Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wielkopolskie na obrazach Leona Prauzińskiego. Uwieczniając bohaterskie czyny powstańcze wydał na siebie wyrok

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W naszej galerii prezentujemy Państwu wspomniane 12 obrazów z oryginalnymi podpisami i archaiczną pisownią
W naszej galerii prezentujemy Państwu wspomniane 12 obrazów z oryginalnymi podpisami i archaiczną pisownią Leon Prauziński, arch. Biblioteki Narodowej | polona.pl | domena publiczna
Prezentujemy 12 obrazów Leona Prauzińskiego, Powstańca Wielkopolskiego, który namalował ważne wydarzenia w historii zrywu. W naszej galerii prezentujemy Państwu wspomniane 12 obrazów z oryginalnymi podpisami.

Leon Prauziński urodził się 15 maja 1895 r. w Poznaniu. Ukończył gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim, a w wieku 20 lat został powołany do armii niemieckiej i walczył na froncie zachodnim, w czasie I wojny światowej. Był ranny w Lesie Aragońskim. Po powrocie wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim w grupie Stanisława Nogaja m.in. w zdobyciu Prezydium Policji, walkach o most Chwaliszewski, w zdobyciu Wolsztyna, Zbąszynia i Miejskiej Górki. Wziął też udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Obrazy, które nie przetrwały

W latach 1921-1923 na podstawie rysunków i szkiców, które wcześniej wykonał, namalował 12 obrazów olejnych. Ukazywały one sceny powstańcze. Podczas okupacji niemieckiej zostały one zniszczone przez Niemców, a znane są jedynie dzięki pocztówkowym reprodukcjom. Pocztówki zostały wydane w 1931 r. drukiem trójbarwnym i nakładem S. A. Drukarni Polskiej w Poznaniu.

Obrazy, którymi wydał na siebie wyrok

Leon Prauziński studiował od 1927 r. w Monachium, gdzie ukończył studia na wydziale malarstwa i sztuk pięknych, a po powrocie ilustrował książki i czasopisma. 1 listopada 1939 r. został aresztowany przez gestapo i osadzony w Forcie VII w Poznaniu. Wytoczono mu proces, a głównym dowodem winy wobec Rzeszy były obrazy. Uwieczniając bohaterskie czyny Powstańców Wielkopolskich wydał na siebie wyrok. Zrezygnował też z ukrywania się. Został zamordowany 6 stycznia 1940 r.

W naszej galerii prezentujemy Państwu wspomniane 12 obrazów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto