Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica urodzin Michała Drzymały. Tak go żegnano... [ZDJĘCIA]

Martin Nowak
Martin Nowak
NAC, gmina Miasteczko Krajeńśkie, GOK
13 września 1857 roku. To data urodzin bohatera narodowego Michała Drzymały, który spoczywa na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim

Minęła 163 rocznica urodzin Michała Drzymały, który zmarł 25 kwietnia 1937 roku w Grabównie w powiecie pilskim.

Michał Drzymała - chłop z Wielkopolski stał się symbolem walki o polskość z pruskimi władzami. Walczył o prawo do ziemi i nie poddał się germanizacji.

W 1928 roku Naród Polski podarował mu – niejako w nagrodę – dom i gospodarstwo w Grabównie, w gminie Miasteczko Krajeńskie. Michał Drzymała zmarł w nim 9 lat później. Został pochowany na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim, a jego wóz cyrkowy stał się herbem gminy.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie nosi imię Michała Drzymały. Tutaj znajduje się izba pamięci poświęconą patronowi szkoły oraz zrekonstruowany wóz Drzymały.

Michał Drzymała. Krótka historia

Michał Drzymała stał się sławny w Polsce (a także w Europie) z powodu ciągnącego się przez blisko cztery lata sporu z władzami pruskimi dotyczącego możliwości zbudowania domu na zakupionej od niemieckiego kupca działce we wsi Podgradowice (dzisiejsze Drzymałowo). Pruskie prawo wymagało uzyskania zgody administracji państwowej na wzniesienie budynku. Realizujące politykę germanizacji władze wybiórczo wykorzystywały ten przepis na niekorzyść ludności polskiej. W tej sytuacji Drzymała kupił wóz cyrkowy, w którym zamieszkał. Władze pruskie chciały ten wóz usunąć, argumentując, iż stojący w jednym miejscu przez ponad 24 godziny wóz jest domem. W tej sytuacji Drzymała systematycznie, codziennie przesuwał ów wóz na niewielką odległość, co dało mu argument, iż jako pojazd ruchomy nie podlegał przepisom prawa budowlanego. Przez kilka lat trwała sądowo-administracyjna walka w której stosowano kruczki prawne; władze pruskie zaczęły nękać Drzymałę za drobne uchybienia i w końcu udało im się usunąć wóz.

Walka Drzymały o możliwość zbudowania domu, a zwłaszcza wykorzystywanie przezeń luk w prawie pruskim stały się głośne w Polsce i w świecie. Głos w tej sprawie zabierali m.in. Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus, a spoza Polski m.in. Lew Tołstoj. Osoba Drzymały a zwłaszcza ów słynny wóz stały się symbolem chłopskiego oporu wobec zaborcy i germanizacyjnych praktyk stosowanych wobec Polaków przez rząd niemiecki.
W uznaniu zasług Drzymały, wkrótce po jego śmierci (1937), w 1939 r. jego rodzinną wieś przemianowano na Drzymałowo.
(Źródło: Gmina Miasteczko Krajeńskie)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto