Trwają przygotowania do wydania książki na temat historii Słocina

Patrycja Bartkowiak
Patrycja Bartkowiak
Koło Gospodyń Wiejskich w Słocinie od dziesięcioleci zajmuje się organizowaniem życia kulturalnego i społecznego mieszkańców wioski. W 2023 roku obchodzi ono 70-lecie swojej działalności. Z tej okazji postanowiono wydać książkę dotyczącą historii Słocina.

Koło Gospodyń Wiejskich w Słocinie od dziesięcioleci zajmuje się organizowaniem życia kulturalnego i społecznego mieszkańców wioski. Panie angażując się w różne projekty działają na rzecz poprawy infrastruktury wiejskiej oraz dbają o pielęgnowanie lokalnych tradycji łącząc je z nowoczesnością.

Już w 2023 roku organizacja będzie obchodzić jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji postanowiono zrealizować wyjątkowy projekt. Już pod koniec przyszłego roku ma powstać książka dotycząca dziejów Słocina na przestrzeni czasów.

Jej motywem przewodnim miałaby stać się historia Koła Gospodyń Wiejskich, historia miejsc kultów religijnych, historia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Szkoły w Słocinie. Czytelnicy mieliby okazję poznać także wiele ciekawostek oraz miejscowe legendy, jak ta mówiąca o Mieszku I, dla którego Słocin był jedną z ulubionych destynacji na polowania. Podobno to właśnie jemu miejscowość zawdzięcza swoją nazwę.

Pewnego dnia miał zjawić się on wraz z całą drużyną na kolejne łowy, jednak ich plany powstrzymał ulewny deszcz, który nie ustawał. Na pamiątkę słoty, którą książę Mieszko nastał na miejscu, postanowiono, że wieś będzie nosić nazwę Słocin.

Źródłami, które mają posłużyć do stworzenia dzieła mają być kroniki KGW Słocin oraz książka o Szkole w Słocinie wydana przez panią dyrektor Katarzynę Mądrą. Oprócz tego pomysłodawcy projektu mają zamiar co jakiś czas organizować spotkania, na które mogliby przychodzić chętni mieszkańcy z propozycjami tematów, jakie miałyby zostać poruszone w dziele.

Zarząd KGW liczy na wsparcie w wydaniu książki, z tego też względu zostaną podjęte próby pozyskania na ten cel środków z Grodziskiej Inicjatywy Lokalnej na rok 2022.

Książka najprawdopodobniej miałaby być rozdawana do przeczytania, każdej osobie, która byłaby zainteresowana zapoznaniem się z jej treścią. Dzieło bez wątpienia byłoby elementem promocyjnym Słocina, popularyzującym jego historię.

Projekt znajduje się na początkowym etapie tworzenia. Jego autorami będą pan Andrzej Chróst oraz pan Sebastian Tuliński. Książka finalnie miałaby przyjąć formę albumową, w której znalazłoby się dużo ikonografii.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Dodaj ogłoszenie