Powiat nowotomyski, grodziski i wolsztyński podpisały porozumienie. Chcą utworzyć ZIT, aby starać się o fundusze unijne

Julia Kasperczak
Julia Kasperczak
W czwartek, 12 lutego przedstawiciele powiatów: nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego oraz należących do nich gmin podpisały w Opalenicy porozumienie. Ma ono na celu podjęcie współpracy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, która pomoże w pozyskaniu pieniędzy unijnych.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu rozpoczęły konsultacje społeczne dotyczące wydatkowania Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. Pieniądze te zostaną w większości przekazane regionom, które zostały połączone w tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Z tego powodu, w Opalenicy zostało zorganizowane spotkanie starostów, burmistrzów oraz wójtów z powiatu nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego.

- Jesteśmy całkowicie wyalienowani i wycofani z możliwości uczestnictwa w podziale środków, które będą w rozdaniu przez 7 lat – mówił podczas spotkania burmistrz Opalenicy, Tomasz Szulc. – Zastanawiam się w jaki sposób będziemy rozmawiać z naszymi mieszkańcami, gdzie okoliczne gminy się rozwijają i środki są

– zaznaczał. Dodał także, że poda przykład swojej gminy, która graniczy z aglomeracją miasta Poznań. Jak mówił, w Buku budowane są piękne ścieżki rowerowe, centra przesiadkowe.

- 8km dalej i jest inny świat

– zauważył.

Burmistrz Zbąszynia, Tomasz Kurasiński wyjaśniał, że celem spotkania jest podpisanie porozumienia i utworzenie strategii. Zaznaczał, że taką propozycję, przedstawiciele naszego regionu, zaprezentują marszałkowi województwa Wielkopolskiego i być może w ten sposób udałoby się zwiększyć alokację na ZIT-y oraz pozyskać pieniądze na rozwój naszych powiatów i gmin. Oprócz przedstawicieli gmin i powiatów, w spotkaniu uczestniczyła także firma z Poznania, która ma pomóc w stworzeniu strategii dla trzech regionów.

Spotkanie zaowocowało podpisaniem przez wójtów, burmistrzów oraz starostów „Porozumienia Powiatów i Gmin w zakresie utworzenia Obszaru Funkcjonalnego Zachodniej Części Województwa Wielkopolskiego, mającego na celu współpracę w opracowaniu i realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w perspektywie finansowej UE 2021-2027”. W postawieniach, wskazano, że jest ono zawarte z chęci integracji i podjęcia działań mających na celu zapewnienie rozwoju obszaru „stanowiącego zachodnią bramę Wielkopolski”. Jednostki samorządu terytorialnego zobowiązały się do powołania zespołu roboczego, który będzie koordynował prace związane między innymi z opracowaniem dokumentów, strategii i zawarciem porozumienia pomiędzy utworzonym ZIT-em oraz instytucją zarządzającą Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym 2021+. Do koordynowania prac zespołu zobowiązała się gmina Opalenica. Porozumienie zostało zawarte do 31 grudnia 2027 roku i w uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużone na podstawie aneksu.

Co o rozdaniu pieniędzy z UE mówi Urząd Marszałkowski?

Grzegorz Potrzebowski, dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWW informuje nas, że za wcześnie jest jeszcze mówić o ostatecznych rozstrzygnięciach, co do wielkości środków unijnych dla Wielkopolski, ponieważ przeznaczona pula pieniędzy dla województwa spadła o ponad 56 proc. w porównaniu do lat 2014-2020.

- Jeśli kwota 1,07 mld euro zostanie ostatecznie przyznana Wielkopolsce, to spowoduje znaczne ograniczenie możliwości wdrożeniowych naszego programu regionalnego

– zaznacza Grzegorz Potrzebowski.

Dodaje także, że powiaty: nowotomyski, grodziski oraz wolsztyński nie uczestniczą w tzw. ZIC-ie, ponieważ podczas tworzenia brany był pod uwagę zasięg oddziaływania rdzenia obszaru - w tym przypadku Miasta Poznań, poparty statystyką oraz wolą współpracy podmiotów tworzących obszar. Jak mówi Grzegorz Potrzebowski głównym wyznacznikiem była ZIT okazała się dotychczasowa kilkuletnia współpraca poszczególnych gmin oraz Powiatu Poznańskiego w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Dodaje także, że wskazano również jako ZIT ośrodek o znaczeniu regionalnym w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju jakim jest aglomeracja Kalisko-Ostrowska, a jako Obszary Strategicznej Interwencji wskazano Piłę, Konin, Leszno i Gniezno oraz obszary działalności tych miast.

Grzegorz Potrzebowski dodaje też, że w projekcie na lata 2021-27, ZIT jest charakterystyczny dla dużych aglomeracji takich, jak jak Poznań, Kalisz+Ostrów, Piła, Leszno, Gniezno, Konin i ich obszarów .

- Dodatkowo zobowiązani jesteśmy zastosować ten mechanizm dla innych miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze i wskazanych przez rząd w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego, a w tym dokumencie nie wskazano obszarów powiatu nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego

– podsumowuje.

Powiat nowotomyski, grodziski i wolsztyński podpisały poroz...

Zobacz także

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie