Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądało więzienie we Wronkach w 1933 roku. To największy w Polsce zakład karny typu zamkniętego!

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Narodowe Archiwum Cyfrowe
W czwartek, 8 lutego obchodzimy święto Służby Więziennej. Z tej okazji przypominamy, jak ponad 90 lat temu wyglądał największy w Polsce zakład karny typu zamkniętego, który stale znajduje się we Wronkach. Zobacz galerię zdjęć, przedstawiającą archiwalne fotografie, które uwieczniły wygląd zakładu, a także strażników oraz więźniów.

Zakład Karny we Wronkach to największy w Polsce zakład typu zamkniętego, przeznaczony dla recydywistów penitencjarnych. Przedstawiamy archiwalne zdjęcia obiektu, a także strażników i więźniów.

Bogata historia Zakładu Karnego we Wronkach

Początki więzienia we Wronkach sięgają 1894 roku, gdy został on zbudowany jako dom karny dla skazanych na dłuższe pozbawienie wolności oraz osadzonych pozostających do dyspozycji Sądu Prowincji Poznańskiej. Już wtedy był to obiekt o znaczącym charakterze, będący częścią systemu więziennictwa polskiego.

Początkowo więzienie składało się z trzech pawilonów oraz budynków dla strażników więziennych, rozmieszczonych w kształcie krzyża. W kolejnych latach wielokrotnie było rozbudowywane, dodając między innymi szpital, budynki gospodarcze oraz domy dla dyrektora więzienia i księdza.

Wybuch powstania wielkopolskiego, 27 grudnia 1918 roku, spowodował otwarcie więzienia i wypuszczenie skazanych na wolność. Jednakże po zakończeniu walk, znów stało się miejscem odbywania kary przez więźniów. W 1921 roku Zakład Karny we Wronkach włączono w system więziennictwa polskiego.

Kolejne lata przyniosły kolejne zmiany. Więzienie funkcjonowało jako „więzienie ciężkie”, gdzie izolowano więźniów politycznych, zwłaszcza w latach trzydziestych. W okresie II wojny światowej, zostało włączone w system więzień III Rzeszy, a po wojnie nadal pełniło funkcję więzienia, stając się nawet więzieniem politycznym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Jak obecnie działa zakład?

Obecnie w Zakładzie Karnym we Wronkach znajdują się oddziały dla skazanych odbywających karę w zakładzie karnym typu półotwartego, oddziały terapeutyczne dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzeniem umysłowym oraz uzależnionych od alkoholu albo innych środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Przy zakładzie działa szkoła, gdzie odbywa się nauka w zakresie szkoły zasadniczej zawodowej i średniej technicznej. Skazani są odpłatnie zatrudniani w przedsiębiorstwie przywięziennym PPM Pomet, przy pracach administracyjno-gospodarczych na terenie zakładu, również odpłatnie, a także na rzecz lokalnego samorządu.

Zobacz zdjęcia z 1933 roku!

Tak wyglądało więzienie we Wronkach w 1933 roku. To najwięks...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto