Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W środę premiera wyjątkowego filmu! Grodzisk na archiwalnych nagraniach i współcześnie

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Film będzie można zobaczyć w środę, 27 marca, w grodziskim muzeum
Film będzie można zobaczyć w środę, 27 marca, w grodziskim muzeum UM Grodzisk
W najbliższą środę, 27 marca, w Muzeum Ziemi Grodziskiej będzie można zobaczyć wyjątkowy film, który będzie stanowił podróż po kartach historii miasta.

Historia Grodziska nadal skrywa w sobie wiele tajemnic, które sukcesywnie odkrywają jej miłośnicy. Dzięki pasjonatom lokalnej historii możemy oglądać niezwykłe fotografie, które ukazują, jak wyglądał Grodzisk dawniej. Do przeszłości możemy wrócić między innymi dzięki zbiorom Galerii Ośrodka Wiedzy Regionalnej działającej przy Grodziskiej Bibliotece Publicznej, a także dzięki archiwum Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej.

Trzeba przyznać, że przez ostatnich 30 lat miasto zmieniło się nie do poznania. A jeśli chcecie się o tym przekonać sami, warto w najbliższą środę o godzinie 18 odwiedzić Muzeum Ziemi Grodziskiej. To właśnie tam zostanie wyświetlony wyjątkowy film, do którego inspirację stanowi nagranie wykonane w czerwcu 1991 roku przez pana Jerzego Kwaśnika.

- Pan Jerzy to dziadek Arnolda Rybaka, jednego z uczniów Zespołu Szkół Technicznych. W 1991 roku wybrał się na spacer ulicami Grodziska Wielkopolskiego i udokumentował wygląd miasta na kasecie VHS. Pewnie nikt się wówczas nie spodziewał, że po ponad 30 latach nagranie ujrzy światło dzienne

- mówi Sebastian Tuliński, nauczyciel historii w ZST.

To pod jego opieką Arnold ze swoim kolegą Filipem Alaborskim dokonali filmowego porównania Grodziska z roku 1991 i 2023. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć w środę, 27 marca, w grodziskim muzeum.

- Po ponad 30 latach od nagrania pana Jerzego Kwaśnika przemierzyliśmy tę samą trasę, żeby pokazać, jak zmieniło się miasto. Film trwa blisko pół godziny. Będzie można zobaczyć na nim nie tylko Stary Rynek, ulicę Szeroką i ścisłe centrum miasta, ale również chociażby Osiedle Wojska Polskiego, gdzie jeszcze trzy dekady temu były pola, a dziś to najbardziej zaludniona część miasta. To wyjątkowa podróż w przeszłość i serdecznie wszystkich państwa zapraszamy na projekcję filmu. Podczas spotkania odbędzie się również prelekcja w wykonaniu pana Dariusza Matuszewskiego

- zachęca Sebastian Tuliński.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto