana Dorawy widnieje również w Księdze Osób Zasłużonych dla Gminy Kamień Krajeński.

Wpis Jana Dorawy do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego - zdjęcia:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto