Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanowisko rady powiatu grodziskiego w sprawie przekształcenia szpitala

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Rada powiatu grodziskiego wystosowała do wojewody pismo w związku z decyzją dotyczącą przekształcenia grodziskiego szpitala. Radni wyrazili w ten sposób swój sprzeciw wobec planów dotyczących utworzenia w Grodzisku Wielkopolskim placówki jednoimiennej.

W piśmie podkreślono, że radni są świadomi sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie, a także z niepokojem obserwują systematyczny i dynamiczny wzrost zakażeń w wielkopolsce, powiecie grodziskim oraz w powiatach ościennych. - Jesteśmy przekonani, że tylko zdecydowane, konsekwentne, a jednocześnie racjonalne decyzje uprawnionych przedstawicieli administracji oraz osób odpowiedzialnych za organizację ochrony zdrowia, mogą zmniejszyć wzrost dynamiki zakażeń oraz zagwarantować możliwość hospitalizacji osobom chorującym na COVID-19- piszą radni w oświadczeniu.

Radni wskazują, że decyzja wojewody wzbudziła w nich, ale także wśród pracowników grodziskiego szpitala oraz licznych mieszkańcach szereg obaw i wątpliwości.

- Obawy nasze związane są przede wszystkim z brakiem dostatecznej ilości personelu lekarskiego, pielęgniarskiego i ratowników medycznych. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że z dotychczasowego zespołu pracowników naszego szpitala liczącego 167 osób, po przekształceniu szpitala zostanie TYLKO 69 osób!!!, ponieważ na skutek swojego zaawansowanego wieku oraz stałego zatrudnienia w innych podmiotach medycznych poza Grodziskiem Wielkopolskim, nie będą mogli podjąć pracy w szpitalu jednoimiennym, czyli szpital straci prawie 60% swojego dotychczasowego zespołu! Przeważająca ilość lekarzy zatrudnionych w grodziskiej lecznicy to doświadczeni medycy, ale aż 86% z nich, to osoby z grupy wiekowej 50-60 lat, a 34%, to osoby po 60 roku życia, które same znajdują się w grypie ryzyka zachorowań. Trudno się dziwić, że lekarze i pozostały personel po 60 roku życia, nierzadko obciążony chorobami przewlekłymi i wiekiem, nie podejmie pracy w takiej placówce zwłaszcza, że ostatnio odnotowujemy narastającą falę
zachorowań na SARS-CoV-2 wśród tych grup zawodowych.

Jak podkreślono, załoga grodziskiego szpitala deklaruje swoje zaangażowanie w zwalczanie epidemii, z podziałem prac na oddziałach czystych i zakaźnych tak, aby zapewnić ciągłość pracy szpitala z pozostawieniem potencjału całego personelu.

Rada powiatu wskazuje również, że wyznaczenie 7-dniowego terminu na przygotowanie szpitala do nowej roli, wydaje się być stanowczo zbyt krótkie i nie daje szans szpitalowi na właściwe przygotowanie się do nowych zadań.

Ważną rolę w grodziskim szpitalu pełni Oddział Ginekologiczno – Położniczy wraz z Oddziałem Noworodkowym i Poradnią Ginekologiczno – Położniczą, które zapewniają kompleksową opiekę kobietom,zarówno mieszkankom Powiatu Grodziskiego, jak i powiatów ościennych, realizując przy tym także politykęPaństwa w tym zakresie. Wagę istnienia tego Oddziału, także w warunkach epidemii, jako oddziału dostępnego dla wszystkich kobiet – nie tylko chorujących na COVID-19, potwierdzają chociażby wysokie statystyki realizowanych procedur medycznych oraz ilość rodzących się w naszym szpitalu dzieci. Oddział ten sprawdził się już podczas wiosennej fali epidemii udzielając świadczeń zdrowotnych i przyjmując porody w sposób ciągły, także na rzecz pacjentek z powiatów sąsiednich- czytamy w dalszej części pisma.

W tym miejscu radni podkreślili, że Baza lokalowa szpitala daje możliwości skutecznego odizolowania od innych oddziałów szpitalnych Oddziału Położniczo – Ginekologicznego wraz z Oddziałem Noworodkowym, które samodzielnie zajmują całą jedną kondygnację szpitala. Oddział posiada także niezależne od innych części szpitala drogi komunikacyjne, które zapewnią bezpieczeństwo jego funkcjonowania, także w warunkach leczenia pacjentów
chorych na COVID-19, na pozostałych oddziałach szpitalnych.

- Wreszcie nie sposób pominąć głosów mieszkańców naszego Powiatu, Burmistrzów, Wójtów i radnych gmin
Powiatu Grodziskiego, zgłaszających gremialnie swoje zaniepokojenie utratą możliwości korzystania z opieki medycznej, jaką zapewniały im funkcjonujące w szpitalu dotychczas oddziały i poradnie specjalistyczne, laboratorium analityczne, pracownia RTG, podstawowa opieka zdrowotna realizowana w godzinach wieczorowo-nocnych i dni wolne od pracy. Mając na uwadze wcześniej zapowiadane i uzasadnione decyzje, że w każdym szpitalu powiatowym będzie organizowany oddział zapewniający możliwość leczenia pacjentów chorujących na COVID-19 oraz wcześniejszą decyzję Pana Wojewody Wielkopolskiego, która stanowiła, że w każdym szpitalu powiatowym mają być wyznaczone łóżka covid-owe, APELUJEMY do Pana Wojewody Wielkopolskiego o zmianę decyzji z dnia 19 października 2020 r. w taki sposób, aby pozostawić możliwość prowadzenia dotychczasowej działalności szpitala, chociażby w najważniejszych i najbardziej wrażliwych społecznie obszarach i uniknąć sytuacji, która z powodów kadrowych uniemożliwi szpitalowi prowadzenie leczenia pacjentów chorujących na COVID-19 w zakładanej przez Pana Wojewodę Wielkopolskiego skali, a jednocześnie z przyczyn administracyjnych, całkowicie wykluczy możliwość kontynuowania dotychczasowej działalności szpitala
w Grodzisku Wielkopolskim na rzecz pacjentów z innymi chorobami, w ramach dotychczas funkcjonującej
sieci szpitali

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto